چه تفاوتی میان تغییرات آب و هوایی و گرم شدن کره زمین وجود دارد؟

به گزارش بانه مارکت، دو اصطلاح تغییرات آب و هوایی و گرمایش جهانی اغلب در رسانه های گروهی به یک معنی به کار می فرایند، در حالی که تغییرات آب و هوایی به تغییرات آب و هوایی منطقه ای در طولانی مدت اشاره دارد، و گرمایش جهانی افزایش

چه تفاوتی میان تغییرات آب و هوایی و گرم شدن کره زمین وجود دارد؟

تألیف: حمید وثیق زاده انصاری

منبع: راسخون

دو اصطلاح تغییرات آب و هوایی و گرمایش جهانی اغلب در رسانه های گروهی به یک معنی به کار می فرایند، در حالی که تغییرات آب و هوایی به تغییرات آب و هوایی منطقه ای در طولانی مدت اشاره دارد، و گرمایش جهانی افزایش درجه حرارت کره زمین به علت اثر گل خانه ای می باشد. در این مقاله با دقت تفاوتهای میان این دو اصطلاح شرح داده شده است.

هنگامی که دو اصطلاح به مدت طولانی به جای یک دیگر به کار برده شوند، تفاوت میان آن دو به نظر نا معین می رسد. در حالی که بارها تغییرات آب و هوایی و گرمایش جهانی مترادف با یک دیگر در نظر گرفته می شوند اما حقیقت آن است که تفاوت بسیاری میان این دو اصطلاح وجود دارد. پیش از آن که به معنای این دو و چگونگی تفاوتشان بپردازیم، در نظر گرفتن این موضوع دارای اهمیت است که آب و هوای کره زمین دست خوش تغییرات زیادی شده است. این حالت نه تنها به تغییرات آب و هوایی اشاره دارد بلکه به تغییراتی که در سطح آب، اقیانوسها، برف و یخ هم اتفاق افتاده است هم می پردازد.

هرچند عوامل طبیعی به شیوه های متعددی مسبب این تغییرات هستند، فعالیتهای مختلف انسانی هم موجب این تغییرات می گردد. گازهای گل خانه ای که گرما را به دام می اندازند، با منتشر شدن در جو زمین منجر به افزایش ناگهانی درجه حرارت شده و بخش دیگری از تغییرات آب و هوای زمین را موجب می شوند. تغییرات نو آب و هوایی نه تنها بسیار غیر قابل پیش بینی است بلکه گرایش دارد در تمام زیست بوم چالش ایجاد کند. بنا بر این، آیا تغییرات آب و هوایی و گرمای طبیعی و چرخه های خنک سازی، مسئول آب شدن یخچالها، بالا آمدن سطح دریاها و کاهش پوشش جنگلی هستند یا این تأثیرِ مستقیم گرم شدن کره زمین است؟

تغییرات آب و هوایی در مقابل گرمایش جهانی: در چند کلمه

تغییر آب و هوا : تغییرات پایدار شرایط آب و هوایی منطقه ای در طی یک دوره طولانی. تغییرات آب و هوایی نه تنها به درجه حرارت اشاره دارد بلکه تغییر در الگوهای باد، رطوبت، بارندگی و روی دادهای آب و هوایی شدید را هم شامل می گردد. گرمایش جهانی: این اصطلاح به معنی افزایش دمای سطح زمین و اتمسفر پایینی به کار می رود.

درک مفاهیم

تغییر آب و هوا

پیش از آن که تغییرات آب و هوا را درک کنیم، مهم است معنی اوضاع جوی و آب و هوا را در نظر داشته باشیم. در حالی که اوضاع جوی به تغییرات موضعی هوا شناسی اشاره دارد، تغییرات آب و هوایی به اسم تغییرات پایدار در اوضاع جوی به طور میانه طی یک دوره طولانی، احتمالاً بیش از دو تا سه دهه اطلاق می گردد. این تکنولوژی تغییرات در فشار هوا، درجه حرارت لایه تروپوسفر (پایین ترین بخش اتمسفر)، دمای سطح دریا، دمای زمین، الگوهای باد، رطوبت، توفان و بارش طی یک دوره زمانی را ثبت می نماید.

آیا تغییرات آب و هوایی طبیعی نیستند؟

درست است که تغییرات آب و هوایی به طور طبیعی در طی یک دوره بر اساس عواملی مانند فعالیتهای خورشیدی، گرد و غبار در جو و فعالیت های آتش فشانی رخ می دهند، با این حال، در سال های اخیر، عوامل انسانی تا حد زیادی تغییرات آب و هوایی را تحت تأثیر قرار داده اند. جهت ایجاد مرزی بین این دو شرایط، مجمع سازمان ملل در خصوص تغییرات آب و هوا (UNFCCC) از اصطلاح تغییر آب و هوا استفاده نموده تا تغییرات در ترکیب اتمسفر و بر آیند تغییرات آب و هوایی به علت فعالیتهای انسانی را نشان دهد، در حالی که اصطلاح تغییرپذیری آب و هوا به تغییرات آب و هوایی طبیعی اشاره دارد.

گرمایش جهانی

والاس اس بروکر برای نخستین بار در تاریخ 8 اوت 1975، در مجله علوم از اصطلاح گرمایش جهانی استفاده کرد. این اصطلاح در سالهای اخیر از اهمیت خاصی برخوردار شده است و به افزایش دمای سطح زمین و یا قسمت پایین لایه اتمسفر اشاره دارد. در حالی که تغییرات آب و هوایی اصطلاح گسترده ای است که برای تغییرات آب و هوایی طولانی مدت مورد استفاده قرار می گرفت، گرم شدن کره زمین به تنها یک جنبه از تغییر آب و هوا، یعنی درجه حرارت مرتبط می گردد.

چه چیزی باعث گرمایش جهانی می گردد؟

یکی از علتهای احتمالی گرم شدن کره زمین می تواند افزایش گازهای گل خانه ای در جو زمین باشد. بعضی از متداولترین گازهای گل خانه ای موجود در جو زمین شامل دی اکسید کربن، متان، اکسید نیتروژن و بخار آب هستند. دیگر گازهای گل خانه ای عبارتند از گازهای فلوئور دار مثل هیدرو فلورو کربن، پر فلورو کربن و سولفور هگزا فلوراید

گازهای گل خانه ای به خودی خود مضر نمی باشند. در واقع، حضور این گازها جهت گذران زندگی بر روی زمین حیاتی است، بدین گونه که درجو زمین از خروج گرما به فضا جلو گیری می نمایند. این کار مانع از سرد شدن بیش از حد درجه حرارت زمین می گردد. با این حال، با افزایش گازهای گل خانه ای، به ویژه دی اکسید کربن به علت عواملی مانند جنگل زدایی، سوزاندن سوخت های فسیلی و دیگر فعالیتهای انسانی، افزایش درجه حرارت سریع تر می باشد. گازها، انرژی را به دام انداخته و از فرار آن در قسمت پایین تر جو جلو گیری می نمایند. این کار به نوبه خود باعث افزایش درجه حرارت می گردد.

آیا گرمایش جهانی یک واقعیت است؟

بحث گسترده ای در خصوص گرم شدن کره زمین و مسئولیت انسان در این راستا وجود دارد. نوسانات آب و هوایی زمین از جمله افزایش و کاهش دما سالهای زیادی است که مورد آنالیز قرار گرفته اند.

با این حال، در سال های اخیر محققان در زمینه آب و هوا افزایش دمای کره زمین طی 150 سال گذشته را ثابت نموده اند. با ظهور قرن بیستم، دمای میانه سطح زمین 8ر0 درجه سانتی گراد افزایش داشته، که در طول 25 سال گذشته دما حدوداً بین 2ر0 تا 3ر0 درجه سانتیگراد (5ر0 درجه فارنهایت) افزایش یافته است.

چگونه گرمایش جهانی بر روی سیاره زمین تأثیر گذاشته است؟

با وجود نگرانی های مطرح شده به وسیله دانشمندان شک و تردید در خصوص گرم شدن کره زمین به این علت ایجاد شده است که در مکانهای خاصی شاهد طولانی شدن زمستانهای سرد بوده اند. چیزی که ما پیروز به تماشا آن نشده ایم، این است که گرم شدن با تغییرات آب و هوایی مانند افزایش باران و برف سازگار است. علت آن هم بدین گونه است که با افزایش دما، بارندگی افزایش می یابد و بنا بر این تغییراتی در الگوهای بارش باران و برف به وجود می آید. این امر باعث خنک شدن منطقه ها خاصی می گردد در حالی که منطقه ها دیگر ممکن است شاهد بارندگی بیشتری باشند. گرم شدن کره زمین هم با روی دادهای آب و هوایی شدید هم سو می باشد، خشک شدن زمین و کاهش توده های یخ یخچالهای طبیعی از آن جمله اند.

افزایش دمای جهانی بیشترین تأثیر را در گرم شدن قسمت بالایی اقیانوس داشته است که افزایش میانه درجه حرارت 3ر0 درجه سانتیگراد (5ر0 درجه فارنهایت) در 25 سال گذشته را بر جا گذاشته است. همان طور که آب گرم می گردد، یخچال های طبیعی ذوب شده و سطح دریا بالا می آید که به نوبه خود ممکن است سواحل و جزایر کوچک را تحت تأثیر قرار دهد. این امر هم منجر به افزایش اسیدیته اقیانوس شده، زیست بوم اقیانوس را مختل می سازد. دیگر مسائل مرتبط عبارتند از افزایش بیماری ها و آفات و عدم پیروزیت در کشاورزی.

بنا بر این، با اطمینان می توان گفت که گرم شدن کره زمین که ناشی از افزایش گازهای گل خانه ای در جو می باشد، عاملی است که باعث تغییرات آب و هوایی می گردد؟ این امر کم و بیش می تواند درست باشد، به این علت که اندازه اصطلاح گرمایش جهانی محدود است و از شرح پیامدهای طولانی مدت این پدیده ناتوان است. از سوی دیگر تغییرات آب و هوایی یک اصطلاح گسترده است که نه تنها شامل گرم شدن کره زمین می گردد بلکه تغییرات آب و هوایی طولانی مدت را هم در بر می گیرد. این امر بدین علت است که بیشتر دانشمندان ترجیح می دهند برای توصیف تأثیر پیچیده ای که فعالیت های انسانی بر آب و هوا می گذارند، از تغییر آب و هوا استفاده نمایند.

صرف نظر از هر اصطلاحی که استفاده می کنیم، مهم این است که به تأثیری که انتشار مداوم گازهای گل خانه ای و گرم شدن کره زمین بر جا می گذارند، توجه کنیم. ارز یابی و کوشش جهت کاهش تأثیر آنها برای بقاء زیست بوم و رفاه انسان ضروری است.

منبع: راسخون

به "چه تفاوتی میان تغییرات آب و هوایی و گرم شدن کره زمین وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه تفاوتی میان تغییرات آب و هوایی و گرم شدن کره زمین وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید