آب جیره بندی می شود؟

به گزارش بانه مارکت، با شروع فصل گرما و عطش سد ها در پی کاهش بارندگی ها در ایران، زمزمه بحران آب و کمبود منابع آبی به گوش می رسد، هرچند که طبق گفته های معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برنامه ای برای جیره بندی آب در نظر گرفته نشده، اما بیش از 260 شهر امسال با تنش آبی روبرو خواهند بود.

آب جیره بندی می شود؟

به گزارش ایسنا، حمیدرضا کشفی، درباره شرایط منابع آبی کشور اظهار کرد: با توجه به کاهش 42 درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته ورودی سد ها کاهش داشته و حجم ذخایر سد ها در برخی مکان ها نیز افت پیدا کرده است بنابراین حدود 260 شهر با تنش روبرو خواهند بود و 7000 روستا را با تانکر سیار آبرسانی خواهیم کرد.

سال سختی پیش رو داریم

وی با بیان اینکه سال بسیار سختی به لحاظ مسائل آبی خواهیم داشت و امیدواریم که بتوانیم این مساله را مدیریت کنیم، تاکید کرد: سال گذشته 170 شهر درگیر تنش آبی بودند که امسال به دلیل کاهش بارندگی ها تعداد این شهر ها افزایش پیدا خواهد کرد.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: در سال آبی 93-94 تعداد شهر های دارای تنش آبی حدود 360 شهر بود که طی سه سال اخیر پروژه های زیادی در این راستا انجام شد که مساله آبرسانی را سریع تر کرد و اگر آن پروژه ها نبود و این حجم مخزن ساخته و آن تعداد چاه حفر نمی شد، قطعا امسال با شهر های بیشتر دارای تنش آبی روبرو بودیم.

چه اقداماتی اجرا شده است؟

کشفی با اشاره به اقدامات اجرا شده برای مقابله با این شرایط، گفت: در شهر های اولویت دار در شش محور اقدام به انجام عملیات کردیم که شامل، اصلاح و بازسازی و ارتقای تجهیزات سامانه ها، ارتقای کیفی آب در مکان هایی که تامین آب به لحاظ کمی مشکل ندارد، پایدارسازی برق، تکمیل طرح های نیمه تمام، حفر و تکمیل چاه و ساخت مخزن می شود.

به گفته وی، بخش زیادی از این طرح ها شروع شده و به بهره برداری رسیده است و بخشی که باقی مانده نیاز اعتباری دارد که اگر 7000 میلیارد تومان از پیوست بودجه تخصیص یابد، می توانیم این طرح ها را تا شروع اول تابستان به بهره برداری برسانیم.

کلان شهر ها دچار تنش آبی می شوند؟

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به شرایط منابع آبی در کلان شهر های کشور نیز، گفت: در برخی از کلان شهر ها با کمبود منابع آبی روبرویم، به طور مثال در سیستان و بلوچستان امسال تنها شاهد پنج میلیمتر بارندگی هستیم و این در حالی است که سال گذشته میزان بارندگی در این منطقه 110 میلی متر بوده است به همین دلیل در زابل، زاهدان برای تامین آب دچار مشکل هستیم لذا تلاش شده تا برخی از پروژه ها برای بهبود شرایط وارد مدار شوند.

کشفی ادامه داد: هفته گذشته یک آب شیرین کن با ظرفیت 10 هزار مترمکعب در شبانه روز را در زاهدان وارد مدار کردیم، در اصفهان شرایط سد چندان مطلوب نیست، سامانه دوم آبرسانی را پیگیری میکنیم که تا اواسط خرداد وارد مدار شود و بتوانیم بخشی از کمبود را از آن طریق جبران کنیم. زمانی که شرایط سد زاینده رود خوب نباشد، تعداد زیادی از شهر ها همچون یزد و شهر های جهت از این مساله متاثر می شوند.

وی با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف در این بخش ها گفت: ما نیز با مدیریت فشار و اقدامات دیگر سعی بر مدیریت این مساله داریم و امیدواریم که با همکاری مشترکان با مشکل جدی روبرو نشویم و بتوانیم پیک را بدون مشکل پشت سر بگذاریم.

کدام شهر ها با مسائل جدی روبرو خواهند شد؟

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه برای تمام شهر ها پروژه ها و برنامه های متعددی برای گذر از بحران در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: طبق برآورد های اجرا شده در تبریز، اصفهان، یزد، آبیک در قزوین، بوشهر، زهدان، جنوب فارس میزان تنش آبی بیشتر خواهد بود، اما در حال تلاش هستیم تا به صورت سر به سر تولید و مصرف را جلو ببریم، اما در کل 15 درصد کاهش تولید خواهیم داشت.

شاهد افت فشار آب خواهیم بود

وی با بیان اینکه قاعدتا در برخی از شهر ها برای جلوگیری از جیره بندی با تنظیم و مدیریت فشار این مساله را حل کنیم، گفت: امسال هیچ برنامه ای برای جیره بندی در نظر گرفته نشده است و امیدواریم این اتفاق نیز نیفتد.

منبع: فرارو

به "آب جیره بندی می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب جیره بندی می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید