نامه 140 سیاستمدار جهان: واکسن کرونا رایگان و همگانی باشد

به گزارش بانه مارکت، برخی زمامداران جهان خواستار شده اند که داروی پیشگیری و درمان کرونا به محض آماده شدن به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گیرد و در انحصار هیچ گروه و ملتی نباشد. هیچکس نباید به خاطر درآمد پایین از واکسن کرونا محروم بماند.

نامه 140 سیاستمدار جهان: واکسن کرونا رایگان و همگانی باشد

در نامه ای که روز پنجشنبه (14 مه) با امضای بیش از 140 تن از سیاستمداران برجسته جهان منتشر شد و خبرگزاری فرانسه آن را پخش کرد، آمده است: دولت ها و مجامع بین المللی باید تضمین کنند، به محض آن که واکسنی مطمئن و مؤثر آماده شد، بی درنگ در حجم بالا تولید شود و به شکل رایگان در اختیار همه کشورها قرار گیرد.

زمامداران کشورها این پیام را خطاب به مجمع بهداشت جهانی WHA صادر کرده اند که نشست سالانه آن هفته آینده به همت سازمان بهداشت جهانی WHO برگزار می شود.

در فراخوانی که از جمله به امضای سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی، عمران خان، رئیس دولت پاکستان، رهبران سنگال و غنا و کشورهای دیگر رسیده است، گفته شده که نتایج تحقیقات علمی و فرایند تولید داروی کرونا نباید در انحصار هیچ کشور یا نهادی قرار گیرد.

سیریل رامافوزا که در عین حال ریاست اتحادیه آفریقا را به عهده دارد، شرح داد: هیچ کس نباید به خاطر مکان زندگی یا درآمد اندکش در انتهای صف دارو و درمان قرار گیرد.

برخی از زمامداران پیشین و چهره های سرشناس سیاسی نیز این فراخوان را امضا کرده اند، از جمله: شوکت عزیز، خوزه مانوئل باروسو، گوردون براون، فلیپه گونزالس، خوان مانوئل سانتوس و…

روز پنجشنبه همچنین فرانسه به اطلاعیه اخیر شرکت بزرگ سانوفی Sanofi با خشم و نگرانی واکنش نشان داد. این شرکت بزرگ داروسازی گفته که قصد دارد واکسن احتمالی را نخست به بازار ایالات متحده تحویل دهد. پل هادسن، مدیرعامل شرکت سانوفی این تصمیم را چنین توجیه کرده بود که آمریکا بیش از دیگران در مطالعات مربوط به ساخت و تولید واکسن سرمایه گذاری کرده است.

سازمان توسعه آکسفام Oxfam نیز از مجمع بهداشت جهانی خواسته است تدابیری بیندیشد تا داروی کرونا بدون تبعیض و استثنا در اختیار تمام کشورها قرار گیرد.

این سازمان جهانی در فراخوان خود یادآور شده است که هزینه تهیه و عرضه واکسن کرونا برای مردم محروم جهان از آنچه شرکت های بزرگ داروسازی ظرف تنها چهار ماه کسب می کنند کمتر است.، دویچه وله

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین

به "نامه 140 سیاستمدار جهان: واکسن کرونا رایگان و همگانی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه 140 سیاستمدار جهان: واکسن کرونا رایگان و همگانی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید