آدینه؛ انتها بلاتکلیفی ایرانی ها!

به گزارش بانه مارکت، رقابت های مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب امروز و فردا به ایستگاه پایانی می رسد و شرایط تیم های صعودکننده به مرحله حذفی این تورنمنت در این منطقه تعیین می گردد.

آدینه؛ انتها بلاتکلیفی ایرانی ها!

سه نماینده ایران، امروز و امشب به مصاف رقبا می فرایند و فرداشب هم آخرین تیم ایرانی در مرحله گروهی بازی باقی مانده اش را انجام می دهد تا پرسش بزرگی که چند روزی است فضای فوتبال ایران را به تسخیر خود آورده، منتج به پاسخ گردد: کدام یک از تیم های ایرانی به مرحله بعدی صعود می نمایند؟

قبل از رسیدن به جزئیات این پرسش باید این نکته روشن گردد که شرایط دو تیم از بین چهار تیم ایرانی تعیین شده اند: پرسپولیس صعودش را قطعی نموده و فولاد هم به طور حتم از گردونه این بازی ها کنار رفته است. می ماند سرنوشت دو تیم تراکتور و استقلال که این سرنوشت برای خودش ماجرایی است!

پرسپولیس - الریان قطر

پرسپولیس بعد از پنج بازی در گروه E این رقابت ها 12 امتیازی است و صعودش قطعی است، ولی موردی که هنوز برای پرسپولیسی ها سؤال است اینکه شب را با صدرنشینی به خاتمه می برند یا در رتبه دوم می ایستند؟ در این گروه دو تیم الریان و گوا حذف شده اند و رقابت برای صدرنشینی بین تیم پرسپولیس و الوحده 10 امتیازی است. با توجه به اینکه بازی رودررو بین دو تیم الوحده و پرسپولیس یک بار به سود طرفین آن هم با نتیجه مشابه یک بر صفر شده، پس پرسپولیس فقط به یک تساوی برابر الریان احتیاج دارد تا به لطف تفاضل گل بهتر صدرنشین گروه گردد (بدون درنظرگرفتن پیروزی احتمالی پرگل الوحده برابر گوا).

اگر پرسپولیس ببازد و الوحده از سد گوا عبور کند، آن وقت شاگردان یحیی گل محمدی دوم می شوند و به عنوان یکی از سه تیم دوم برتر راهی مرحله بعدی می شوند. مورد تعیین اینکه پرسپولیس دغدغه ای بابت صعود ندارد.

تراکتور - الشارجه

شرایط در گروه B لیگ قهرمانان آسیا برای تراکتور تبدیل به کلاف سردرگمی شده که شاید به سختی می توان برایش راه حلی پیدا کرد. در این گروه تیم الشارجه از پنج بازی 11 امتیازی است و صعودش را به عنوان صدرنشین قطعی نموده است. تراکتور هم با هفت امتیاز در رده دوم ایستاده، ولی اگر بازی اش را ببازد یا حتی مساوی کند، با توجه به شرایط امتیازی و در مقایسه با سایر تیم های دوم جداول دیگر، شانسی برای صعود نخواهد داشت و حذف می گردد.

تنها پیروزی برابر شارجه است که می تواند تراکتور را امیدوار نگه دارد. اگر این چنین گردد، تراکتور در این گروه 10 امتیازی می گردد و آن وقت باید منتظر نتایج بقیه تیم های دوم در گروه های اول، سوم و چهارم شوند تا ببیند آیا شانس این را دارند که به عنوان یکی از برترین تیم های دوم راهی مرحله دوم شوند یا خیر.

پس خلاصه اش می گردد اینکه تراکتور چاره ای به غیر از پیروزی برابر شارجه ندارد و حتی این پیروزی هم تضمین نماینده صعودش به صورت صددرصدی به مرحله بعد نخواهد بود!

استقلال - الشرطه

استقلالی ها این روز ها هم مسرور هستند هم نگران. آن ها از این مسرور هستند که در عین ناباوری در گروه C، تیم حذف شده الشرطه تیم صدرنشین الدحیل را برد تا تساوی شان با الاهلی خطرناک نگردد و هم نگران این هستند که نکند از رسیدن به مرحله بعدی لیگ قهرمانان آسیا باز بمانند.

شاگردان فرهاد مجیدی در هفته پنجم مرحله گروهی به مصاف الاهلی رفتند و با نتیجه بدون گل زمین مسابقه را ترک کردند تا فقط یک امتیاز به دست بیاورند، ولی خوش شانس بودند که الدحیل نتوانست از پس الشرطه بربیاید و بازی اش را باخت! شکست الدحیل و تساوی استقلال با الاهلی تمام و کمال به سود شاگردان مجیدی شد، چون آن ها با توجه به فرمول AFC حالا صدرنشین گروه سوم شده اند.

ماجرا از این قرار است که در این گروه سه تیم استقلال، الدحیل و الاهلی هر سه هشت امتیازی هستند و به ترتیب در رتبه اول تا سوم ایستاده اند. اینکه استقلال با وجود شکست در بازی رودررو مقابل الدحیل صدرنشین این گروه است هم بی دلیل نیست؛ قانون می گوید در گروهی که سه تیم امتیازاتشان مساوی گردد، تیم چهارم گروه کنار گذاشته می گردد و امتیازاتی که سه تیم باقی مانده از همدیگر گرفته اند محسوب می گردد. به این ترتیب استقلال شرایط بهتری دارد و فعلا صدرنشین این گروه مانده است.

این تیم حالا فرداشب باید به مصاف الشرطه برود و آخرین بازی اش را برگزار کند. پیروزی استقلال در این بازی، آن ها را در جدول 11 امتیازی می نماید و قطعا به مرحله بعدی می فرستد، ولی اگر بازی را مساوی نمایند یا ببازند، شرایط برایشان حسابی سخت می گردد.

اینجا احتیاج است کمی با جزئیات بیشتری درباره شرایط استقلال شرح داد.

شانسی که فرهاد مجیدی و تیمش آورده این است که یک روز قبل، شرایط بقیه گروه ها تعیین می گردد و آن ها شاید با خیال راحت تری به مصاف رقیب عراقی بفرایند. البته که شاید بدشانسی شان این باشد که تقابل حساس الدحیل - الاهلی هم بعد از بازی شان با الشرطه برگزار می گردد و شاید ابتکار صدرنشینی شان از دست برود.

اگر استقلال الشرطه را ببرد

اگر این اتفاق بیفتد و الدحیل هم تیم الاهلی را ببرد، آن وقت با توجه به اینکه الدحیل در بازی رودررو استقلال را برده، الدحیل صدرنشین می گردد و استقلال به عنوان تیم دوم با 11 امتیاز صعود می نماید. اگر هم الاهلی بتواند از سد الدحیل بگذرد، آن وقت استقلال به عنوان تیم صدرنشین صعود می نماید. اگر استقلال برنده گردد و تقابل دو تیم دیگر مساوی گردد که شرایط کاملا روشن است و استقلال به عنوان صدرنشین صعود می نماید. به طور تعیین اگر استقلال برنده بازی فرداشب باشد قطعا صعود می نماید.

اگر استقلال به الشرطه ببازد

این بدترین حالت ممکن است؛ در این صورت هم البته استقلال صد درصد حذف نشده است! شرایط برای آن ها باید این طور رقم بخورد که تراکتور در گروه دوم بازی اش را ببازد؛ النصر هم در گروه چهارم بازی اش را ببازد و تقابل تیم های الدحیل و الاهلی هم با برد الدحیل همراه باشد. اگر این اتفاقات رقم بخورد، تراکتور با هفت امتیاز حذف می گردد و تیم های النصر، الاهلی و استقلال هشت امتیازی باقی می مانند و از بین آن ها این استقلال است که صعود می نماید. استقلال با توجه به اینکه بازی رودررو با الاهلی را برده، تیم دوم جدول گروهش می گردد و به لطف تفاضل گل بهتر در مقایسه با النصر می تواند به جای آن تیم صعود کند. طبیعی است که تفاضل گلی که قرار است این دو تیم هم با آن بازی را ببازند، روی نتیجه نهایی می تواند تأثیرگذار باشد!

اگر استقلال با الشرطه مساوی کند

در این صورت بسته به فعل و انفعالی، استقلال شانس صعود را همچنان دارد. این نکته را باید در نظر گرفت که اگر استقلال مساوی کند و الدحیل و الاهلی هم مساوی نمایند و هر سه تیم 9 امتیازی شوند، آن وقت این الدحیل است که صدرنشین می گردد. دلیلش هم این است که این بار برخلاف شرایط کنونی، با کنارگذاشتن الشرطه و امتیازات رودررو با این تیم، استقلال از لحاظ امتیازگیری به رده دوم سقوط می نماید. اگر هم استقلال مساوی کند و ملاقات الدحیل - الاهلی برنده داشته باشد، باز هم استقلال تیم دوم جدول می گردد.

حالا آیا 9 امتیاز برای صعود به مرحله بعدی کافی است؟ پاسخ این پرسش همین امروز تعیین گردد؛ اگر دو تیم تراکتور و النصر در گروه های دوم و چهارم نتوانند نتیجه بگیرند و به ترتیب هفت و هشت امتیازی باقی بمانند، آن وقت استقلال با همان 9 امتیاز به عنوان یکی از تیم های برتر دوم راهی مرحله بعدی می گردد.

طبیعتا پیروزی تیم های تراکتور و النصر برابر رقبایشان، دیگر شانسی برای استقلال باقی نمی گذارد که در صورت تساوی راهی مرحله بعدی شوند.

منبع: فرارو

به "آدینه؛ انتها بلاتکلیفی ایرانی ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آدینه؛ انتها بلاتکلیفی ایرانی ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید