توزیع کارت شرکت در آزمون دکتری شروع شد

به گزارش بانه مارکت، توزیع کارت ورود به جلسه آزمون دکتری تخصصی (PHD) دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سال 1401 به وسیله سایت سازمان سنجش آموزش کشور شروع شد.

توزیع کارت شرکت در آزمون دکتری شروع شد

به گزارش ایسنا، کارت ورود به جلسه آزمون دکتری تخصصی (PHD) دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سال 1401 از امروز سوم تا پنجم اسفند ماه به وسیله سایت سازمان سنجش آموزش کشور قابل دریافت است و این آزمون نیز روز آدینه ششم اسفند با حضور بیش از 186 هزار داوطلب برگزار خواهد شد.

بنا بر اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، به منظور تسهیل تردد داوطلبان و نیز رعایت فاصله اجتماعی در شرایط کرونایی، آزمون دکتری در 96 شهر، 189 حوزه اصلی و 597 حوزه فرعی با بکارگیری 5 هزار و 905 سالن و کلاس بزرگ برگزار می گردد.

با توجه به شرایط فعلی به منظور رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی و با هماهنگی وزارت بهداشت در هر سالن بطور میانه حدود 30 تا 32 داوطلب مستقر می شوند تا فاصله ایمنی و تمامی نکات بهداشتی و ضدعفونی کاملا رعایت گردد.

نتایج اولیه آزمون دکتری 1401 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دهه اول شهریور ماه سال آینده به صورت کارنامه منتشر می گردد و انتخاب رشته اینترنتی داوطلبان مجاز از نیمه اول شهریور شروع خواهد شد و در نهایت نتایج نهایی آزمون دکتری تا سرانجام نیمه اول شهریور ماه اعلام خواهد شد.

بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور پذیرش دانشجو در مقطع دکتری و دستیاری رشته های گروه دامپزشکی شامل دو مرحله هست که هر کدام از مراحل مطابق شیوه نامه اجرایی آزمون انجام می گیرد.

بر این اساس مرحله اول آزمون متمرکز است که به وسیله سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد و پس از برگزاری آزمون کارنامه ای شامل نمرات خام، نمرات کل و ... در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که متقاضیان مجاز به انتخاب رشته بر اساس آن نسبت به انتخاب رشته اقدام نموده و بر اساس کد رشته محل های انتخابی و حد نصاب نمره سنجش عمومی (آزمون متمرکز) که با هماهنگی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرنده مشخص می شوند، با توجه به سهمیه متقاضی به کدرشته محل های حائز حد نصاب معرفی خواهند شد.

طبق قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی مصوب 18 اسفند 94 مجلس و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی، سنجش و پذیرش در مقطع دکتری ناپیوسته بر اساس هر یک از شیوه های آموزشی، پژوهشی و پژوهش محور انجام می گیرد.

بر این اساس، در آزمون متمرکز شیوه آموزشی پژوهشی 50 درصد و پژوهش محور 30 درصد و بعلاوه سوابق آموزشی پژوهشی و فناوری در شیوه آموزشی پژوهشی 20 درصد و پژوهش محور 20 درصد در مصاحبه علمی و سنجش عملی شیوه آموزشی پژوهشی 30 درصد و پژوهش محور نیز 30 درصد و در نهایت تهیه طرح واره نیز 20 درصد سهم پذیرش را شامل می گردد. بعلاوه اجرای مرحله اول آزمون متمرکز به وسیله سازمان سنجش کشور و تخصیص امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری، مصاحبه علمی و ... به وسیله دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام خواهد شد.

در نهایت پذیرش نهایی از بین متقاضیان معرفی شده به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی بر اساس نتیجه سنجش عمومی و نتیجه مصاحبه دانشگاه ها، آنالیز مدارک یا هر روش دیگر مطابق آئین نامه های مربوط، اولویت کد رشته محل های انتخابی و ظرفیت اعلام شده و سهمیه متقاضی صورت خواهد گرفت. در نهایت گزینش نهایی آزمون بر اساس معیار های فوق انجام می گیرد.

بعلاوه نمره مصاحبه شامل ارزیابی سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری و مصاحبه علمی و سنجش عملی بر اساس شیوه نامه ابلاغی که از سوی سازمان سنجش دانشگاه ها ارسال می گردد، صورت خواهد گرفت و دانشگاه ها برای همه افراد معرفی شده نمره ای مطابق با شیوه نامه مذکور مشخص نموده و گزینش نهایی به این سازمان ارسال می گردد.

بر اساس مصوبه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی می توانند با توجه به نمرات متقاضیان و نظر گروه های آموزشی حد نصاب برای متقاضیان را مشخص و به سازمان سنجش ارسال نمایند.

بعلاوه دانشگاه ها مجاز به برگزاری آزمون کتبی و شفاهی از متقاضیان معرفی شده برای مرحله دوم، هستند که نمره این آزمون در اندازه نمره مصاحبه علمی و سنجش عملی لحاظ می گردد.

منبع: فرارو

به "توزیع کارت شرکت در آزمون دکتری شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع کارت شرکت در آزمون دکتری شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید