یاری 650 میلیاردی مجلس به 10 فدراسیون، اقدام مثبتی که ناقص آغاز شد

به گزارش بانه مارکت، خبرنگاران - گروه ورزش: اهمیت بازی های المپیک که قرار است با یک سال تاخیر مردادماه سال جاری برگزار گردد، از چشم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان درگیر با حوزه تربیت بدنی و ورزش پنهان نمانده طوری که به نسبت همواره اعتبارات قابل توجهی را در اختیار نهادهای مسئول و درگیر با فدراسیون ها قرار داده اند تا فرایند شارژ تیم ها و ورزشکاران اعزامی به توکیو بدون کمترین دغدغه ممکن طی گردد.

یاری 650 میلیاردی مجلس به 10 فدراسیون، اقدام مثبتی که ناقص آغاز شد

البته لایحه بودجه 1400 هنوز توسط دولت به دستگاه های اجرایی ابلاغ نشده اما طبق لایحه پیشنهادی، بودجه وزارت ورزش از یک هزار و 42 میلیارد و 908 میلیون و 500 هزار تومان به یک هزار و 481 میلیارد و 157 میلیون و 700 هزار (جاری و عمرانی) افزایش یافت. بودجه کمیته ملی المپیک هم از 122 میلیارد تومان به 166 میلیارد تومان افزایش داشت. در خصوص بودجه کمیته ملی پارالمپیک جهشی از 51 میلیارد تومان به 71 میلیارد تومان اعمال شده است.

لایحه بودجه امسال در روزهای پایانی سال گذشته توسط مجلس به دولت ابلاغ شد و به زودی هم ابلاغ آن به دستگاه ها انجام می گردد با این نکته قابل توجه که در لایحه ابلاغی بعضی فدراسیون ها از بودجه ویژه و جداگانه ای بهره مند خواهند شد.

بودجه ویژه مجلس برای ورزش

طبق لایحه بودجه 1400، کمیته ملی المپیک علاوه بر بودجه سالیانه خود همچون سال گذشته از اعتبار ویژه ای هم برای المپیک و آماده سازی کاروان اعزامی به این بازی ها بهره مند خواهد شد. اعتبار کمیته ملی المپیک در این بخش - ویژه المپیک - از 20 میلیارد تومان به 50 میلیارد تومان افزایش یافته است.

این موضوعی بود که در خصوص کمیته ملی پارالمپیک و لایحه پیشنهادی برای این کمیته مغفول مانده بود اما رایزنی های مسئولان کمیته ملی پارالمپیک با مجلسی ها و پیگیری های تکمیلی به تخصیص اعتبار 50 میلیارد تومانی به این کمیته ویژه بازی های توکیو منجر شد.

نمایندگان مجلس اما علاوه بر بودجه ای که ویژه بازی های المپیک و پارالمپیک و جهت تخصیص به دو کمیته ملی المپیک و پارالمپیک مصوب نموده اند، بودجه ویژه ای هم برای وزارت ورزش مصوب نموده اند تا توسط این وزارتخانه برای تخصیص به بعضی فدراسیون ها استفاده گردد.

10 فدراسیونی که زیر چتر حمایتی مجلس رفتند

فرایند طرح و تصویب بودجه ویژه مجلس در کمیسیون فرهنگی و توسط کمیته تربیت بدنی و ورزش این کمیسیون پیگیری شد. بانه مارکت کسب اطلاع نموده که ابتدا این طرح در خصوص 20 فدراسیون پیشنهاد شد اما در نهایت تعداد فدراسیون های بهره مند از بودجه ویژه مجلس به 10 فدراسیون المپیکی و غیرالمپیکی کاهش یافت.

کشتی، وزنه برداری، تکواندو، دوومیدانی، کاراته، قایقرانی، تنیس، هندبال، ورزش های رزمی و ورزش های همگانی 10 فدراسیونی هستند که از این بخش از اعتبارات 1400 ورزش سهم خواهند برد.

سهم هر فدراسیون از بودجه ویژه وزارت ورزش

نمایندگان مجلس در کمیسیون فرهنگی و کمیته تربیت بدنی و ورزش این کمیسیون، در طرح پیشنهادی خود برای یاری ویژه به فدراسیون ها مبلغ 65 میلیارد تومان را به تصویب رسانده اند تا در اختیار 10 فدراسیون قرار بگیرد.

در این میان سهم کشتی چهار برابر دیگر فدراسیون ها و به اندازه 20 میلیارد تومان است. سهم هر یک از 9 فدراسیون دیگر هم از سفره ای که مجلس پهن نموده 5 میلیارد تومان خواهند بود.

ملاک انتخاب 10 فدراسیون چه بود؟

این اولین بار است که مجلس شورای اسلامی علاوه بر بودجه مصوب برای وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک، کمیته ملی پارالمپیک و جدا از بودجه تخصیصی به بازی های المپیک و پارالمپیک، اعتباری را هم برای بعضی فدراسیون ها مصوب می نماید.

در آنالیز اولیه برگزاری المپیک و پارالمپیک در امسال و اهمیت بالای نتایج کاروان های اعزامی به این دو رویداد دلیلی بر این اقدامِ اولین مجلس به نظر می آید که نه تنها بیراه نیست بلکه قابل تحسین و حمایت هم است اما اگر این موضوع یعنی در پیش بودن مهمترین رویدادهای ورزش دنیا دلیل این کار بوده، چرا همه فدراسیون های المپیکی به یک چشم دیده نشده اند؟

در میان فدراسیون هایی که قرار است از نگاه حمایتی و اقتصادی مجلس برخوردار شده اند بعضی فدراسیون ها المپیکی هستند و در کاروان شکل گرفته برای اعزام به توکیو هم نماینده دارند اما فدراسیون هایی مانند هندبال، تنیس، ورزش های رزمی و ورزش های همگانی یا اصلاً جزو رشته های المپیکی نیستند یا اینکه ورزشکاران شان پیروز به کسب سهمیه برای المپیک توکیو نشده اند. با این اوصاف چرا این فدراسیون ها در فهرست ویژه مجلس قرار گرفته اند؟

پاسخ رئیس کمیته تربیت بدنی و ورزش مجلس به چند پرسش

کمیته تربیت بدنی و ورزش در کمیسیون فرهنگی مجلس طرح حمایت اقتصادی از بعضی فدراسیون ها را پیشنهاد داده، بودجه لازم برای آن را تصویب نموده و سهم هر فدراسیون از آن را هم معین نموده است اما دلیل اینکه در سال برگزاری المپیک، بعضی فدراسیون های المپیکی از این طرح اقتصادی جامانده اند چیست؟ اصلاً ملاک قرار دریافت فدراسیون های غیرالمپیکی یا فدراسیون های بدون المپین در این فهرست چیست؟ و چرا در میان 10 فدراسیون معین شده سهم کشتی چهار برابر دیگر فدراسیون ها معین شده است؟

آیا رایزنی روسای فدراسیون ها و تعاملاتی که با نمایندگان مجلس داشته اند در قرار دریافت رشته آنها در فهرست مورد نظر تاثیری داشته است و اگر نه چطور فدراسیون های المپیکی و غیرالمپیکی در این طرح اقتصادی یک کاسه شده اند؟

احمد راستینه رئیس کمیته تربیت بدنی و ورزش مجلس در تبادل نظر با بانه مارکت و در واکنش به پرسش های مطرح شده گفت: برای مجلس حمایت از ورزشکاران و تیم های ملی که در میادین عظیم ورزشی مانند المپیک و پارالمپیک و مسابقات دنیای باعث برافراشته شدن پرچم جمهوری اسلامی می شوند و از ارزش های ایران اسلامی دفاع می نمایند، اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل متعهد به حمایت همه جانبه از آنها به خصوص در بحث اقتصادی هستیم.

وی ادامه داد: به همین دلیل در لایحه بودجه پیش بینی شده و از محل اقتصادیات بر دخانیات و اقتصادیات بر ارزش افزوده مبلغ 1,400 میلیارد تومان به اعتبارات ورزش اضافه شده است.

راستینه تاکید نمود: به همین دلیل و علاوه بر بودجه ای که برای وزارت ورزش و دو کمیته ملی المپیک و پارالمپیک مصوب شده است، کمیته تربیت بدنی و ورزش مجلس 50 میلیارد تومان برای کمیته ملی پارالمپیک و یاری به کاروان پارالمپیک تصویب کرد. ضمن اینکه تخصیص اعتبار 65 میلیارد تومانی به وزارت ورزش - جدا از بودجه 1400 این وزارتخانه - را هم به تصویب رساند تا از آن برای یاری به بعضی فدراسیون ها استفاده گردد.

قرار است بودجه 65 میلیارد تومانی شامل 10 فدراسیون گردد. ملاک انتخاب این فدراسیون ها چیست؟، رئیس کمیته تربیت بدنی و ورزش مجلس در پاسخ به این پرسش بانه مارکت گفت: بازی های المپیک یکی از اولویت های در نظر گرفته شده برای طرح این حمایت اقتصادی و تصویب آن بود و اینکه اینگونه بتوانیم از فدراسیون هایی که در این رویداد نماینده دارند، حمایت داشته باشیم.

با این اوصاف چرا بعضی رشته های المپیکی در این فهرست گنجانده نشده اند و به جای آنها نام فدراسیون های غیرالمپیکی قرار داده شده است؟ این یک امتیاز ویژه برای این دسته فدراسیون ها نیست؟، راستینه در پاسخ به این پرسش هم توضیح داد: این اولین بار است که چنین طرحی ارائه شده و قاعدتاً امکان حمایت از همه فدراسیون ها وجود نداشت. کوشش این بود که بیشتر فدراسیون ها المپیکی باشند اما در طرح کلی توجه به زیرساخت ها، حمایت از هیات های استانی و تمرکز بر آماده سازی تیم های ملی و توسعه بخش پایه هم برای مان اهمیت داشت. بر همین اساس فدراسیون هایی که در این بخش ها فعال بوده و احتیاج به حمایت داشتند را هم انتخاب کردیم.

وی در این رابطه ادامه داد: به طور مثال هندبال جزو رشته های فعالی است که پیشینه خوبی هم در ورزش کشور دارد اما به خاطر بعضی محدودیت ها و کمبودها اخیراً دچار مشکلاتی شد. به همین دلیل تصمیم به حمایت از این رشته گرفتیم. در کل اینکه از میان فدراسیون های انتخاب شده، بیشتر آنها المپیکی هستند و تعدادی غیرالمپیکی هستند که در توسعه زیرساخت ها مشکل دارند و به حمایت احتیاج دارند.

المپیکی هایی که سرشان بی کلاه ماند

به گزارش بانه مارکت، اینکه طرح حمایت اقتصادی از فدراسیون ها در مجلس شورای اسلامی به راه افتاده، امیدوارنماینده است اما اینکه در همین ابتدای راه در تصمیم گیری ها و انتخاب ها تبعیض ایجاد شده، تا حدی سوال برانگیز است.

به هر حال رشته ای مانند کشتی علاوه بر تمام ورودی های اقتصادی که دارد با این طرح 20 میلیارد تومان هم از طرح مجلس وارد حسابش می گردد، وزنه برداری که هنوز تکلیف دو سهمیه اش برای المپیک معین نیست، دوومیدانی که تا به امروز در کسب سهمیه نسبت به المپیک ریو فرایند انتقادی داشته همراه با کاراته، تکواندو و قایقرانی هم هر یک صاحب 5 میلیارد می گردد که در این اوضاع نابسامان اقتصادی می تواند برای شان گره گشا باشد اما رشته هایی مانند شمشیربازی که برای نخستین بار در بخش تیمی کسب سهمیه نموده، والیبال و بسکتبال که عملکردشان در المپیک معین نماینده است و بوکس و تیروکمان از این طرح به اندازه هیچ سهم دارند در حالی که معین نیست چه ضمانتی وجود دارد در خصوص اینکه 10 فدراسیون موردنظر بودجه تخصیصی را در راه موردنظر هزینه نمایند.

البته که احمد راستینه برای این موضوع هم توضیحاتی داشت. وی در این مورد به بانه مارکت گفت: 65 میلیارد تومان بودجه مصوب در اختیار وزارت ورزش قرار می گیرد تا توسط این وزارتخانه در اختیار فدراسیون ها قرار بگیرد. امضای تفاهم نامه هم مورد تاکید است تا اینگونه بر چگونگی هزینه کرد نظارت داشته باشیم.

رئیس کمیته تربیت بدنی و ورزش همچنین گفت: حمایت از فدراسیون ها در سال های آینده هم ادامه خواهد داشت. برای این منظور عملکرد فدراسیون ها، اهمیت رشته های آنها و نقش آفرینی که در شرایط کلی ورزش کشور داشته اند را ملاک قرار می دهیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "یاری 650 میلیاردی مجلس به 10 فدراسیون، اقدام مثبتی که ناقص آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری 650 میلیاردی مجلس به 10 فدراسیون، اقدام مثبتی که ناقص آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید