ایستادن خطر ابتلاء به بیماری های مزمن را کاهش می دهد

به گزارش بانه مارکت، انسولین هورمونی کلیدی در سوخت و ساز انرژی و تنظیم قند خون است. عملکرد طبیعی این هورمون ممکن است به دلایل مختلفی مثل چاقی مختل شده و با کاهش حساسیت بدن نسبت به این هورمون خطر ابتلا به دیابت نوع دوم و بیماری های قلبی عروقی افزایش می یابد. اکنون محققان دریافتند که مدت زمان ایستادن افراد با اثرگذاری این هورمون ارتباط دارد.

ایستادن خطر ابتلاء به بیماری های مزمن را کاهش می دهد

به گزارش بانه مارکت و به نقل از ساینس دیلی، در مطالعه ای مشترک میان مرکز Turku PET و موسسه UKK محققان دریافتند که ایستادن با واکنش بهتر بدن نسبت به انسولین ارتباط دارد بنابراین افزایش مدت زمان ایستادن در طول روز می تواند به جلوگیری از بیماری های مزمن یاری کند.

دیابت نوع دوم یکی از شایع ترین بیماری ها در سراسر دنیا است. این بیماری به طور معمول با عدم واکنش بدن به انسولین نمایان می گردد. در این حالت بدن در برابر انسولین مقاومت پیدا نموده و با ترشح آن قند خون کاهش نمی یابد.

سبک زندگی نقش مهمی در ایجاد مقاومت به انسولین و ابتلا به دیابت نوع دوم دارد. فعالیت بدنی منظم نقش مهمی در جلوگیری از این بیماری ایفا می نماید. با این حال تا به امروز اطلاعات کمی در خصوص تاثیر نشستن و ایستادن بر ایجاد مقاومت در برابر انسولین وجود داشته است.

در این مطالعه محققان به آنالیز ارتباط میان نشستن، فعالیت بدنی و تناسب اندام در افراد بزرگسال کم تحرک و احتمال ابتلا به دیابت نوع دوم و بیماری های قلبی عروقی پرداختند.

این مطالعه که در مجله Science and Medicine in Sport منتشر شده است نشان می دهد که ایستادن با واکنش بهتر بدن در برابر هورمون انسولین ارتباط دارد.

تارو گارتویت (Taru Garthwaite) از دانشگاه تورکو (Turku) می گوید: این ارتباط پیش از این دیده نشده بود. این یافته ها افراد را تشویق به ایستادن بیشتر در طول روز می نماید به خصوص اگر فعالیت بدنی ندارند.

علاوه بر این در این مطالعه به اهمیت سلامت بدن اشاره می گردد. نتایج تحقیقات نشان می دهد که کاهش اندازه چربی بدن بیشتر از فعالیت بدنی بر واکنش بدن نسبت به انسولین اهمیت دارد. با این حال ارتباط ایستادن و تاثیر انسولین فارغ از مواردی مثل چربی بدن و فعالیت بدنی آنالیز شده است.

براساس این مطالعه نمی توان اثرات ایستادن را پیش بینی کرد اما به گفته گارتویت نتایج نشان می دهد که افزایش مدت زمان ایستادن در روز به خصوص اگر فعالیت بدنی ندارید می تواند از ابتلا به بیماری های مزمن جلوگیری کند.

محققان اکنون قصد دارند با آنالیز دو گروه از افراد به مطالعه اثرات تغییر فعالیت روزانه بر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی بپردازند.

گارتویت می گوید: ما می خواهیم بدانیم که آیا کاهش یک ساعته مدت زمان نشستن در روز می تواند بر سوخت وساز انرژی و تجمع چربی در کبد و بدن اثر بگذارد و با افزایش حساسیت بدن به انسلوین به تنظیم قند خون یاری کند یا خیر.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ایستادن خطر ابتلاء به بیماری های مزمن را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایستادن خطر ابتلاء به بیماری های مزمن را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید