براتی: فیفا اساسنامه کویت را برای ما ارسال کرد نه ما برای آنها، در موضوع نهاد عمومی غیردولتی در حال مذاکره هستیم

به گزارش بانه مارکت، رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال می گوید که ارسال اساسنامه انگلیسی کویت به جای ایران، از سوی فیفا رقم خورده است.

براتی: فیفا اساسنامه کویت را برای ما ارسال کرد نه ما برای آنها، در موضوع نهاد عمومی غیردولتی در حال مذاکره هستیم

به گزارش بانه مارکت، احمدرضا براتی، رئیس کمیته تدوین و مقررات فدراسیون فوتبال در مورد موضوع ارسال اساسنامه انگلیسی فدراسیون فوتبال کویت به فیفا به جای اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران گفت: سال 95 به عنوان رئیس کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال انتخاب شدم و پس از آن با ارسال نامه ای با امضای دبیرکل وقت، آقای علیرضا اسدی از فیفا خواستیم تا برای اصلاح اساسنامه، پیش نویس خودشان را برای ما ارسال نمایند.

وی افزود: پس از نامه ای که ارسال کردیم، چیزی در اختیار ما قرار نگرفت و اعلام شد اساسنامه استاندارد به روز نشده است. تا به امروز هم فیفا اساسنامه استانداردی را به غیر از سال 2005 روی سایت خود نگذاشته است. با این حال سال 2014 پیش نویسی را به کنفدراسیون ها داده که باید از آن استفاده کنیم و پیگیری های ما از دوستان برای استفاده از آن ثمری نداشته است.

رئیس کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال با بیان اینکه فیفا در مقطعی با ارسال نامه به فدراسیو ها درخواست نموده بود اساسنامه های خود را برای فدراسیون جهانی ارسال نمایند، گفت: فیفا نامه ای ارسال نموده بود که اساسنامه های خود را برای ما ارسال کنید. ما هم ترجمه انگلیسی اساسنامه سال 90 را که توسط کمیته بین الملل صورت گرفته بود، ارسال کردیم. سال 96 خاطرنشان کردیم اساسنامه ارسالی را 6 ماه پیش ارسال کردیم و هنوز پاسخی به ما ندادید. ضمن اینکه خاطرنشان کردیم از سال 2011 این اساسنامه در حال اجراست و اعلام کنید احتیاجی به تأیید شما وجود دارد یا نه. اینکه می گویند فیفا اساسنامه ما را تأیید ننموده، نشان می دهد ما از فیفا درباره اساسنامه خود استعلام گرفتیم.

براتی گفت: خطیر که معاون دبیرکل بود، در آن مقطع با فیفا مکاتبه ای داشت و اعلام نموده بود اساسنامه خودمان را ارسال کردیم و اگر شما اساسنامه تیپ (پیش نویس) دارید، برای ما ارسال کنید تا آن را تغییر بدهیم. فیفا خاطرنشان کرد که هنوز اساسنامه خود را به روز رسانی نکردیم، اما همزمان اساسنامه فدراسیون فوتبال کویت را که تعلیق شده بود، می نوشت و به ما اعلام شد اساسنامه ای را در قالب اساسنامه فدراسیون فوتبال کویت برای شما ارسال می کنیم. آنها هرکجا که نام کویت بود را به نام ایران گذاشتند و آنجا که در اساسنامه نام کویت وجود دارد، فیفا آن یک کلمه را اصلاح ننموده بود. در اصل ما اساسنامه کویت را برای فیفا ارسال نکردیم، فیفا اساسنامه کویت را برای ما فرستاد.

وی که در برنامه ورزش و مردم حضور یافته بود با اشاره به انتقادهای هفته گذشته هوشنگ نصیرزاده در این برنامه و تأکید او روی ارسال اساسنامه کویت به فیفا به جای ترجمه اساسنامه ایران و ارسال آن، توضیح داد: کسی که خواب است با کسی که دچار تردید می گردد، تفاوت دارد. عزیز محمدی پس از اینکه مدارک را دید چون تردید داشت، پس از یک روز بیدار شد و چیزی از ارزش او کم نمی گردد. آنهایی که خودشان را به خواب زده اند، اگر مقابل آنها نیز اساسنامه را دانلود کنم و به آنها نشان بدهم، فرقی ندارد و من نمی توانم آنها را از خواب بیدار کنم. کار خطیر در مورد اساسنامه درست بوده و من هم در هفته گذشته چند بار این مسئله با بخش بین الملل آنالیز نموده ام. اگر این آقا حرفش درست است، چرا در رسانه ها این مسئله را خاطرنشان کرد و چرا به وزارت ورزش، حراست وزارت ورزش، حراست فدراسیون فوتبال یا مبادی نظارتی اعلام نکرد؟ آن چیزی که گفتند نشر اکاذیب است که رسانه های بیگانه نیز از آن بهره برداری کردند و قابلیت پیگیر قانونی و قضایی را دارد.

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال گفت: این پیش نویس اولیه اساسنامه است که فیفا در اختیار ما قرار داد. فیفا هم خاطرنشان کرد این اولین پیش نویس است که به شما می دهیم و در بعدی ها موارد مورد احتیاج، اصلاح شد. ضمن اینکه نمی دانیم تعداد 69، 70 یا 80 ایراد که می گویند از کجا آمده چون چنین چیزی نبود.

براتی در مورد فرایند اصلاح اساسنامه گفت: به صورت داوطلبانه از فیفا درخواست کردیم تا اصلاح اساسنامه صورت بگیرد. پس از این درخواست و در تاریخ 30 آگوست 2019 مسئولان فیفا به ایران آمدند و یک روز برای اصلاح اساسنامه جلسه ای را تشکیل دادیم. فیفا پس از آن موضوع اصلاح اساسنامه را پیگیری کرد، اما چون 5،6 ماه تا انتخابات مانده بود و آقای تاج هم می خواست مجدداً کاندیدا گردد، درخواست شد اصلاح اساسنامه در این مقطع صورت نگیرد. چون اصلاح اساسنامه زمان زیادی از ما می گرفت و همین مسئله قانونی و ماهیتی فدراسیون فوتبال که مورد بحث است و حل شدنی هم نیست، زمان بر بود. اگر در آن تاریخ برای اصلاح اساسنامه اقدام می کردیم، دوستان منتقد اعلام می کردند که چرا شب انتخابات اقدام به اصلاح اساسنامه نموده اید.

وی افزود: پس از این تاریخ ها اگر نامه ای به فدراسیون آمده، من بی خبرم. نامه هایی از فدراسیون آمده بود به بخش بین الملل می رفت که پاسخ ها طبق نظر مسئولان محترم فدراسیون فوتبال پاسخ به این نامه ها داده می شد و تمام ماجرا این بود که در این مقطع اساسنامه را اصلاح نکنیم. خودمان داوطلبانه برای اصلاح اساسنامه اقدام کردیم و اجبار یا فشاری از سوی فیفا نبود. مشکل و فشار از کجا آمد، ماجرا جایی بود که اعلام شد مهدی تاج استعفا نموده و فدراسیون با سرپرست اداره می گردد. در مجامع بین المللی نیز حساسیت روی ورزش ایران وجود دارد که وقتی فدراسیون ها با سرپرست اداره می شوند، این حساسیت ها بیشتر می گردد. فیفا نامه ای ارسال و درخواست کرد تا برای برگزاری انتخابات باید کدهای انتخاباتی داشته باشید و اساسنامه احتیاج به اصلاح دارد. حتی جلسه ای را با وزارت ورزش داشتیم، وزیر خاطرنشان کرد اگر مشکل ما و رأی ماست، در این انتخابات شرکت نمی کنیم و حتی این موضوع را به فیفا خاطرنشان کردیم، اما آنها قبول نکردند.

براتی درباره اینکه این شائبه وجود دارد که در فدراسیون فوتبال عزمی برای برگزاری سریع انتخابات وجود ندارد و می خواهند انتخابات به تأخیر بیفتد، گفت: نمی دانم چرا به این نتیجه رسیدید، اما چنین چیزی را در فدراسیون فوتبال ندیدم.

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات در واکنش به مسئله مطرح شده از سوی ابراهیم شکوری که اعلام نموده بود چهار نامه از سوی فیفا برای بخش بین الملل فدراسیون ارسال شده، اما این نامه ها در اختیار او به عنوان سرپرست دبیرکلی وقت ارسال نشده بود، گفت: باید از همکارانم در دپارتمان بین الملل دفاع کنم. ما رؤسای کمیته ها مدیران میانی هستیم و مدیر اصلی نیستیم. در این خصوص مسئولان فدراسیون و هیئت رئیسه می توانند به عنوان بازوی مشورتی از ما مشورت بگیرند یا نه و آنها هستند که تصمیم می گیرند پاسخ نامه ها چگونه داده گردد. شاید مسئولان فدراسیون لازم ندیدند دبیرکل را با خبر نمایند و خودشان پاسخی ارسال کردند.

وی درباره مشکل فیفا در مورد ماهیت قانونی فدراسیون فوتبال گفت: ماده یک و بحث ماهیت فدراسیون فوتبال را اعلام نموده بر اساس قوانین و مقررات داخلی کشور خودتان اعلام کنید. نمی توانند به ما بگویند طبق قانون فرانسه باشد یا خود فیفا هم طبق قوانین سوئیس است. قوانین داخلی ما می گوید فدراسیون ها نهاد عمومی غیر دولتی هستند، اما فیفا حالا روی این بند حساس شده و می گوید این نمی تواند برای ما قابل قبول باشد. به صورت مرتب در این خصوص جلسه داریم و حل این مسئله فقط در فدراسیون نیست، بلکه مربوط به مراجع قانونی در کشور است.

براتی یادآور شد: ما قانون گذار کشور نیستیم و این موضوع هم به دست ما حل نمی گردد. اگر اصلاح اساسنامه تا الان طول کشیده، به این دلیل است که روی قوانین داخلی کشورمان پافشاری می کنیم و به آن احترام می گذاریم. فدراسیون فوتبال دولتی نیست که اگر بود، عضو فیفا نمی شد. چون خدمات عمومی ارائه می دهد، نهاد عمومی غیر دولتی است و این مسئله را هم به فیفا اعلام نموده ایم. در مذاکره باید یک جاهایی نرمش نشان دهیم، اما به دنبال این هستیم که قوانین داخلی خودمان را داشته باشیم و فیفا هم به دنبال اعمال شدن قانون است، ولی باید ببینید چه خوراکی به فیفا می دهند. کوشش ما این است که ضمن حفظ قوانین داخلی خودمان، الزامات فیفا را هم رعایت کنیم.

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال گفت: تعداد زیادی اضافه شده که بیشتر آن هم فوتبالی هستند. تعداد مربیان یا بازیکنانی که باید رأی بدهند، افزایش پیدا نموده است. باشگاه ها و هیئت ها در اساسنامه حضور دارند و تعداد زیادی از مربیان و بازیکنان اضافه نموده اند و بخش های ورزش وزارتخانه ها نیز در مجمع حضور دارند، اما نمی توانم عددی بگویم که چند نفر به مجمع اضافه شده اند.

براتی در پاسخ به این سؤال که آیا در مدت زمان سرپرستی افراد در پست های مختلف در اساسنامه دیده شده است یا نه، گفت: بله، این موضوع را هم در اساسنامه گنجانده ایم و برای سرپرستی هم حدودی معین شده که در هر بخشی افراد چه زمانی می توانند به عنوان سرپرست کار نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "براتی: فیفا اساسنامه کویت را برای ما ارسال کرد نه ما برای آنها، در موضوع نهاد عمومی غیردولتی در حال مذاکره هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "براتی: فیفا اساسنامه کویت را برای ما ارسال کرد نه ما برای آنها، در موضوع نهاد عمومی غیردولتی در حال مذاکره هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید