متسختا گرجستان ، یادگار عصر باشکوه

به گزارش بانه مارکت، با وجود اینکه در سال های گذشته گردشگرهای زیادی از ایران به گرجستان سفر نموده اند و این کشور و دیدنی هایش، به خصوص شهرهای تفلیس و باتومی، بین گردشگرهای ایرانی حسابی معروف است، اما جاذبه های این کشور، به ویژه جاذبه های تاریخی، خیلی بیشتر از چیزی است که تصور می کنیم. یکی از این دیدنی های تاریخی بسیار مجذوب کننده گرجستان، شهر متسختا است. شهری که مرکز یکی از پادشاهی های باستانی این منطقه بوده و از آن دوران آثار زیادی در این شهر به جای مانده است. این بار در مجله خبرنگاران به سراغ متسختا گرجستان رفته ایم و قصد داریم از این شهر باستانی برایتان بگوییم. اگر به تاریخ و آثار تاریخی علاقه دارید با ما همراه شوید.

متسختا گرجستان ، یادگار عصر باشکوه

متسختا گرجستان، مرکز باستانی پادشاهی کارتلی

متسختا گرجستان

این شهر در زبان گرجی یژهمْتْسْخِتا نامیده می گردد. یژهمْتْسْخِتا یا همان متسختا در استان شیداکارتلی و در فاصله بیست کیلومتری شمال تفلیس قرار گرفته است. متسختا مرکز پادشاهی گرجستان شرقی بوده و در نیمه دوم هزاره اول قبل از میلاد مسیح ساخته شده است.

این شهر به شکل یک نوار باریک در ساحل رودهای متکواری و آراگوی قرار گرفته است و دور تا دورش را کوه ها فراگرفته اند. در دوره ای که متسختا مرکز قلمرو پادشاهی بود، اطراف شهر را استحکامات و بناهای نظامی احاطه نموده بودند که دامنه آنها تا کوه های اطراف شهر هم ادامه داشت و مجموعه شهر و استحکامات، در کنار هم یک مرکز دولتی وسیع را شکل داده بودند.

شهر متسختا از قرن چهارم میلادی یعنی حدود سال 337 پس از میلاد، دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی پذیرفت. به همین علت است که دفتر مرکزی کلیسای ارتودکس و کلیسای رسالت گرجستان در این شهر واقع شده اند. توسعه و رشد شهر متسختا گرجستان از قرن های اولیه مسیحیت آغاز شد و تا قرن ششم میلادی ادامه داشت. در قرن ششم میلادی مرکز قلمرو پادشاهی گرجستان به تفلیس منتقل شد و متسختا از آن پس، دیگر فقط مرکز مذهبی کشور شد.

متسختا هم شهر است و هم موزه

متسختا گرجستان

براساس یافته های باستان شناسی، متسختا بعلاوه یکی از مراکز اصلی معماری باستانی گرجستان است. در کاوش های اجرا شده در این شهر قدیمی که بهتر است آن را یک موزه-شهر مجذوب کننده بنامیم، آثار با ارزشی از هزاره اول پیش از میلاد و قرن های اول تا شش میلادی که دوره اوج رشد و شکوه شهر بود، پیدا شده است.

در واقع، این آثار به همراه ظروف و جواهرات کشف شده و بناها و استحکامات به جای مانده نشان می دهند که این شهر تمدن شکوفا و نظام اجتماعی پیشرفته ای داشته است. مهم ترین آثار دوران شکوفایی شهر، کلیسای سوتیتسخوولی، صومعه سنت نینو، قلعه ببریس تسیخه، صومعه جواری، آرماز تسیخه، قلعه آرمازی، صومعه شیو مگویمه و زدازنی هستند. به علت اینکه شهر مرکزیت مذهبی داشته و تا قرن ها این مرکزیت ادامه داشت، بیشتر بناهای مهم شهر، صومعه و کلیسا هستند. البته تماشای های تاریخی شهر بیشتر از این هاست و چند محوطه باستانی را هم شامل می گردد.

تماشای های مرکز باستانی گرجستان شرقی

گفتیم که بیشتر تماشای های متسختا گرجستان، صومعه و کلیسا و کلیسای جامع و اصولا بناهای مذهبی هستند. در ادامه، کمی بیشتر از این ها برایتان می گوییم.

کلیسای سوتیتسخوولی

کلیسای سوتیتسخوولی درست در مرکز شهر قرار گرفته است. بنای اولیه کلیسا در قرن چهارم که متسختا دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی خاطرنشان کرد، ساخته شد. اما بنای فعلی را معمار آرساکیدزه در قرن یازدهم ساخت. معماری این کلیسا که از ترکیب قطعه سنگه های حجاری شده ساخته شده، بسیار زیبا است. روی دیواره شمالی، یک بازو و دستی که قلم دارد به عنوان نمادی از سنگ تراشانی که کلیسا را ساخته اند، حجاری شده است. صومعه سامتاورو در نزدیکی این کلیسا هم یکی دیگر از نمونه های معماری قرن چهارم است. طبیعت این منطقه هم بسیار زیباست.

صومعه سنت نینو

صومعه سنت نینو که در مرکز شهر قرار گرفته است، قدمتش به قرن یازدهم میلادی می رسد. این صومعه شامل یک برج ناقوس و کلیسای سنت نینو و کلیسای اصلی است. معبد جواری که یکی از با ارزش ترین آثار معماری گرجستان است، در قرن ششم میلادی ساخته شده است. این معبد روی یک تپه، درست در محل برخورد دو رود متکواری و آراگوی قرار گرفته است. این بنا یکی از اولین نمونه های بناهای گنبدی است و در شب وقتی نورافکن ها روشن می شوند، بسیار زیبا و تماشای است.

یکی دیگر از تماشای های متسختا گرجستان است که 30 هکتار وسعت دارد و در گذشته از آن برای کنترل جهتهای ورودی و خروجی شهر استفاده می شد. قلعه ببریس تسیخه هم در شمال شهر و در سمت راست رودخانه آراگوی قرار گرفته است و قدمتش به دوران باستان می رسد. صومعه شیو مگویمه در فاصله هشت کیلومتری شهر و در ساحل چپ رود متکواری قرار گرفته است و در قرن ششم ساخته شده است.

قلعه ببریس تسیخه

به جز کلیساها و صومعه ها، دو محوطه باستانی ممکن است برای تاریخ دوستان جالب باشد: محوطه ی باستان شناسی محافظت شده متسختا که آثار دوره برنز و قرون وسطا در آن کشف شده و منطقه تاریخی آرماز تسیخه که در جهت تفلیس-متسختا قرار گرفته است و دیوارها و برج ها و سازه های اقامتگاه سلطنتی در آن پیدا شده است.

قلعه آرمازی

یکی از جاهای مجذوب کننده این شهر برای دوست داران ادبیات، موزه دولتی ایلیا چاوچاوادزه ساگارامو، نویسنده معروف گرجی است. این موزه در روستایی نزدیک متسختا به نام ساگارامو قرار گرفته است و شامل اقامتگاه، بناهای جانبی و باغ انگور است. در محل مرگ این نویسنده که در جاده نظامی گرجستان در ساحا رود آراگوی است، یک ستون سنگی یادبود نصب شده است.

جهت شهر متسختا گرجستان

همان طور که گفتیم متسختا گرجستان فقط 20 کیلومتر با تفلیس فاصله دارد. شما می توانید با تورهای شهری از سه شهر متسختا، گوری و اوپلیستسیخه تماشا کنید. اما خاطرتان باشد قبل از ساعت 10 صبح در محل مورد نظر حاضر باشید. اگر بازدید فردی را ترجیح می دهید، هم مینی بوس به مقصد این شهر وجود دارد و هم می توانید اتومبیل کرایه کنید و از این سه شهر باهم تماشا کنید. قیمت اتومبیل های کرایه از 100 لاری به بالا است.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "متسختا گرجستان ، یادگار عصر باشکوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متسختا گرجستان ، یادگار عصر باشکوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید