سیر، سفیر صلح فشار خون

به گزارش بانه مارکت، خیلی ها این روزها سیر نمی خورند چون فکر می نمایند فردا صبح که به محل کارشان یا کلاس درس می فرایند، دیگران چپ چپ به آنها نگاه می نمایند ولی برخی ها هم سلامت خود را بر هر چیزی مقدم می شمارند، دل به دریا می زنند و حبه های این میوه شفابخش را نوش جان می نمایند. شاید آنها بیش از دیگران خواص دارویی سیر را بشناسند.

سیر، سفیر صلح فشار خون

سیر، سفیر صلح فشار خون

خیلی ها این روزها سیر نمی خورند چون فکر می نمایند فردا صبح که به محل کارشان یا کلاس درس می فرایند، دیگران چپ چپ به آنها نگاه می نمایند ولی برخی ها هم سلامت خود را بر هر چیزی مقدم می شمارند، دل به دریا می زنند و حبه های این میوه شفابخش را نوش جان می نمایند. شاید آنها بیش از دیگران خواص دارویی سیر را بشناسند.

محققان علوم پزشکی اعلام نموده اند که طب جایگزین سال ها از فواید سیر صحبت نموده است و اکنون همه این فواید از جمله خواص ضدباکتری، خواص ضد قارچی و تاثیرات مثبت آن بر دستگاه قلبی عروقی مورد تایید دانشمندان است. به تازگی گروهی از محققان آمریکایی اعلام نموده اند که سیر می تواند با افزایش فراوری ترکیبی خاص سبب شل شدن عروق گردد و به این روش، فشار خون را کاهش دهد و هم از ایجاد لخته های خونی و تخریب اکسیداتیو جلوگیری کند.

سیر، رگ ها را شل می نماید

دکتر دیویدکراوس، متخصص فیزیولوژی از دانشگاه آلاباما در بیرمنگام می گوید: این یافته تازه به پزشکان یاری می نماید که مکمل های حاوی سیر را به صورت بدون نسخه به بیماران خود توصیه نمایند. استفاده از این مکمل ها دیگر مسائل بوی بد دهان را هم برای افراد در پی ندارد. بسیاری از تحقیقات درباره فواید دارویی سیر بر وجود مولکول های پلی سولفید موجود در آن متمرکز است که به نام الیسین معروف است. ولی آنالیز ها نشان می دهد که الیسین و دیگر ترکیبات شبیه آن فقط بخشی از این پازل هستند و بخش دیگر آن هم پیغامی شیمیایی است که هنگام سوخت و ساز این ترکیبات فراوری می گردد. محققان دانشگاه آلاباما در آنالیز های آزمایشگاهی دریافتند که ترکیب هیدروژن سولفید نوعی پیغام شیمیایی است که برای پیغام رسانی در سطح سلولی ضروری است و سبب شل شدن عروق خونی و کاهش خون می گردد. این گروه تحقیقاتی، آزمایش های زیادی انجام داد و در مرحله نخست، عصاره سیر را به دست آورد و آن را به بخش های کوچکی از گلبول های سرخ اضافه کرد. این گلبول ها بلافاصله ترکیب هیدروژن سولفید را فراوری کردند. هنگامی که این محققان این ترکیب را به آئورت موش تزریق کردند، این رگ عظیم شل شد و فشار خون موش کاهش یافت.

دیابت دارید؟

نتایج مطالعه دیگری نشان می دهد که افرادی که دیابت نوع دو و یا مرض قند دارند، با مصرف قرص سیر، چربی خون شان کاهش می یابد. دیابت، افزایش کلسترول خون و افزایش فشارخون، سه عامل خطر ساز اصلی برای بیماری های قلبی و عروقی هستند. در این مطالعه که از سوی محققان کشور خودمان صورت گرفته است، محققان کوشش کردند که ببینند قرص سیر بر بیمارانی که مرض قند دارند و در عین حال چربی خون شان هم بالا است، چه اثرهای درمانی در پی خواهد داشت. نتایج این مطالعه نشان می دهد که اگر این افراد قرص سیر را به مدت شش هفته استفاده نمایند، کلسترول تام و LDL (چربی بد خون) آنها کاهش خواهد یافت. اگر این بیماران شش هفته هر روز قرص سیر استفاده نمایند، فشار خون شان کاهش و کلسترول HDL (چربی خوب خون) آنها افزایش خواهد یافت.

سیر تازه، برترین دارو

اگر به بازارهای دارویی سری بزنید، خواهید دید که سیر به اشکال گوناگونی به اسم دارو استفاده می گردد. تنطور، قرص و یا پرل های حاوی روغن، اشکال اصلی دارویی سیر هستند:

تنتور سیر: شامل عصاره آبکی الکلی مواد موجود در سیر است که به طور تقریبی همان خاصیت سیر را دارد ولی دارای بوی شدید است و به همین علت کمتر استفاده می گردد.

قرص سیر: حاوی پودر سیر خشک شده است که برترین شکل دارویی آن است و خواص آن تا حدودی شبیه سیر تازه است و مواد موجود در آن هم حاوی بیشتر موادی است که در سیر تازه وجود دارد. بیشترین فرآورده های سیر در دنیا به این شکل است. از آنجایی که این قرص ها روکش دارند، تنها بعد از خوردن کمی بوی سیر از دهان به مشام می رسد.

پرل های کروی یا تخم مرغی شکل سیر: حاوی روغن هستند. برای تهیه این محصولات، سیر را له نموده به آن روغن گیاهی از جمله روغن مایع ذرت و یا روغن مایع دانه گندم اضافه می نمایند تا ترکیبات محلول در سیر در آن حل شوند. پس از مدتی روغن را جدا نموده و به صورت پرل بسته بندی می نمایند. این محصولات دارای تعدادی از خواص سیر هستند و خواص کامل سیر تازه را ندارند.

رفاقت با قلب و عروق

بسیاری از پزشکان استفاده از سیر را برای کاهش فشار خون و بهبود بیماری های قلب و عروق توصیه می نمایند. سیر، چربی خون را کاهش می دهد که خود موجب جلوگیری از تنگ شدن عروق قلبی شده و از سکته و بیماری های قلبی پیشگیری می نماید. سیر، کلسترول خون را کاهش می دهد که باز هم از تنگی عروق و مسائل عروقی پیشگیری خواهد نمود. نباید فراموش کنید که سیر در مهار فشار خون های خیلی بالا بی تاثیر است ولی در صورت مصرف مداوم به ویژه فرآورده های دارویی آن، تا حدی فشارخون کاهش می یابد. ترکیبات سیر از چسبندگی پلاکت ها جلوگیری نموده و به اصطلاح غلظت خون را کاهش می دهند.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "سیر، سفیر صلح فشار خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیر، سفیر صلح فشار خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید