حاجیان به گرد کوه عرفات نرفتند

به گزارش بانه مارکت، تصاویر منتشرشده در رسانه های عربستان نشان می دهد زائران به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی، کنترل شده وارد صحرای عرفات شدند. مراسم دعای عرفه هر سال در کنار کوهی معروف به جبل الرحمه برگزار می شد اما سال جاری با حفظ تدابیر امنیتی و بهداشتی، این کوه خالی از حاجی ها بود. اطراف کوه، نیروهای امنیتی مستقر شدند که حرکت زائران را کنترل می کردند. مراسم دعای عرفه سال جاری درحالی در مسجد تاریخی نمره یا ابراهیم برگزار گردید که زائران ماسک روی صورت داشتند و با فاصله از یکدیگر نشسته بودند.

حاجیان به گرد کوه عرفات نرفتند

وزارت حج عربستان گفته پیش از حرکت زائران به سمت صحرای عرفات، تجهیزات بهداشتی را در اختیار آن ها قرار داده است، مثل لباس های احرام و سنگریزه های ضدعفونی شده برای رمی جمرات، ماسک، سجاده و چتر.

مراسم دعای عرفه با جمع محدود زائران در مسجد تاریخی نمره، صحرای عرفات

تا سال گذشته جمعیتی بالغ بر دو و نیم میلیون نفر در صحرای عرفات حضور داشتند اما سال جاری با ادامه شیوع ویروس کرونا، این جمعیت محدود به ساکنان عربستان شد. مقامات سعودی نخست اظهار داشتند حج با حدود یک هزار نفر از شهفرایندان و خارجیان مقیم این کشور برگزار می گردد اما رسانه های داخلی عربستان از حضور 10 هزار نفر در مراسم حج خبر داده اند.

ازدحام جمعیت زائران در صحرای عرفات در سال های گذشته

کوه عرفات در حج سال جاری

حضور در صحرای عرفات یکی از مهم ترین ارکان حج است. زائران بعد از دعای عرفه، این سرزمین را به قصد توقف در مکان دیگری به نام مشعر ترک می نمایند و سپس به صحرای منا برای رمی جمرات و انجام رکن دیگر حج و برگزاری عید قربان می فرایند.

سخنگوی وزارت بهداشت عربستان پنجشنبه، نهم مردادماه، اظهار داشت که تا به امروز هیچ بیماری خطرناکی در میان زائران مشاهده نشده و شرایط سلامتی حجاج بیت الله الحرام مطلوب است. این وزارتخانه گفته از حدود هشت هزار نیروی پزشکی و فنی برای خدمات رسانی به زائران استفاده نموده است.

زائران درحال ورود به مسجد نمره در صحرای عرفات

منبع: گردشبان

به "حاجیان به گرد کوه عرفات نرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاجیان به گرد کوه عرفات نرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید