ویبا هاریش؛ دختری که طب گیاهی هندوستان را متحول کرد

به گزارش بانه مارکت، تقریبا همه ما داستان ملوان زبل را شنیده ایم. یک ملوان دوست داشتنی با یک پیپ در دهانش و یک قوطی کنسرو اسفناج که وقتی می خواست با آدم بد ها بجنگد، بازش می کرد و با خوردنش، قدرت خارق العاده پیدا می کرد. آن روزها، پدر و مادر ها از همین داستان استفاده می کردند تا بچه هایشان را به خوردن سبزیجات تشویق نمایند. ویبا هاریش، فرشته نجات نیست که قول دهد زندگی تان را در عرض یک دقیقه از این رو به آن رو کند. اما این جوان 26ساله اهل بنگلور هندوستان، قول داده که زندگی هایتان را سالم تر کند.

ویبا هاریش؛ دختری که طب گیاهی هندوستان را متحول کرد

به گزارش Edexlive, TimesNowNews, Dare2compete، او کارآفرین، مدیر ارشد و موسس شرکت غذایی و مکمل های گیاهی کازمیکس است. حالا درست یک سال بعد از تاسیس شرکت، نام ویبا در لیست کارآفرینان زیر 30 سال مجله فوربس قرار گرفته. درحال حاضر، کازمیکس به سرعت درحال رشد است و از این نظر، یکی از پیروز ترین شرکت های هندوستان به شمار می رود. این شرکت طی یک سالی که راه اندازی شده، گردش اقتصادی قابل توجهی داشته و همه این ها را مدیون محصولات و تکنیک های فراوری و بازاریابی بوده است. ارسال محصولات این شرکت به سراسر هند رایگان است.

ایده کازمیکس زمانی به ذهن ویبا رسید که نوجوان بود و با بیماری سندروم پلی کیستیک دست و پنجه نرم می کرد. همین باعث شد توجهش به موضوع تغذیه زنان جلب گردد. او می دید که زنان تغذیه مناسبی ندارند. خودش هم مستثنی نبود و همین، انگیزه اصلی او برای راه اندازی کسب وکارش شد.

او می گوید: مادرم که دکتر هومیوپاتی است توصیه کرد که به جای دارو های هورمونی یا جراحی، سراغ گیاهان بروم و مشکل را به شکلی همه جانبه حل کنم. من هم به استفاده از گیاهان رو آوردم. با الهام از گیاه درمانی غرب و طب آیورودا از کشور خودمان، شروع کردم به امتحان کردن گیاهان. شرکت او درحال حاضر محصولات متنوعی عرضه می نماید که همه بر پایه گیاهان هستند، از جمله محصولات مراقبت از پوست و مو، مکمل های انرژی زا، دارو های گیاهی مختلف برای تمدد اعصاب، افزایش سطح ایمنی بدن، گوارش بهتر، برطرف مسائل کبد و بهبود خواب که غالبا به شکل پودر هستند.

او خودش نیز از این محصولات استفاده می نماید. ویبا که در رشته مهندسی درس خوانده، یک تیم تحقیق و توسعه دارد که به کارشان متعهدند و دائما درحال ساخت ترکیب های جدید و اصلاح ترکیب های قدیمی هستند. وظیفه نظارت بر کارشان بر عهده مادرش است. خود ویبا نیز اخیرا مطالعه علم گیاه شناسی را شروع نموده. او می گوید تخصص در فراوری و مدیریت زنجیره تامین به او یاری نموده که کسب وکارش را بهتر مدیریت کند و در این باره می گوید: این خیلی مهم است که بدانم مواد اولیه از کجا می آیند. ما با کشاورزانی از سراسر هند کار می کنیم. خود من گاهی به مزرعه ها سر می زنم و به مردم نشان می دهم که کار ما به چه شکل است.

مواد اولیه ما، گیاهان و دانه ها هستند که برخی ها را از هند و برخی دیگر را از خارج می آوریم. او می گوید استفاده از این گیاهان و ترکیب ها یاری نموده زندگی و سطح سلامتش ارتقا یابد: می خواستم پیامم را به بقیه مردم برسانم و آن ها هم بهره ببرند. او در ادامه می گوید: من گیاه شناسی را به خاطر علاقه شخصی ام شروع کردم و بعدا حس کردم این چیز ها به خوبی بازاریابی نمی شوند، چون اطلاعات علمی مناسبی در موردشان در دسترس نیست.

او بار ها تاکید نموده که محصولاتش قرار نیست جادو نمایند. به گفته خودش، یکی از سختی های کارش این بوده که مردم را متقاعد کند که هیچ تغییری یک شبه حاصل نمی گردد. اما حالا مشتری ها پذیرفته اند که بخشی از سلامت به خودشان بستگی دارد. او در این رابطه می گوید: تمام تمرکز محصولات ما، سلامتی است. مثلا محصولات مراقبت از مو، فقط مو های شما را برای یک شب، نرم نمی نمایند بلکه تقویتش می نمایند. ما همواره شاهد تبلیغاتی بوده ایم که به مشتری وعده یک پوست شفاف یا برطرف ریزش مو در عرض یک هفته را می دهند. این روش بازاریابی درست نیست. من همواره به مردم می گویم چنین معجون جادویی ای اصلا وجود ندارد.

شرکت کازمیکس درحالی به پیروزیت دست یافته که جهان با بیماری کرونا درگیر است. همین باعث شده افرادی که در این دوران، نامشان در لیست فوربس قرار می گیرد، تحسین برانگیزتر باشند، چون اجازه ندادند بحران های ناشی از این بیماری، کسب وکارشان را نابود کند. اما ویبا علاوه بر کرونا، با مانع دیگری نیز روبرو بوده. در هندوستان، زن ها به سختی می توانند وارد نیروی کار شوند و در چنین فضایی، راه اندازی یک کسب وکار که برای خودت باشد، غیرممکن به نظر می رسد. عدم مشارکت زنان در کار نیز نشان دهنده این ذهنیت است. اما این فرایند به سرعت درحال تغییر است و یکی از کسانی که در این تغییر نقش داشته، ویباست.

ویبا فقط به فکر کسب درآمد نیست، بلکه به فعالیت های بشردوستانه نیز می پردازد. او می گوید: ما غذا هایی مغذی برای بچه هایی که دچار سوء تغذیه هستند تهیه می کنیم که به وسیله مراکز مراقبت بچه ها روستایی به دستشان می رسد. کسب وکار او آمده که جهان را به جای بهتری تبدیل کند و اولین گام، مبارزه با سوء تغذیه بچه ها در هندوستان است.

مجله فوربس در صفحه ای که به معرفی ویبا اختصاص داده، نوشت: استارت آپ مستقر در بنگلور از میوه جات، گیاهان و ریشه ها، پودر های مکمل مغذی فراوری می نماید که می گوید به تقویت ایمنی بدن و بهبود خواب یاری می نمایند. فوربس در ادامه می نویسد ویبا بخشی از سود خود را صرف یاری به کمپین غذا برای همه نموده که به بچه ها دچار سوءتغذیه در مناطق روستایی هند، غذارسانی می نماید.

منبع: فرارو

به "ویبا هاریش؛ دختری که طب گیاهی هندوستان را متحول کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویبا هاریش؛ دختری که طب گیاهی هندوستان را متحول کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید