دست به دست شدن چندباره گوشت توسط دلالان

به گزارش بانه مارکت، مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور گفت: از همان ابتدای کار که دام زنده از دامدار خریداری می شود، تا انتهای جهت که به دست مصرف کننده می رسد، چندین بار در میان دلالان دست به دست می شود.

دست به دست شدن چندباره گوشت توسط دلالان

به گزارش گروه مالی بانه مارکت به نقل از روابط عمومی سازمان تعاون روستایی کشور، مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور درباره برنامه های این اتحادیه برای رفع موانع تولید و استفاده از ظرفیت ها گفت: در سال جدید بر روی دو محور اصلی بازاریابی و کمک به عرضه دام و گوشت گوسفندی در سطح کشور و تکمیل زنجیره پشم فعالیت خواهیم کرد.

افشین صدر دادرس گفت: اگر گوشت گوسفندی را کیلویی 130هزار تومان در نظر بگیریم، چهار هزار و 680میلیارد تومان گردش مالی در این بخش وجود دارد که رقم بزرگی است.

صدر دادرس در ادامه به بی توجهی ها نسبت به تولید پشم و ضرورت خارج شدن دام سبک از تک محصولی بودن اشاره و شرح داد: طی سال های گذشته روی پشم در کشور کار نشده و تلاش ما این است که اقتصاد دام سبک را از تک محصولی بودن خارج کنیم تا دامدار از زیر فشار فقط تولید گوشت خارج شود.

وی گفت: بر اساس آمار، پاییز سال 99 حدود 60میلیون رأس دام سبک در کشور داشتیم و آذربایجان های غربی و شرقی و خراسان های شمالی و رضوی بیش ترین تولید دام سبک را داشته اند.

تولید 888هزار تن گوشت قرمز در سال گذشته

صدر دادرس در ادامه اظهار داشت: تولید، عرضه و خودکفایی در تولید گوشت تابع عوامل زیادی است و به دلایلی خانوارها در ایران از گوشت گوساله بیش تر از گوشت گوسفندی مصرف می کنند و اگر زنجیره های تولید و عرضه گوشت گوسفندی شکل بگیرد، کمک قابل توجهی برای رسیدن به خودکفایی در گوشت به حساب می آید.

وی اضافه کرد: وزیر جهاد کشاورزی پیش از این اظهار داشته بود در سال گذشته 888 هزار تن در کشور گوشت تولید شده است که اگر مصرف سرانه را 12کیلو در سال در نظر بگیریم، حدوداً به یک میلیون و 100هزار تن گوشت نیاز داریم، اما در سال گذشته بر اساس گزارش مرکز آمار مصرف سرانه گوشت قرمز به حدود شش کیلو در سال رسید که اگر همین شش کیلو را هم در نظر بگیریم، در حال حاضر در تولید این محصول خودکفا هستیم.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور درباره راه حل کاهش هزینه های تولید گفت: نمی توان با جوی کیلوی هفت هزار تومان به دنبال گوشت کیلوی 40هزار تومانی باشیم. در حال حاضر قیمت یک کیلو شقه گوسفندی زنده بین 130 تا 140هزار تومان است و از میان 60میلیون رأس گوسفندی که در کشور وجود دارد، حدوداً بین 25 تا 30درصد آن قابل عرضه به بازار است.

نقش 75درصدی خوراک در هزینه های دامپروری

وی در ادامه درباره عوامل موثر بر قیمت دام سبک اذعان کرد: حدود 75درصد هزینه دامداری را خوراک دام تشکیل می دهد و باید ببینیم سیاست دولت برای تأمین خوراک دام در سال جدید به چه شکل خواهد بود. اگرچه 70درصد از خوراک دام در ایران تأمین می شود، اما قیمت خوراک دام تحت تأثیر قیمت جهانی است؛ بنابراین سیاست های واردات، سیاست های توسعه کشت نباتات علوفه ای و برنامه ریزی برای توزیع نهاده های دامی بسیار مهم است، چون بعضی از سیاست ها باعث شده که قیمت نهاده ها به صورت تصنعی افزایش یابد. اگر قیمت نهاده های پایین باشد، مسلما ًروی قیمت تمام شده تأثیر می گذارد.

صدر دادرس در انتها گفت: موضوع مهم بعدی مکانیزم توزیع گوشت است. مکانیزم فعلی بدین صورت است که از همان ابتدای کار که دام زنده از دامدار خریداری می شود، تا انتهای جهت که به دست مصرف کننده می رسد، چندین بار در میان دلالان دست به دست می شود و اتفاقاتی که درباره مرغ افتاد، برای گوشت قرمز هم رخ می دهد. باید این مکانیزم اصلاح شود و زنجیره ای از تولید تا توزیع شکل بگیرد. سازمان های دولتی ناظر هم باید بررسی کنند و راه حلها، امکانات و ظرفیت ها را در اختیار هر دو بخش تولید و توزیع قرار دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دست به دست شدن چندباره گوشت توسط دلالان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست به دست شدن چندباره گوشت توسط دلالان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید