دیدنی های گنبد کاووس؛ از سد گلستان تا تالاب آجی گل

به گزارش بانه مارکت، گنبد کاووس با جاذبه هایی همانند تالاب های آلماگل، آجی گل و آلاگل، بعلاوه سد زیبای گلستان و نیز روستاهای سرسبزش مثل روستای هیوه چی بالا همیشه طبیعت گردان را به سوی خود می کشاند. با خبرنگاران همراه باشید.

دیدنی های گنبد کاووس؛ از سد گلستان تا تالاب آجی گل

شهرستان گنبد کاووس در قسمت شمالی و مرکزی استان گلستان واقع شده و از شمال با کشور ترکمنستان، از جنوب با شهرستان های آزادشهر و رامیان، از شرق با شهرستان های مراوه تپه، کلاله و مینودشت و از غرب به شهرستان آق قلا محدود می گردد.

گنبد کاووس از جاذبه های گردشگری و طبیعی زیبایی برخوردار است که در این مقاله با بخشی از آن ها آشنا می شویم.

گنبد قابوس

در نزدیکی باغ ملی شهر گنبد کاووس که سربازخانه قابوس وشمگیر قرار داشته، روی تپه مصنوعی به ارتفاع 15 متر از زمین های اطراف، برجی بسیار زیبا و باشکوه واقع شده است، که هر بیننده محو تماشای آن می گردد. گنبد قابوس یا میل گنبد که بلندترین برج تمام آجری دنیا به شمار می آید، مقبره قابوس پسر وشمگیر شمس المعالی است و به سرپرستی خود او بنا شده است. این برج از سطح تپه 50 متر ارتفاع دارد که 32 متر آن از پای برج تا قاعده بالای هرم ناقص است و از شروع مخروط تا نوک آن 18 متر است. آجرهایی که در آن برج به کار رفته از خاک گلشن است که خاک ساروجی است و این خاک را در زمان ساخت برج با اسب از دامنه کوه مینودشت آوردند. این بنا در سال 397 قمری ساخته شده و معماران زبردست و کارگران برای ساختن این برج ده ضلعی پنج سال کار کردند. روزنه کوچکی در سقف بنا و رو به شرق ساخته شده که به نظر می رسد باز گذاشتن روزنه و به خصوص زینت دادن به آن بی ارتباط با عادات چندین هزار ساله چادرنشینان نباشد که همواره منفذ چادرهایشان را رو به آفتاب قرار می دادند تا نخستین پرتو آفتاب در هر بامداد به پیکر قابوس بتابد.

سد گلستان

سد گلستان در شهرستان گنبد کاووس در حدود 12 کیلومتری شمال شرقی شهر گنبد کاووس بر رودخانه گرگان رود احداث شده است. سد گلستان از نوع سدهای خاکی همگن است و شاخه اصلی آن از ارتفاعات کوه های شرق استان سرچشمه می گیرد.

تالاب آلماگل

تالاب آلماگل در حدود 55 کیلومتری شمال شهرستان گنبد کاووس و در ضلع شمالی جاده گرگان به اینچه برون واقع شده است و در شمال روستای تنگلی و با فاصله بسیار کمی از مرز ایران و ترکمنستان قرار گرفته است. تالاب آلماگل 207 هکتار مساحت دارد و عمق آن از 1 تا 3 متر در نقاط مختلف، متغیر است.

تالاب آلماگل در زبان محلی به معنی دریاچه سیب است. این تالاب بین المللی با حجم آب 5 میلیون متر مکعب، در شمال تالاب آجی گل واقع شده است. این تالاب تقریباً به شکل چهارگوش است و ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد منفی 4 متر است. آلماگل دریاچه ای غنی از مواد مغذی است که شوری آب آن کمتر از دو تالاب آلاگل و آجی گل است. حاشیه تالاب آلماگل را پوشش نی فرا گرفته است و ضلع جنوبی و جهت کانال ورودی آب به تالاب را جنگل های گز پوشانده است. آب این تالاب به دلیل نزدیکی به رودخانه اترک، شیرین تر است.

مجتمع سوارکاری گنبد کاووس

مجتمع سوارکاری گنبد کاووس در شمال شرقی شهر و در بلوار معلم واقع است. این مجموعه دارای 120 هکتار زمین کشاورزی، پارکینگ، فضای سبز، پیست اسب دوانی به مساحت تقریبی 30 هکتار، سوئیت، ویلا، استبل (اسطبل) زمستانه و تابستانه، جایگاه مسابقات و استخر شنا است. مسابقه های اسب دوانی در فصل های بهار و پاییز برگزار می گردد و دوستداران بسیاری را از گوشه و کنار کشور به خود جذب می نماید.

تالاب آجی گل

تالاب آجی گل در شمال شهرستان گنبد کاووس و در جنوب روستای تنگلی واقع شده است. مساحت آن حدود 360 هکتار است. عمق این تالاب از 1 تا 5 متر در نقاط مختلف متغیر است. تالاب بین المللی آجی گل با مساحت 320 هکتار و حجم آب 7/2 میلیون متر مکعب، در حدفاصل دو تالاب آلماگل و آلاگل واقع شده است. جهت دسترسی به این تالاب ها از شهر گرگان به سمت آق قلا و اینچه برون است. برای رسیدن به این تالاب ها باید جهت 80 کیلومتری را از شهر گنبد کاووس تا بخش مرزی داشلی برون طی کرد. تالاب آجی گل بعلاوه در شمال شوره زار آلاگل و در فاصله 2 کیلومتری شرق دریاچه شور واقع شده است و ارتفاع آن از سطح آب های آزاد، منفی چهار متر است.

تالاب آلاگل

تالاب آلاگل در 60 کیلومتری شمال گنبد کاووس و در شرق جاده آق قلا به اینچه برون واقع شده است. نشانی دیگر این تالاب در غرب جاده آق قلا - تنگلی، اینچه برون و در 10 کیلومتری جنوب غربی جاده تنگلی به اینچه برون و در غرب شوره زار بزرگ آلاگل است. مساحت آن در زمان پرآبی به 2500 هکتار و عمق آن به 2/5 متر می رسد که با وجود نوسان سطح آب در سال های خشک، این تالاب کاملا خشک نمی گردد.

آب تالاب آلاگل همچون تالاب های آجی گل و آلما گل از رودخانه مرزی اترک و زهکشی های طبیعی نهرهای شور به نام های سامان و شورجه تأمین می گردد. بعضی از نقاط پیرامونی تالاب با نی، جگن و درختچه های گز پوشیده شده و بستر آن را در بیشتر نقاط، پوشش سبزی از جلبک به طور یکنواخت در بر گرفته است. هر ساله در فصل مهاجرت، هزاران پرنده به تالاب آلاگل و دیگر تالاب های استان آمده و انواع قو، فلامینگو، اردک، پرستوی دریایی، چنگر، غاز، سلیم، کاکائی، بالکان، آبچلیک و غیره را می توان در آنجا مشاهده کرد.

روستای هیوه چی بالا

روستای هیوه چی بالا در فاصله 17 کیلومتری در سمت جنوب غربی گنبد کاووس و در جهت جاده گنبد به آق قلا واقع شده است. طبیعت زیبای این روستا توجه مسافران را به خود جلب می نماید.

منبع: کجارو / tishineh.com / سیری در ایران / مکان بین

به "دیدنی های گنبد کاووس؛ از سد گلستان تا تالاب آجی گل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی های گنبد کاووس؛ از سد گلستان تا تالاب آجی گل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید