آمریکا با بایدن به برجام بازمی شود؟

به گزارش بانه مارکت، خبرنگاران : یکی از مشاوران جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهارنظر تازه ای درباره موضع بایدن در مورد بازگشت به برجام در صورت پیروزی او در انتخابات مطرح نموده است.

آمریکا با بایدن به برجام بازمی شود؟

به گزارش بانه مارکت به نقل از فارس: نیکلاس برنز، استاد دانشگاه هاروارد و از مشاوران ستاد انتخاباتی بایدن، ابتدا درباره خروج آمریکا از سازمان جهانی بهداشت به بهانه وابستگی این سازمان بین المللی به چین گفت: اگر کسی فکر می نماید چینی ها دارند خیلی قوی می شوند باید با آنها داخل سازمان جهانی بهداشت رقابت کند.

وی افزود: ایالات متحده دوستان بیشتری در جهان نسبت به چین دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بعد از ورود به کاخ سفید به مشارکت آمریکا در پیمان TPP، توافق جوی پاریس، توافق هسته ای ایران، سازمان جهانی بهداشت، معاهده آسمان های باز و شورای حقوق بشر سازمان ملل پایان داده است.

جو بایدن پیش از این گفته در صورت پیروزی در انتخابات به این توافق ها بازخواهد گشت. با این حال، او درباره بازگشت به برجام گفته در صورتی که ایران به تعهدات اولیه اش در برجام برگردد، او هم آمریکا را به این توافق بازخواهد گرداند.

برنز در این خصوص گفت: اگر آنها (ایرانی ها) این کار را انجام ندهند (به تعهداتشان برنگردند) و تصورشان این باشد که می خواهند همین راستا را ادامه دهند و برنامه هسته ایشان را تقویت نمایند، این نقطه مناسبی برای آغاز نیست.

بازگشت دولت احتمالی بایدن به برجام، در ماه های گذشته همیشه یکی از سوژه های بحث در میان بانه مارکت و فعالان رسانه ای بوده است. یکی از دلایل اختلافات بر سر این موضوع، استفاده جو بایدن و مشاورانش از لحن مبهم و غیرشفاف برای شرح درباره سیاست خود در قبال برجام بوده است.

تیم بایدن تا به حال به صراحت از بازگشت به برجام، به شکلی که در حال حاضر هست، سخن نگفته؛ با این حال، مشاوران برجام چندین بار گفته اند که چارچوب های زمانی برجام به هم ریخته و ضروری است بر سر آن مذاکراتی انجام گردد.

آنتونی بلینکن، مشاور بایدن بارها در مصاحبه ها و اظهارنظرهایش اعلام نموده که بایدن در صورت پیروزی در انتخابات به دنبال توافقی قوی تر با ایران خواهد بود.

او به عنوان مثال 29 خردادماه گفت چنانچه بایدن در انتخابات ماه نوامبر به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب گردد تمامی تحریم ها علیه ایران، از جمله تحریم های اعمال شده توسط دونالد ترامپ را حفظ خواهد نمود.

این مقام سابق آمریکایی گفت: ایران باید به پایبندی کامل برجام برگردد. در غیر این صورت- و تا زمانی که [ایران] این کار را انجام دهد- واضح است که همه تحریم ها پابرجا خواهند ماند.

بلینکن در ادامه گفته که به دنبال توافقی قوی تر با ایران خواهد بود: اگر ما به پایبندی [به برجام] برگردیم از این مسئله به همراه شریکان و متحدانمان که بار دیگر در موضع یکسانی با ما قرار می گیرند به عنوان سکویی استفاده خواهیم کرد تا به مذاکره بر سر توافقی طولانی مدت تر و قوی تر بپردازیم.

منبع: اقتصادنیوز

به "آمریکا با بایدن به برجام بازمی شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا با بایدن به برجام بازمی شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید