دلیل و درمان پرش پلک چشم چیست؟

به گزارش بانه مارکت، پرش پلک چشم، تیک عصبی یا نبض زدن یکی از چشم ها یا هر دو چشم، موضوعی آزار دهنده است که اگر آن را تجربه نموده باشید، مطمئن می شوید ادامه آن برای مدت زمان طولانی می تواند منجر به خستگی و اختلال در انجام کار های روزانه گردد. در این مقاله به دلیل ایجاد و درمان پرش پلک چشم، چه درمان های دارویی و چه خانگی می پردازیم.

دلیل و درمان پرش پلک چشم چیست؟

علت پرش پلک

درباره علت نبض زدن چشم ها از لحاظ پزشکی علت تعیین و واضحی مطرح نشده است؛ چرا که در اغلب موارد این مشکل، مقطعی و گذرا بوده، بدون درد است و بعد از چند ساعت و به ندرت بعد از چند روز، خود به خود برطرف می گردد. مهمترین علت های بروز این ناراحتی شامل موارد زیر می گردد:

1. استرسناراحتی های عصبی مانند غم، استرس و اضطراب از اصلی ترین عوامل بروز پرش پلک چشم است که همراه شدن آن با کار بیش از مقدار چشمی و خستگی زیاد، اغلب باعث طولانی شدن این مشکل در افراد می گردد.

2. تماشای بیش از مقدار تلویزیون، کار با کامپیوتر و گوشیخستگی و کار بیش از مقدار با چشم ها مانند استفاده طولانی مدت از کامپیوتر، گوشی و ... می تواند باعث خشکی چشم و ایجاد نبض زدن یکی از چشم ها یا هر دو چشم گردد.

3. خستگی و کم خوابیاز دیگر علت های نبض چشم و پرش پلک ها خستگی و کم خوابی است که می تواند در بروز این مشکل یا تشدید آن موثر باشد.

4. استفاده از الکل و کافئینمصرف الکل و استفاده زیاد از کافئین در بروز پرش پلک تاثیر مستقیم دارد.

5. محرک های محیطی مانند آلودگی هوا، حساسیت به نور خورشید و بادگاهی اوقات حساسیت های چشمی و در معرض آلودگی هوا قرار گرفتن، نور روشن و شدید می تواند در بروز پرش پلک موثر باشد.

6. سوء تغذیه و بعضی بیماری هاتغذیه نامناسب فرد، به ویژه در مصرف ویتامین های گروه ب، کلسیم و منیزیم باعث تشدید و حساسیت عضلات پلک می گردد. بعلاوه بعضی بیماری ها مانند بیماری های خوش خیم چشمی، پرکاری تیروئید یا اختلالات عملکرد کلیه نیز ممکن است باعث شوند این انقباضات به طور گسترده در قسمت های مختلف بدن از جمله عضلات چشم به وجود بیاید.

درمان پرش پلک چشم (درمان های خانگی)پرش پلک ها همواره غیر قابل پیش بینی و بدون درد هستند، ولی می توانند موجب آزار و عصبی شدن فرد مبتلا شوند. از این رو بیشتر افراد در پی راه چاره ها و درمان پرش پلک چشم یا همان نبض زدن چشم ها به صورت خانگی هستند. بعضی درمان های خانگی موثر به توضیح زیر است:

1) استراحت کردن و خواب کافیاز آنجایی که یکی از علت های اصلی این مشکل نداشتن خواب کافی و خستگی جسمانی به ویژه خستگی چشم هاست، توصیه می گردد برای درمان و توقف این مشکل به ساعات خواب توجه کنید و با داشتن 8 ساعت خواب کافی و استراحت دادن چشم ها، به بدن خود برای متوقف کردن این ناراحتی یاری کنید.

2) کمتر مصرف کردن کافئینرژیم غذایی خود را آنالیز کنید و توجه کنید آیا مواقعی که اندازه بیشتری از کافئین را مصرف نموده اید پرش پلک ها را بیشتر تجربه نموده اید؟ اگر اینگونه است، مصرف این ماده را کمتر نموده، میوه و سبزیجات بیشتر را در برنامه غذایی خود قرار دهید و آب کافی بنوشید.

3) قرار دادن کمپرس آب گرمکمپرس آب گرم با از بین بردن انقباضات ماهیچه ای عضلات چشم، باعث بهبود پرش پلک می گردد. به این منظور حوله تمیزی را در آب جوش قرار دهید و بعد از چکاندن آب حوله، آن را به آرامی برای 5 دقیقه روی چشم خود قرار دهید. این کار را 5 تا 6 بار در روز تکرار کنید.

4) ماساژ چشم ها و حرکات چشمیحرکات چشمی صحیح و ماساژ اصولی چشم ها نیز به بهبود پرش پلک ها یاری شایانی می نماید. در واقع حرکات کره چشم انسان از طریق شش عضله خارج کره چشمی که به اطراف کره چشم چسبیده اند کنترل می شوند و این عضلات نیز همانند عضلات بدن نیازمند تقویت هستند. در این مورد می توانید از حرکات یوگای چشم که به برطرف خستگی چشم نیز یاری می نماید، بهره ببرید. به این منظور چشم ها را به آرامی به صورت دایره وار، در جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه حرکت دهید و چند بار این تمرین را تکرار کنید، سپس چشم ها را به آرامی ببندید. بعلاوه می توانید چشمی که دچار پرش پلک است را به مدت 1 دقیقه کامل ببندید و سپس به آرامی باز و این کار را تا 3 بار تکرار کنید.

5) قرار دادن حلقه سیب زمینی یا خیار روی چشمسیب زمینی و خیار هر دو دارای خواص ضد التهابی و اثر خنک کننده هستند و برای درمان پرش پلک مفیدند. به این منظور یک حلقه خیار یا سیب زمینی خنک را روی چشمی که دچار نبض شده قرار دهید، به آرامی چشم را ببندید و اجازه دهید روی چشم بماند تا زمانی که به دمای اتاق برسد.

6) استفاده از گلاب به عنوان لوسیون چشمیکی از درمان های طب سنتی برای درمان پرش پلک چشم، استفاده از گلاب به عنوان یک لوسیون آرامبخش روی چشم هاست. برای استفاده از گلاب، یک پد پنبه ای استریل را به گلاب آغشته کنید و آن را به آرامی روی پلک چشم قرار دهید. گلاب یک محلول آرام کننده و پاک کننده بی ضرر است و چنانچه علت پرش پلک، آلودگی های محیطی باشد به خوبی به برطرف شدن آن یاری خواهد نمود. در طب سنتی از گلاب خالص به عنوان قطره چشم برای تمیز کردن، تغذیه و آرام کردن ماهیچه های چشم استفاده می گردد.

درمان های دارویی پرش پلک چشم

1) قطره اشک مصنوعیاستفاده از قطره های اشک مصنوعی یکی از برترین راه چاره ها برای بهبود نبض چشم و اسپاسم عضلات پلک است. قطره اشک مصنوعی را به فاصله چند ساعت و یک تا دو قطره در چشمی که دچار پرش است بچکانید.

2) استفاده از بوتاکساستفاده از بوتاکس یا سم بوتولینوم آخرین گزینه درمانی برای افراد مبتلا به پرش پلک چشم است. این درمان تنها در مواقعی که پرش پلک چشم ها برای مدت طولانی ادامه داشته باشد و خللی در دید و تمرکز فرد ایجاد نموده باشد، استفاده می گردد. توجه داشته باشید این روش درمانی حتما تحت نظر پزشک متخصص انجام می گردد.

3) مصرف مکمل های غذاییهمانطور که گفته شد در مواردی کمبود ویتامین ها و عناصر غذایی باعث بروز این مشکل می شوند. بدین منظور استفاده از مکمل های حاوی ویتامین ب، کلسیم و منیزیم در بهبود و درمان پرش پلک چشم موثر است.

چه زمان برای درمان پرش پلک چشم باید به پزشک مراجعه گردد؟در بیشتر موراد زنش پلک چشم نیازی به مراجعه به پزشک ندارد، ولی چنانچه این حالت مزمن گردد و اختلالی در بینایی به همراه داشته باشد، می تواند نشانه ای از سایر بیماری ها مانند اختلال در مغز یا سیستم عصبی باشد؛ بنابراین در صورتی که پرش پلک چشم باعث:

1. بسته شدن کامل چشم گردد

2. برای یک هفته تداوم داشته باشد

3. اسپاسم عضلات پلک چشم همراه با انقباض و اسپاسم در دیگر عضلات صورت باشد

4. چشم قرمز و متورم شده باشد

5. همراه با ترشح از چشم ها باشد

حتما در مرحله اول به یک چشم پزشک و در مرحله بعد به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا عوامل احتمالی به طور دقیق آنالیز شوند.

سخن پایانیپرش پلک چشم اگرچه بیماری خاصی نیست و در بیشتر موارد خود به خود برطرف می گردد، ولی می تواند آزار دهنده بوده و در صورتی که چند ساعت تداوم داشته باشد در انجام کار های روزمره اختلال ایجاد کند. از همین رو پیشنهاد می گردد تا از عوامل ایجاد کننده آن مانند استفاده طولانی مدت از دستگاه های الکترونیکی همانند کامپیوتر، لپ تاپ و موبایل خودداری کنید و از اصول صحیح استفاده از آن ها مطلع باشید. بعلاوه چای یا قهوه بیش از حد ننوشید، چشمان خود را در فواصل منظم با آب ولرم شستشو دهید و از قطره های اشک مصنوعی برای برطرف کردن خشکی چشم خود بهره ببرید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "دلیل و درمان پرش پلک چشم چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل و درمان پرش پلک چشم چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید