چرا کیفیت اسپیکر بیشتر تلویزیون ها اصلا خوب نیست؟

به گزارش بانه مارکت، کیفیت تصویر تلویزیون های تازه نسبت به سال های گذشته به طور چشمگیری بهتر شده ولی در خصوص اسپیکر تلویزیون ها نمی توانیم چنین چیزی را بیان کنیم. اما چرا بسیاری از تلویزیون های تازه از اسپیکرهای نه چندان با کیفیتی بهره می برند و برای رفع کردن این مشکل چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم.

چرا کیفیت اسپیکر بیشتر تلویزیون ها اصلا خوب نیست؟

اسپیکر بیشتر تلویزیون ها به سمت کاربر نیستند

فقط با یک نگاه به اسپیکر بیشتر تلویزیون ها، خیلی راحت می توانید علت اصلی ضعیف بودن صدای دریافتی را متوجه شوید. با توجه به اینکه بازار تلویزیون به سمت ساخت مدل های دارای حاشیه های باریک تر حرکت نموده، پس عملا دیگر جایی برای تعبیه اسپیکر در اطراف نمایشگر وجود ندارد. به همین دلیل اگر در پنل جلویی تلویزیون خود اثری از اسپیکر نیست، پس اسپیکر موردنظر رو به روی شما قرار ندارد.

در عوض سازندگان تلویزیون ها از اسپیکرهایی که به سمت پایین یا پشت تلویزیون هستند بهره می برند. بنابراین صدا قبل از اینکه به شما برسد، به بخشی از خانه برخورد می نماید و همین موضوع کیفیت آن را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. در صورتی که اسپیکر به سمت پایین باشد، فاصله بین تلویزیون و میز تلویزیون نقش مهمی برای کیفیت صدای دریافتی ایفا می نماید و اگر هم تلویزیون را مستقیما به دیوار وصل نموده باشید، صدا مستقیما به زمین برخورد می نماید.

در این شرایط وسایلی مانند مبلمان نرم، برخورد صدا با پرده یا با فرش و موکت منجر به جذب بخشی از این صدای دریافتی می گردد و در نتیجه کیفیت نهایی صدا پایین تر از حد انتظار خواهد بود.

اسپیکر تلویزیون ها کوچک تر از حد انتظار هستند

استفاده از اسپیکرهایی که مستقیما به سمت شما قرار ندارند، مسائل زیادی را ایجاد می نماید ولی در این میان باید به مقدار آن ها هم اشاره کنیم. این موضوع به خصوص برای صداهای بیس خود را نشان می دهد زیرا اسپیکرها برای ارائه بیس عمیق باید از ساب ووفرهای بزرگ استفاده نمایند.

معمولا هرچقدر اسپیکر بزرگ تر باشد، حجم صدای بیشتری ارائه می دهد. بنابراین از اسپیکرهای کوچک استفاده شده در تلویزیون ها نمی توانیم انتظار ارائه حجم صدای بسیار بالایی داشته باشیم. بنابراین از یک طرف به علت اینکه اسپیکر به سمت شما قرار ندارند، شفافیت خوبی ارائه نمی دهند و از سوی دیگر به علت مقدار کوچک، برای یک محیط بزرگ در خانه نمی توانند صدای پرحجمی به گوش کاربر برسانند.

حتی اگر تلویزیون شما صدای بیس خوبی ارائه کند، ممکن است با مشکل دیگری روبرو شوید: صدای تق تق از شاسی تلویزیون. سازندگان برای رفع کردن این مشکل باید از مواد باکیفیت تری در بدنه تلویزیون استفاده نمایند که همین موضوع طبیعتا قیمت تلویزیون را افزایش می دهد. بعضی کاربران از تفاوت کیفیت اسپیکر تلویزیون ها در برابر اسپیکر استفاده شده برای لپ تاپ هایی مانند مک بوک پرو و Dell XPS تعجب می نمایند زیرا در این زمینه لپ تاپ های موردنظر کیفیت صدای بسیار بهتری ارائه می نمایند. البته مقایسه مستقیم اسپیکر آن ها هم کار چندان درستی نیست زیرا معمولا کاربران چند متر از تلویزیون فاصله دارند ولی فاصله بین کاربر و لپ تاپ بسیار کم است.

از سوی دیگر اسپیکر تلویزیون ها باید فضای بسیار بزرگ تری را پوشش دهد و این در حالی است که یک لپ تاپ فقط برای محیط جلویی آن باید صدای خوبی ارائه دهد. بسیاری از لپ تاپ ها هم از اسپیکرهای باکیفیتی بهره نمی برند که مشکل اصلی آن ها هم مانند تلویزیون ها است: کمبود فضای کافی برای تعبیه اسپیکر و قرارگیری آن ها در بخش دیگری از بدنه.

بهبود کیفیت اسپیکر تلویزیون با نرم افزار

بعضی از تلویزیون ها برای بهبود صدای ارائه شده، از راه حلهای نرم افزاری مانند امکان شخصی سازی اکولایزر و ارائه حالت های نرم افزاری از قبل طراحی شده استفاده می نمایند. اگرچه با تغییر این تنظیمات ممکن است تا حدی کیفیت اسپیکر تلویزیون بهبود پیدا کند، اما در نهایت نباید انتظار معجزه از این قابلیت ها داشته باشید و بنابراین اگر می خواهید به طور اساسی این مشکل را رفع کنید، باید ساندبار یا سیستم سینمای خانگی بخرید که در ادامه به این موضوع می پردازیم.

راه حل این مشکل: استفاده از ساندبار

همانطور که احتمالا می دانید، راحت ترین راه حل برای حل مشکل ضعیف بودن اسپیکر تلویزیون، استفاده از ساندبار است که انواع و اقسام آن ها با قیمت های مختلف در بازار به فروش می رسد. اما ساندبار چیست؟ به زبان ساده ساندبار یک محصول مستطیل شکل است که درون خود از چند اسپیکر قدرتمند برای پخش صدا قرار می گیرد و عمدتا به صورت افقی در زیر یا بالای تلویزیون قرار می گیرد. در ادامه به تعدادی از ویژگی هایی که هنگام خرید ساندبار باید به آن ها توجه کنید، می پردازیم.

ساندبار شیائومی مدل MDZ-34-DA

1,415,810

تومان

ساندبار شیائومی مدل MDZ-27-DA

2,522,150

تومان

خرید ساندبار از بانه مارکت

مشاهده همه

مقدار

برای خرید یک ساندبار مناسب باید به ویژگی های مختلفی توجه نشان دهید. به عنوان مثال با توجه به ابعاد تلویزیون و محیطی که در آن تلویزیون قرار گرفته، باید از بین مقدار های مختلف دست به انتخاب بزنید. طبیعتا اگر تلویزیون و محیطی که تلویزیون در آن قرار گرفته است کوچک هستند، پس نیازی به استفاده از ساندبارهای بسیار بزرگ ندارید و یک ساندبار کوچک و معمولی هم تا حد زیاید نیازها شما را رفع می نماید.

ساب ووفر

اگر با ساب ووفر آشنا نیستید باید بگوییم که یک اسپیکر بزرگ محسوب می گردد که برای ایجاد بیس و فرکانس های پایین مورد استفاده قرار می گیرد. بهره گیری از ساب ووفر به معنای افزایش مجذوب کنندهیت صدای دریافتی است که به خصوص برای تماشای فیلم های سینمایی و بعضی آهنگ ها تجربه مجذوب کننده تری ارائه می دهد. بیشتر ساندبارها ساب ووفر ندارند ولی اگر این مشخصه برای شما اهمیت زیادی دارد، باید از بین مدل های دارای این مشخصه محصول موردنظر خود را انتخاب کنید.

تعداد کانال صوتی

برای خرید ساندبار باید به تعداد کانال های صوتی آن هم توجه کنید. به زبان ساده اگر یک ساندبار دارای 2.0 کانال باشد، این یعنی صرفا دو خروجی برای صدای چپ و راست ارائه می دهد. اما یک ساندبار 2.1 کاناله در کنار صدای چپ و راست، از یک ساب ووفر هم بهره می برد. به لطف بهره گیری از ساب ووفر، می توانید طیف وسیع تری از صدا را دریافت کنید. ساندبارهای 3 کاناله در کنار درایور چپ و راست، از یک درایور در بخش مرکزی هم استفاده می نمایند. ساندبارهای 5 و 7 کاناله هم درایورهای بیشتری ارائه می دهند و در نتیجه صدای فراگیرتری دریافت می کنید. بنابراین با توجه به بودجه و نیازهایی که دارید، از بین ساندبارهای دارای قابلیت های مختلف می توانید یک گزینه مناسب را انتخاب کنید.

پرفروش ترین ساندبارها در بانه مارکت

در بانه مارکت تعداد زیادی ساندبار از برندهای مختلف به فروش می رسد که در ادامه به تعدادی از پرفروش ترین ساندبارها در این فروشگاه اینترنتی می پردازیم.

ساندبار شیائومی مدل MDZ-27-DA

برند شیائومی در بازار ساندبارها هم حرف زیادی برای گفتن دارد و به همین دلیل این مدل به لطف کیفیت خیلی خوب و قیمت مناسب مورد توجه کاربران زیادی قرار گرفته است. یکی از امکانات مجذوب کننده این ساندبار این است که از ورودی های متفاوتی پشتیبانی می نماید و بنابراین به راحتی می توانید ورودی صدا را تغییر دهید. اگر ریموت کنترل ساندبار برای شما اهمیت زیادی دارد، پس احتمالا بهتر است از بین دیگر مدل ها دست به انتخاب بزنید زیرا این مدل بدون ریموت کنترل ارائه می گردد. بنابراین اگر در پی یک ساندبار باکیفیت هستید، توصیه می کنیم این مدل را هم در نظر بگیرید.

ساندبار شیائومی مدل MDZ-27-DA

2,522,150 تومان

مشاهده و خرید

ساندبار تسکو مدل TS-2020 با توان خروجی 65 وات

تسکو یکی از برندهای ایرانی است که در زمینه ساخت انواع و اقسام لوازم جانبی الکترونیکی فعالیت دارد. TS-2020 در کنار ساندبار از ساب ووفر هم بهره می برد و توان خروجی 65 وات را ارائه می دهد. بنابراین برای محیط های بین 50 تا 70 متری گزینه مناسبی به شمار میرود. در رابطه با ساب ووفر هم باید بگوییم که بهتر است در کنار ساندبار قرار بگیرد و به لطف تقویت صدای بیس، تجربه مجذوب کننده تری به ارمغان می آورد. لازم به ذکر است یک عدد آمپلی فایر داخلی برای این ساندبار تعبیه شده است که باعث می گردد با بلندکردن صدا کیفیت آن تغییر چندانی نکند. این ساندبار در کل قیمت مناسبی دارد و با توجه به اینکه از کیفیت خوبی هم بهره می برد، خرید آن را توصیه می کنیم.

ساندبار تسکو مدل TS-2020 با توان خروجی 65 وات

2,825,000 تومان

مشاهده و خرید

ساندبار سامسونگ مدل HW-Q700A

این ساندبار نسبت به دیگر مدل های معرفی شده در این مطلب قیمت بسیار بالاتری دارد که البته این گرانی هم بی علت نیست. توان خروجی این ساندبار به 330 وات می رسد و بنابراین حجم صدای بسیار بالایی ارائه می نماید. مانند بیشتر ساندبارهای موجود در بازار، با استفاده از سیم و به صورت بی سیم می توانید از آن استفاده کنید. باید خاطرنشان کنیم این یک ساندبار 3.1.2 کاناله محسوب می گردد. این یعنی در کنار سه درایور قرار گرفته به سمت کاربر، یک ساب ووفر و دو درایور به سمت بالا هم وجود دارد.

ساندبار سامسونگ مدل HW-Q700A

2 %

12,500,000

12,280,000 تومان

مشاهده و خرید

ساندبار شیائومی مدل 3.1CH

همانطور که از نام این محصول پیداست، یک ساندبار 3.1 کاناله محسوب می گردد که در کنار اسپیکر سمت چپ و راست و بخش مرکزی، از ساب ووفر هم بهره می برد. ضمناً باید به بهره گیری از سه توییتر هم اشاره کنیم که کیفیت صدا را بهبود می بخشند. نهایت توان ارائه شده از طرف این ساندبار به 430 وات می رسد و بنابراین می تواند محیط های نسبتا بزرگ را هم به خوبی پوشش دهد. در کنار اتصال با سیم، باید به پشتیبانی از بلوتوث 5.0 هم اشاره کنیم.

ساندبار شیائومی مدل 3.1CH

9 %

9,014,000

8,200,000 تومان

مشاهده و خرید

سخن پایانی

به طور کلی از اسپیکر تلویزیون ها نباید انتظارات زیادی داشته باشید. واقعیت این است که عموم کاربران مسئله ای با کیفیت این اسپیکرها ندارند ولی اگر شما از جمله افرادی هستید که کیفیت اسپیکر تلویزیون انتظاراتتان را برآورده نمی نماید، پس چاره ای جز خرید ساندبار یا سیستم های سینمای خانگی ندارید. با توجه به اینکه در سال های اخیر کیفیت ساندبارها بسیار بهتر شده، دیگر کمتر کسی از بین محصولات سینمای خانگی دست به انتخاب می زند.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ

به "چرا کیفیت اسپیکر بیشتر تلویزیون ها اصلا خوب نیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کیفیت اسپیکر بیشتر تلویزیون ها اصلا خوب نیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید