عصر کشاورزی؛ آغاز دندان درد انسان مدرن

به گزارش بانه مارکت، با گذشت زمان فک ها در واکنش به این رژیم غذایی کوچک تر شدند، اما دندان ها خود را با این تغییرات وفق ندادند و اندازه تقریبی شان تغییر نکرد. به نظر می رسد که این موضوع به مسائل رایج ساختاری در تناسب دهان و دندان منجر شده است.

عصر کشاورزی؛ آغاز دندان درد انسان مدرن

تغییر دوره کشاورزی فقط به تغییر استخوان فک ما محدود نمی گردد

دهان ما اغلب فضای کافی را برای جا دادن همه دندان های سفید و مرواریدی ما ندارد. طبق گزارش ها شایع ترین دلیل مراجعه به متخصص ارتودنسی همین تعداد زیاد دندان ها است که البته با شکل ناهماهنگ دندان ها همراه است. یک نفر از هر پنج نفر هم درگیر همین معضل است.

طبق گزارش مجله اسمیت سونیان اجداد باستانی ما این مسائل را نداشتند و مطالعات جدید هم نشان می دهد که تا حدود 12 هزار سال پیش انسان ها هماهنگی کاملی را بین فک پایینی و دندان های خود داشتند، عبارتی که یکی از نویسندگان اصلی این مقاله از آن استفاده می نماید.

دانشمندان می گویند این تغییر عظیم به دلیل انتقال تمدن از شکارچیان به کشاورزان، انجام شده است.

بنابر گزارش دانشگاه دوبلین که ران پینهاسی نویسنده اصلی این تحقیق، دانشیار باستان شناسی آن است، این تحقیق همین هفته در وان پلوس منتشر شده است. این مطالعه فک پایینی و ابعاد تاج دندان 292 اسکلت باستان شناسی را مورد آنالیز قرار داده است، این اسکلت ها در فاصله زمانی بین 28 هزار تا شش هزار سال قبل و از مناطق شام، آناتولی و اروپا به دست آمده اند.

پینهاسی و همکارانش تفاوت چشمگیری را در ساختار فک کشف کردند که با ظهور دوره کشاورزی هم زمان است و درپی این کشف گفت: تجزیه و تحلیل ما نشان می دهد که فک پایینی کشاورزان اولیه در منطقه شام، فقط شکل کوچک تر فک شکارچیان پیشین نیست، بلکه این فک پایینی تحت تاثیر مجموعه ای از تغییرات پیچیده است که به ورود به عصر کشاورزی مربوط می گردد.

همان طور که مطالعات پیشین نشان می دهد، این تغییرات احتمالا از رژیم غذایی ناشی می گردد، زیرا شکارچیان برای جویدن گوشت و سبزیجات پخته نشده (که اغلب مایحتاج غذایی شان را شامل می شد) به فک هایی محکم و عظیم احتیاج داشتند.

از طرف دیگر کشاورزان اولیه رژیم غذایی سبک تری داشتند که شامل لوبیا و حبوبات پخته شده بود و این غذاها، به قدرت زیاد دهان، احتیاجی نداشتند.

با گذشت زمان فک ها در واکنش به این رژیم غذایی کوچک تر شدند، اما دندان ها خود را با این تغییرات وفق ندادند و اندازه تقریبی شان تغییر نکرد. به نظر می رسد که این موضوع به مسائل رایج ساختاری در تناسب دهان و دندان منجر شده است. به این ترتیب که ما فک مدرنی داریم، اما تعداد دندان های ما منسوخ و قدیمی شده است.

تغییر دوره کشاورزی فقط به تغییر استخوان فک ما محدود نمی گردد. دو مطالعه منتشر شده در سال گذشته نشان داد که پیدایش کشاورزی احتمالا باعث تغییر سایر اسکلت ها در انسان شده است و همچنین موجب شده است تا استخوان های سبک تر و کم چگال تری، به ویژه اطراف مفاصل شکل گیرد.

به نظر می رسد چنین تحولاتی هم به دلیل رژیم غذایی و هم به دلیل تغییر در فعالیت بدنی به وجود آمده است، مخصوصا شیوه زندگی کم تحرک تر که به واسطه دامداری و کشاورزی شکل گرفته است.

بعضی هم (نسبتا با انتقاد) استدلال می نمایند که ورود به عصر تمدن کشاورزی، منشا اصلی بسیاری از بیماری های جامعه است.

البته این موضوع کاملا پیچیده و دارای ابعاد محتلف است، اما یقینا یک مساله را می دانیم و آن هم این است که اگر اجداد ما آن جهش سرنوشت ساز را برای کشت و زرع انجام نمی دادند، در حال حاضر متخصصین ارتدونسی هم وجود نداشتند و البته که این موضوع در خصوص بسیاری از ما نیز صدق می نماید.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "عصر کشاورزی؛ آغاز دندان درد انسان مدرن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عصر کشاورزی؛ آغاز دندان درد انسان مدرن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید