خصوصیات یک هتل خوب برای اقامتی دلچسب!

به گزارش بانه مارکت، شاید برایتان جالب باشد بدانید سهم عمده ای از اندازه رضایت حاصل از سفر و مسافرت لااقل در بین ما ایرانیان، بر می گردد به خصوصیات هتل ها و مکان های اقامتی که در طول سفر خود از آن استفاده نموده ایم؛ اینکه باید هتل، مسافرخانه و یا خونه های شخصی که به شما برای مدت اقامت معینی اجاره داده می گردد باید دارای چه ویژگی ها و خصوصیاتی باشد، ویژگیهای یک هتل خوب بحثی است که خبرنگاران قصد ارائه آن در این مطلب را دارد! در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا شما را با خصوصیات یک هتل خوب برای اقامتی دلچسب آشنا کنیم و پارامترهای مختلف آن ها را مورد ارزیابی قرار دهیم و مشخصات یک هتل خوب را بهتر بشناسیم.

خصوصیات یک هتل خوب برای اقامتی دلچسب!

ویژگیهای یک هتل خوب برای اقامتی ایده آل و مناسب

مقدار هزینه مکان های اقامتی

اینکه برای چه چیزی سفر نموده اید و برنامه سفری خودتان را چند روزه ترتیب د اده اید؛ بحثی است که تنها به خودتان و همسفرهایتان بستگی دارد اما اینکه بخواهید در طول سفر در کجا و یا بهتر است بگوییم با چه قیمتی شبتان را سپر کنید، مسئله ای بسیار بسیار حائز اهمیتی است. اغلب گردشگران ایرانی به هنگام سفر از مقدار هزینه های ناشی خود در طول آن و بعلاوه ولخرجی هایی که در حال پرداخت آن بصورت پی در پی هستند؛ غافل می شوند و در انتها سفر و یا راه بازگشت متوجه مقدار هزینه ها خود می شوند که در بیشتر مواقع این هزینه ها خرج جا و مکان اقامتی آنان شده است! از قلم نیاندازید امکانات رفاهی و سرگرمیی در طول سفری چند روزه که برای ایجاد تغییر در حال و روحیه شما رقم خورده است، بسیار مهم است اما نه به هر قیمت و هزینه ای!؟ توصیه می کنیم پیش از رزرو و یا اجاره کردن مکان اقامتی خود چه هتل و چه غیر هتل ابتدا از مقدار هزینه های اقامتی آن مکان و مشخصات یک هتل خوب آگاه شوید و سپس آن جا را برای استراحت و اقامت خود و دیگر همراهانتان در نظر بگیرید.

ستاره های هتل

این که شما برای اقامت چند شب خود و همراهانتان به سراغ هتل هایی بروید که از ستاره های بیشتری برخوردار هستند، همانند هتل های 5 ستاره نشان از مقدار احترامی است که برای خود و اطرافیانتان در نظر گرفته اید؛ اما حقیقتی در صنعت هتلداری دنیای به تازگی بیان شده است که ستاره ها نشان دهنده کیفیت و سطح خدماتی هتل ها هستند اما این موارد همه چیز نیست! در دنیا افراد مشهور زیادی وجود دارد که در بسیاری از سفرهای کاری و غیر کاری خود بجای استفاده از هتل های 5 ستاره که پرداخت هزینه های در حد پول تو جیبی برای آنان محسوب می گردد، امتناع نموده و اغلب به سراغ مکان های اقامتی می روند که دارای خصوصیات یک هتل خوب همانند مقدار بالای آرامش، منظره و منظره و از این قبیل موارد می باشند. به هر حال این را به خاطر داشته باشد که گذراندن شب در یک هتل 5 ستاره مجذوب نماینده و خاطره انگیز هست اما همه چیز به ستاره های ختم نمی گردد و موارد دیگری نیز می توانند در انتخاب هتل چند ستاره شما دخیل باشند پس ویژگیهای یک هتل خوب را باید در نظر بگیرید.

عوامل موثر در درجه بندی و خصوصیات یک هتل خوب

سطح کیفی خدمات، سرویس ها و غذاهای طبخ شده در کنار مواردی از قبیل داشتن اتاق ها و سوئیت های مختلف و چند تخته با ویوهای گوناگون (منظره)، محل بازی برای بچه و اجرای برنامه های خاص برای مسافران و گردشگران، برخورداری از مجموعه های سرگرمیی و رفاهی در محیط داخل هتل از جمله استخر روباز و سر پوشیده در کنار یک تخت ماساژوری همراه با ماساژور متخصص، مکان قرارگیری هتل و نوع دسترسی آن به مرکز شهر و جاذبه های سرگرمیی و گردشگری و البته استخدام یک کادر خدماتی مجرب و مسلط به زبان انگلیسی که قادر باشند در هر زمینه ای بدون هیچ چشم داشتی به شما یاری نمایند می تواند در درجه بندی و ستاره دار شدن هتل ها مهم و حائز اهمیت تلقی گردد! البته مقدار رضایت شما نیز به عنوان کسی که چند روزی در یک هتل اقامت داشته اید نیز می تواند از دیگر مِلاک های افزایش تعداد ستاره هتل ها باشد؛ بنابراین بیشتر کارکنان و خدمه هتل ها سعی می نمایند تا اگر شما احتیاج به اتاق با بالکن برای کشیدن سیگار پیش از خواب، اینترنت بی سیم، طراحی و آنکار خاص در اتاق و یا هر چیز دیگری که از قبل به آنان سفارش داده اید را برایتان فراهم نمایند تا در نهایت بتوانند رضایت و نظر مثبت شما را نیز جلب نموده باشند. البته ناگفته نماند همه مسافران مقیم هتل ها نیز اینگونه نیستند و تنها بخشی از آن ها دنبال بهانه گیری هستند که می گردد به نوعی نام منتقد را بر روی آنان قرار داد. اغلب افراد و کسانی که در هتل ها اقامت دارند در طول روز بیرون از هتل هستند و تنها برای خوردن ناهار و یا شام به هتل مراجعه می نمایند که بیشتر نیز برای استراحت کردن می باشد. برای این افراد خیلی تفاوت زیادی بین یک هتل 5 ستاره با 4 ستاره وجود ندارد و تنها تمیزی و دنج بودن مکان اقامتی شان و ویژگیهای یک هتل خوب برایشان حائز اهمیت است. راستی بهتر است این نکته را همواره در مواقعی که یک اتاق و یا سوئیت از هتلی چند ستاره با تعدادی آپشن و امکانات رفاهی رزرو نموده اید را بخاطر بسپارید که گاه ممکن است به علت حجم بالای کاری، تمام مفاد و بندهای رزرواسیون شما بطور کلی از یاد کارکنان هتل و خدمه آن رفته باشد و شما در قِبال هزینه ای که نموده اید اصلا از خدمات خاص و منحصر به فرد هتل اقامتی تان برخوردار نشوید! پس بهتر است پیش از دریافت کارت ورود به اتاق خود یک بار دیگر برگه رزرواسیونی خود را چک کنید از صحت و تایید امکانات درخواستی تان آگاه شوید.

اهمیت مکانی هتل ها

هتل ها علاوه بر امکانات مختلفی که به مسافران خود ارائه می دهند؛ از نظر موقعیت مکانی و جغرافیایی نیز در دسته های گوناگون با رنج قیمت متغیر قرار داده می شوند! در همه جای دنیا اینطور به چشم می خورد که خصوصیات یک هتل خوب، هتل های نزدیک به مراکز شهر و موقعیت های توریستی حتی اگر از نظر وسعت کوچکتر نیز تلقی شوند، اما از نظر قیمتی گران تر از هتل های حاشیه نشین آن شهر و منطقه خواهند بود. البته این موضوع کاملا طبیعی است و صنعت هتلداری دنیای برای آن ارزش و احترام زیادی را قائل می گردد. نمونه شاخص این مسئله را می توان در کشور باستانی و قدمتی یونان مشاهده کرد که هتل های داخل شهر آتن آن گران اما کوچک با امکانات محدود و هتل ها و مراکز اقامتی ستاره دار خارج از شهر و حاشیه ای آن، بزرگ با طیف وسیعی از امکانات گسترده سرگرمیی و رفاهی و در عین حال ارزان! حال دیگر بسته به میل و نظر شما است که در پی هتل های نزدیک به جاذبه های توریستی و گردشگری مقصد سفری خود بگردید و یا اجاره و رزرو یک سوئیت دلچسب در یک هتل نه چندان دور از مرکز شهر را ترجیح دهید.

در چه مکانی هتل خود را انتخاب کنیم؟

بهتر است پیش از انتخاب هتل و این که مکان اقامتی شما در طول سفر در کجای شهر باشد ویژگیهای یک هتل خوب را در نظر بگیرید؛ در داخل و یا در محدوده خارج از آن ابتدا به اولویت های مسافرت خود فکر کنید و ببینید اصلا برای چه چیزهایی دست به آغاز سفر زده اید؟! مثلا در نظر بگیرید از شما برای حضور در افتتاحیه فلان نمایشگاه بین المللی در شهر منظم و قانون مداری همانند فرانکفورت کشور آلمان دعوت شده است و شما بسته به شرایطی بجای انتخاب یک هتل نزدیک به محل برگزاری افتتاحیه یک هتل کمی ارزان تر در آنسوی شهر را برای خود در نظر گرفته اید، خوب قطعا هر چقدر هم که ارزش زمان را بدانید باز با تاخیر و یا در صورت عدم تاخیر نیز با مقدار استرس بالا خود را به محل افتتاحیه نمایشگاه خواهید رساند! و یا اینکه اصلا سفر شما به قصد سرگرمی کردن و لذت بردن آغاز شده است اما شما به علت صرفه جویی در هزینه های خود، تصمیم گرفته اید که از هتل های خارج شهر و یا درجه دو داخل شهری بهره ببرید که تصمیمی است کاملا اشتباه و غیر منظقی! شاید با تماشا ظاهر یک هتل فکر کنید هزینه های چند شب اقامت در آن سر به فلک خواهد کشید اما اگر منطقی به قضیه نگاه کنید، جمع هزینه های حمل و نقلی شما با تاکسی های شهر میزبان و یا سایر وسایل نقلیه عمومی آن اگر بیشتر از خرج هتل شما نگردد؛ قطعا کمتر هم نخواهد شد! از خصوصیات یک هتل خوب که دسترسی آن به تمام مراکز سرگرمیی و تماشای نزدیک باشد.

برای انتخاب هتل چه فاکتوری از اهمیت بیشتری برخوردار است؟

بدون تردید، هدف شما از انجام سفر! بیاید در این خصوص نیز مثالی را با هم مرور کنیم تا بتوانیم به درک بهتری از این پرسش برسیم! تصور کنید مقصد شما شهر استانبول ترکیه است که از جمله شهرهای توریستی و گردشگری در دنیا قلمداد می گردد. اگر هدف شما از سفر، بازدید از مکان های تماشای و جاذبه های گردشگری این شهر باشد بهتر است در محله ای به نام سلطان احمد اقامت کنید و اگر به قصد خرید و انجام کارهای اداری راهی این شهر شده اید در منطقه ای به نام تقسیم در پی هتل های مناسب خود باشید. توصیه ما به کسانی که اغلب مقاصد سفری ناآشنایی را برای خود انتخاب می نمایند این است که ابتدا به وسیله صفحات مجازی معتبر اطلاعات مغتنمی رااز یک ویژگیهای یک هتل خوب در مورد مقصد خود به دست آورند و سپس سفر خود را آغاز نمایند.

چرا باید فقط در هتل اقامت کرد؟

جواب این پرسش واضح است! هتل ها تی در پایین ترین سطح و لِول کاری خود نیز از امکانات مطلوبی برای خوش گذرانی و رفاه کلی مسافران و گردشگران خود بهره مند می باشند که این خود یک امتیاز بزرگ برای آنان محسوب می گردد. اما می گردد در طول سفر خود به جای رزرو و یا گرفتن اتاق و سوئیت از هتل به سراغ کرایه ویلا، خانه های شخصی و آپارتمانی نیز بروید و با بهره مندی از وسایلی همانند آشپزی در مقدار هزینه های کلی خود، صرفه جویی کنید! برای مثال در محله ای به نام کوش آداسی کشور ارمنستان یا اینکه هتل های با کیفیت و ارزان ای وجود دارد اما مسافران می توانند به آسانی با کرایه کردن یک واحد آپارتمان مستقل آن هم با قیمتی کمتر از 50 هزار تومان برای هر شب اقامت، کلی در پرداخت هزینه های خود صرفه جویی نمایند و از سفر خود کلی لذت ببرند.

شرایط اتاق رزرو شده اقامت خود را حتما پیش از تحویل، چک نمایید

علاوه بر دانستن مشخصات یک هتل خوب، بهتر برای اینکه پس از اقامت تان دچار مشکل خاصی نشوید از همان ابتدا شرایط رزرو اتاقی که مراحل آن را انجام داده اید را بار دیگر پیش از تحویل آن چک نمایید؛ اگر با خود کودک به همراه دارید حتما قید کنید تا برای او تخت خوابی مناسب در اتاق قرار دهند. ساعت های تمیزی و تحویل اتاق و بعلاوه مفاد کنسلی رزرواسیون خود را آنالیز کنید و در مجموع، با اطلاعات تایید شده از نظر خودتان سوئیت و اتاق مورد نظرتان را دریافت کنید.

آنالیز شرایط و امکانات رایگان هتل ها

حواستان به این یک مورد از خصوصیات یک هتل خوب جمع باشد چرا که اگر هتل اقامتی شما از امکانات و خدمات رایگان جانبی برخوردار نباشد، اصلا هتل مطلوب و ایده ال برای گذراندن مدت اقامت نخواهد بود! در بسیاری از هتل های چند ستاره دنیای و حتی داخلی خودمان، باشگاه های ورزشی و استفاده از استخرهای رو باز و سرپوشیده به همراه تمامی متعلقات وابسته خود نظیر ماساژ و جکوزی و سونا و غیره برای تمامی مسافران رایگان به حساب می آیند و در مقابل، قیمت تک تک محصولاتی که در داخل یخچال اتاق ها و سوئیت های هتل قرار داده شده و بیشترا با قیمتی بیشتر از اصل آن ها در خارج هتل برای استفاده شما مسافران قرار داده شده است در روز انتهای و انجام مرحله تسویه حساب از شما گرفته می گردد! ضمناً از قلم نیاندازید در بسیاری از هتل ها کودک تنها به بچه زیر 6 سال اطلاق می گردد و بچه های بالای 6 سال را یک فرد بزرگ سال به حساب می آورند. البته ناگفته نماند در بسیار از هتل ها نیز ما شاهد وجود امکانات گسترده و وسیعی برای بازی بچه ها و خردسالان هستیم و از مشخصات یک هتل خوب محسوب می گردد که می تواند برای والدین آن ها قابل توجه باشد!

چه زمانی بهتر است به سراغ رزرو هتل برویم

توصیه ما به شما این است که قبل از حرکت کردن و آغاز نمودن سفر، هتل اقامتی خود را انتخاب نموده باشید تا بدون هیچ دغدغه ای مسافرت خود را کلید بزنید. بهتر است حدبیشتر یک ماه قبل از برنامه سفری خود به فکر رزرو مکانی مناسب برای اقامت خود شوید و سعی کنید در انتخاب خود نیز بیشترین دقت لازمه را به خرج دهید. نگران قسمت کنسلی برنامه سفر خود نباشید چرا که با کم کردن مبلغ ناچیزی غرامت تحت عنوان کنسلی بخش عمده ای از هزینه رزروی تان به شما استرداد خواهد شد. اما به این طرف قضیه نیز توجه داشته باشید که مثلا برای تعطیلات عید نوروز خودمان که اغلب هتل ها بصورت افراطی هزینه های رزرو اتاق ها و سوئیت های خود را افزایش می دهند، شما با مبلغ کمتری و در عین حال با گستره انتخابی بیشتری توانسته اید یک مکان ایده آل با ویژگیهای یک هتل خوب، را برای خود و همراهانتان رزرو نمایید که کلی ارزشمند است.

جویای نظرات مسافران قبل از خود شوید

برای افزایش اطلاعات خودتان در مورد این که چه هتلی را در کجای دنیا برای اقمت خود انتخاب کنید پیشنهاد می کنیم حتما سری به سایت تخصصی TripAdvisor بزنید که در تمام طول این سال ها نقطه نظرات مثبت و منفی زیادی در مورد انواع و اقسام هتل های کم ستاره و پرستاره را در خود درج نموده است و اکنون یک مرجع معتبر در زمینه ارزش گذاری هتل ها می باشد! در این سایت خصوصیات یک هتل خوب و معیار برجسته شدن یک هتل تنها به علت وجود نظرات مثبت زیاد در مورد آن بوده و به همین دلیل ممکن است حتی در لیست هتل های آن با یک هتل 3 ستاره که از یک هتل 5 ستاره بیشتر توانسته کامنت مثبت بگیرد و در جایگاه بالاتری از آن خود را قرار دهد؛ روبرو شوید. البته این جایگاه بالا به این معنی نیست که آن هتل 5 ستاره کم و کسری و چیزی داشته است، خیر همه می دانند که یک هتل 5 ستاره دارای بالاترین سطح امکانات رفاهی و خدماتی است اما خوب شاید به علت عدم توجه کافی به بعضی از مسافرین خود که اتفاقا همین افراد به این سایت مراجعه نموده و نظرات خود را بازگو نموده اند، در این رتبه از سایت قرار گرفته است. بعلاوه این را نیز به خاطر داشته باشید که در سایت TripAdvisor می توانید هتل های یک منطقه را از نظر تعداد ستاره و یا هر فاکتور دیگری که در سایت برای شما تعریف شده است؛ مقایسه کنید و بین مشخصات یک هتل خوب و خوب تر، خوب تر را انتخاب نمایید.

برگزاری مناسب های خاص شخصی در مکان های اقامتی

یکی از خصوصیات یک هتل خوب انجام مواردی است که از نظر قانونی در آیین نامه هتلداری درج نشده است اما آن ها به صورت کاملا خودجوش و تنها به خاطر برگزاری یک مناسبت خاص همانند ماه عسل و یا سالگرد ازدواج دست به انجام کارهای شگفت انگیزی می زنند همانند گل آرایی اتاق و سرویس های جانبی رایگان برای رقم زدن یک شب فوق العاده! پس اگر به قصد انجام مناسبت خاصی سفر می کنید حتما به نوعی آن را به گوش رزروشن و متصدی هتل برسانید.

آگاهی از شرایط حمل و نقل عمومی

این که هتل شما در کجای شهر قرار داشته باشد و این قرار گرفتن از چه اهمیت هایی برخوردار است را بازگو کردیم اما این علت نمی گردد که شما بی طالاع یا بهتر است بگوییم کورکورانه تصمیم بگیرد که یک هتل را انتخاب کنید! بهتر است قبل از طی کردن مراحل رزرو اتاق و سوئیت کمی در مورد نحوه و چگونگی حمل و نقل از هتل انتخابی به مقاصدی که در نظر گرفته اید، پرس و جو کنید و ببینید که اصلا رزرو یک اتاق در آن هتل برای شما صرف دارد و یا خیر! البته گفتنی است که جا به جا شدن در یک شهر و مملکت غریبه آن هم با ناوگان حمل و نقل عمومی (تاکسی - اتوبوس - مترو) خود به تنهایی یک معضل بزرگ است؛ بخصوص وقتی بر زبان گفتاری مردم آن اقلیم نیز تسلط کافی نداشته باشید! مشخصات یک هتل خوب داشتن دسترسی آسان است.

پر تکاپو باشید برای اطلاعات از مشخصات یک هتل خوب

شاید با دانستن ویژگیهای یک هتل خوب و با رزرو یک هتل چند ستاره و کاملا لوکس از نظر خوردن وعده های غذایی خود را بی احتیاج نموده باشید اما از قلم نیاندازید که هیچ سرآشپز هتلی نمی تواند یک غذای محلی با طعم و مزه خاص آن را بپزد و اگر صلاح می دانید بهتر است برای بعضی از وعده های غذای تان به سراغ رستوران های محلی و غذاخانه های سنتی شهر مقصد خود نیز سری بزنید.

اطمینان از پرداخت مالیات و هزینه های جانبی همراه با صورت حساب هتل

یکی از شیطنت های حسابرسی و مالی در هتل های حال حاضر کشور ما این است که در هنگام رزرو اطلاع می دهند که تمام هزینه های مالیاتی و جانبی سفر از سوی هتل پرداخت می گردد و اغلب نیز می گویند این یک تخفیف بزرگ برای مسافران خوب ما است. در حالیکه اصلا اینطور نیست و به هنگام چک اوت یا همان تسویه هتل شما با مبلغی که در حدود 10 تا 20 درصد افزایش پیدا نموده است روبرو شده اید و دیگر چاره ای جز پرداخت آن ندارید. پس قبل از سفر و رزرو از مشخصات یک هتل خوب کاملا آگاهی پیدا کنید.

منبع: همگردی

به "خصوصیات یک هتل خوب برای اقامتی دلچسب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خصوصیات یک هتل خوب برای اقامتی دلچسب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید