3 گیاه گوشت خوار آپارتمانی؛ از شر پشه ها خلاص می شویم!

به گزارش بانه مارکت، محیط گلدانی این گیاهان بهتر است ترکیبی از پرلیت، پیت ماس و ماسه باشد. مخلوط خاک گلدان و خاک باغچه مناسب نیست و باعث از بین رفتن گیاه می شود. برای بهتر شدن رشد آن ها از کود های مخصوص استفاده کنید.

3 گیاه گوشت خوار آپارتمانی؛ از شر پشه ها خلاص می شویم!

فاطمه عباسی| تا همین اواخر، گیاهان گوشت خوار را تنها در کتاب ها یا مستند های تلویزیونی می دیدیم، اما مدتی است وارد بازار متنوع گل و گیاه شده و به یکی از گیاهان آپارتمانی عالی و پرطرفدار تبدیل شده اند؛ نکته مهم اینکه نیاز های مراقبتی آن ها با گیاهان آپارتمانی معمولی کمی فرق دارد.

گیاهان گوشت خوار به شکل طبیعی معمولا در منطقه ها باتلاقی و غرقابی یافت می شوند که مواد مغذی کمی دارند، بنابراین با به دام انداختن حشرات نیاز خود را برطرف می کنند تا با شرایط زیستی خود سازگار باشند.

آن ها معمولا مگس ها، پشه ها و سایر حشرات کوچک را می خورند، اما برخی از گونه ها هم هستند که حتی می توانند قورباغه های کوچک، مارمولک ها و موش ها را به دام بیندازند؛ بنابراین همه گیاهان گوشتخوار برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیستند:

1. گل مگس خوار یا زهره مگس خوار احتمالا شناخته شده ترین گیاه گوشت خوار است. شکل این گیاه شبیه یک چنگک است و آرواره هایی قوی دارد که مگس ها و سایر حشرات کوچک را هنگام لمس مو های گیاه به دام می اندازد.

این حشره از طریق شیره های گوارشی گیاه تجزیه می شود و نیتروژن و سایر مواد مغذی حشره را به گیاه می رساند؛ بنابراین به خاکی قوی نیاز ندارد و کافی است در داخل خانه در یک نقطه روشن نگهداری شود. اگر گلدان این گیاه را روی یک نعلبکی آب قرار دهید رطوبت کافی به ریشه ها می رسد و به خوبی رشد می کند.

اگر حشرات زیادی در خانه شما نمی چرخند بهتر است گاهی اوقات مقداری کود نیتروژن به خاک این گیاه اضافه کنید. مراقب باشید بچه ها چنگک های این گیاه را دستکاری نکنند، زیرا از کار می افتند!

2. دماغه دروسرا یا کیپ ساندو یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی گوشت خوار است که حشرات را با پیچاندن برگ های چسبنده خود به دام می اندازد. این گیاه کوچکی که ارتفاع برگ های آن تنها به حدود 4 سانتی متر می رسد مخصوص این فصل از سال است و در تابستان گل های بنفش می دهد.

رشد و تکثیر کیپ ساندو راحت است؛ به نور زیاد علاقه دارد و بهتر است روی طاقچه های آفتابی باشد. این گیاه هم در صورت نبود حشره کافی به کود مخصوص نیاز دارد.

3. گیاه گرمسیری پارچ، گیاه مورد علاقه من است؛ به این گیاه جالب جام میمون هم می گویند چراکه پارچ های گوشت خوار آن شبیه گل میمون است. داخل این کیسه ها از شیره چسبنده پر شده و از آن برای فریب دادن و به دام انداختن حشرات استفاده می شود. غذای محبوب پارچ عنکبوت های کوچک و و کرم ها هستند، اما انواع درشت تر آن در طبیعت مارمولک ها را نیز به دام می اندازد.

یک خاک فقیر از نیتروژن یا حتی چند برگ از خود گیاه که داخل فنجانی افتاده برای رشد آن کافی است، اما به دلیل طبیعت گرمسیری آن، به تراریوم بیشتر علاقه دارد.

محیط گلدانی این گیاهان بهتر است ترکیبی از پرلیت، پیت ماس و ماسه باشد. مخلوط خاک گلدان و خاک باغچه مناسب نیست و باعث از بین رفتن گیاه می شود. برای بهتر شدن رشد آن ها از کود های مخصوص استفاده کنید.

بهتر است گوشت خوار ها را با آب مقطر یا آب باران آبیاری کرد، زیرا آب لوله کشی و آب چشمه سرشار از مواد معدنی است و گیاه به آن عادت ندارد. گلدان را روی یک نعلبکی پر از آب قرار دهید تا ریشه ها مرطوب بماند.

بیشتر گیاهان گوشت خوار در طول زمستان به خواب می فرایند، بنابراین آن ها را به مکانی خنک و دور از نور روشن منتقل کنید تا شکوفایی بهاری آن ها باشکوه تر باشد.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: فرادید

به "3 گیاه گوشت خوار آپارتمانی؛ از شر پشه ها خلاص می شویم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 گیاه گوشت خوار آپارتمانی؛ از شر پشه ها خلاص می شویم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید