براساس تحقیقات جدید تمرین در هوای سرد، چربی سوزی را افزایش می دهد

به گزارش بانه مارکت، مطالعه جدید نشان می دهد که فعالیت فیزیکی شدید در هوای سرد می تواند منجر به سوزاندن چربی بیشتر در مقایسه با انجام همان تمرینات در دمای محیط گردد.

براساس تحقیقات جدید تمرین در هوای سرد، چربی سوزی را افزایش می دهد

به گزارش بانه مارکت به نقل از دیجیاتو، محققان دانشگاه Laurentian کانادا در این تحقیق روی نوعی از تمرینات فیزیکی موسوم به تمرین های بدنی تناوبی با شدت بالا (HIIT) تمرکز کردند که به خاطر تأثیر زیاد در سوزاندن چربی یکی از روش های محبوب به شمار می رود. محققان می خواستند در این تحقیق تأثیر دمای هوا را بر این شیوه تمرینی آنالیز نمایند.

محققان با اشاره به تحقیقات قبلی می گویند تمرینات HIIT در متابولیسم لیپیدها یا همان شکستن و ذخیره چربی ها تأثیر بالاتری داشته و دمای محیطی نیز یکی از فاکتورهای تأثیرگذار در متابولیسم حین ورزش و استراحت است، به همین دلیل در تحقیقات خود به دنبال ترسیم رابطه ای میان تمرینات HIIT، متابولیسم و دمای محیط بودند.

این تحقیق با حضور 11 بزرگسال دارای اضافه وزن در دو جلسه تمرینی HIIT با یک هفته فاصله میان آنها انجام شد. یکی از جلسات در دمای محیط (حدود 21 درجه سانتی گراد) و دیگری در محیطی با دمای 0 درجه سانتی گراد انجام شد. در این آزمایش 10 تمرین جداگانه دوچرخه سواری با 90 درصد توان به مدت یک دقیقه برای هر کدام و سپس دوچرخه سواری به مدت 90 ثانیه با شدت 30 درصد انجام گرفت.

شرکت نمایندگان پس از انتها هر جلسه بدن را با دوچرخه سواری ملایم یا قدم زدن سرد کردند و پیش از خوابیدن پروتئین بار و صبح بعد از تمرین برای وعده صبحانه غذاهای پرچرب مصرف کردند. محققان حین تمرینات فاکتورهایی همچون دمای پوست، دمای مرکزی بدن، ضربان قلب و میزان اکسیژن رسانی به ران ها و همچنین سطح گلوکز، اکسیژن، دی اکسید کربن و نرخ تبادل گازها (فرآیند حرکت اکسیژن و کربن دی اکسید بین جریان خون و ریه ها) را آنالیز کردند. برای محاسبه دقیق تر اکسیداسیون لیپیدها یا همان چربی سوزی بعد از وعده صبحانه پس از تمرین از شرکت نمایندگان خون گرفته شد.

محققان در قسمتی از تحقیق خود می نویسند: مطالعه کنونی نشان می دهد که انجام تمرینات ورزشی شدید در هوای سرد نرخ اکسیداسیون لیپیدها را تا 358 درصد در مقایسه با ورزش کردن با شدت بالا در محیط حرارت خنثی (thermoneutral) افزایش می دهد.

گفتنی است که این تحقیق با حضور شرکت نمایندگان کم و با در نظر دریافت تنها دو جلسه تمرینی HIIT اجرا شده است، بنابراین برای اطمینان از اینکه با ورزش کردن در هوای سرد می توان چربی بیشتری سوزاند به تحقیقات بیشتری احتیاج است.

منبع: جام جم آنلاین

به "براساس تحقیقات جدید تمرین در هوای سرد، چربی سوزی را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "براساس تحقیقات جدید تمرین در هوای سرد، چربی سوزی را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید