هشدار: مصرف زیاد ویتامین E خطرناک است

به گزارش بانه مارکت، پزشکان آمریکایی معتقدند مصرف دوز بالای مکمل های ویتامین E و سلنیم، خطر ابتلا به نوع وخیم سرطان پروستات را افزایش می دهد.

هشدار: مصرف زیاد ویتامین E خطرناک است

در این آنالیز که ابتدا با هدف آنالیز تاثیر مصرف مقدار زیاد ویتامین E و سلنیم در پیشگیری از ابتلای مردان به سرطان پروستات ترتیب داده شد، بیش از 35 هزار مرد مورد مطالعه قرار گرفتند.

به گفته آلن کریستال محقق ارشد این مطالعه در مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسونِ آمریکا، این آنالیز از سال 2001 میلادی آغاز شد و قرار بود تا 12 سال ادامه پیدا کند اما در سال 2008 میلادی به دلیل آن که تاثیر حفاظتی سلنیم مشاهده نشد و همچنین آشکار شد که مصرف زیاد ویتامین E نیز خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، این مطالعات متوقف شد.

در ابتدا آنالیز روی تاثیر مصرف مکمل های حاوی سلنیم در این مردان متوقف شد اما آزمایش ها در مردانی که از ویتامین E مصرف نموده بودند مدت دو سال ادامه یافت و در نهایت نیز معین شد که خطر ابتلا به سرطان پروستات در آنان 17 درصد افزایش یافته است.

در این آنالیز آمده است مصرف مکمل های سلنیم خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات را تا 91 درصد در مردانی که میزان سلنیم به طور طبیعی در آنان بالا بوده افزایش داده است.

همچنین براساس مشاهدات محققان در میان مردانی که سطح سلنیم بدن آنان پایین بوده مکمل ویتامین E خطر ابتلا به سرطان پروستات را تا 63 درصد و خطر ابتلا به نوع پیشرفته این سرطان را تا 111 درصد افزایش می دهد.

خبرگزاری یونایتدپرس نوشت: به گفته کریستال بسیاری از افراد تصور می نمایند مکمل های غذایی مفید هستند اما همواره این طور نیست و گاهی حتی تاثیر عکس دارد.

منبع: هفت گنج

به "هشدار: مصرف زیاد ویتامین E خطرناک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار: مصرف زیاد ویتامین E خطرناک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید