گوش هایی که بدهکار کرونا نیستند

به گزارش بانه مارکت، خبرنگاران/کردستان چند روزی می شد که بعد از مدتی تب کرونا در استان فروکش نموده بود و به شرط رعایت پروتکل های بهداشتی خیال برگشت به زندگی عادی را داشتیم، غافل از اینکه کرونا شدیدتر از قبل در کمین کردستانی ها نشسته است.

گوش هایی که بدهکار کرونا نیستند

به محض فروکش کردن تب کرونا و آغاز به کار مشاغل، موجی از بی خیالی ها روانه بازار شد، کرونا در بین مردم می تاخت و هر روز بیشتر از روز قبل قربانی می گرفت تا آنجا که استان را به مرز هشدار و شرایط قرمز رساند.

چند هفته ای است که حال و هوای این روزهای کردستان خوب نیست و گوش مردم هم به این حرف ها بدهکار نیست، خیابان ها همچنان مملوء از جمعیت، بازار مهمانی و شب نشینی ها داغ داغ، تالارها بسته اما بساط عروسی ها به راه است.

اگر یک لحظه بی خیالی و خودخواهی را کنار بگذارید و به این فکر کنید که ممکن است خود شما ناقل ویروس کرونا باشید و به پدر و مادر پیری که سنشان بالارفته و بدنشان تاب و توان آن همه عذاب را ندارد، به جوانانی فکر کنید که سرشار از امید و آرزو هستند و به کودکی فکر کنید که هنوز جهان را تجربه ننموده قرار است قربانی یک بی احتیاطی شوند، بی خیالی و خودخواهی نسبت به کرونا را کنار گذاشته و بیش از پیش مراقب خود و اطرافیانتان خواهید بود.

سمیرا دختری 24 ساله که چند روزی است در مبارزه با ویروس کرونا جان سالم به در برده است در مورد این بیماری می گوید: شاید گفتن و شنیدن آن راحت به نظر برسد، اما افرادی که در این مدت به کرونا دچار شده اند می توانند درک نمایند که در عرض چند روزی که بدن در حال جنگ با ویروس است آدمی چه عذابی را متحمل می گردد.

او می گوید: شاید زمانیکه هنوز به آن دچار نشده ایم تصور کنیم که این بیماری همانند بیماری سرماخوردگی و یا همانند سایر بیماری ها است، اما زمانیکه به آن دچار می شوید منتظر لحظه بعد هم نیستید.

وی که الان کاملا بهبود یافته و در جنگ با کرونا پیروز شده هنوز هم از ترس اینکه ناقل باشد از قرنطینه خارج نشده می گوید: همه چیز از یک سرگیجه و آبریزش بینی آغاز شد باورم نمی شد که به کرونا مبتلا شده ام اما بازهم برای احتیاط در یک اتاق خود را قرنطینه کردم، روز بعد تب شدیدی در وجودم آغاز شد که مصداقی از جهنم بود و به راستی عذاب آور بود، بعدها علائمی همچون سرفه مکرر و خشک و همچنین کوفتگی بدن نیز به آن اضافه نموده شد.

این جوان ادامه می دهد: روزهای سختی بود آنقدر حالم بد بود و در وجودم احساس کرختی و کوفتگی می کردم که حتی نمی توانستم راه بروم به ناچار مجبور بودم چهاردست و پا راه بروم تا اینکه به مرور حالم بهتر شد و بیماریم بهبود یافت.

اسرا، از بیماران در حال مبارزه با کرونا می گوید: از بدن درد آغاز شد، اولش فکر می کردم کوفتگی بدنم حاصل حضور در باشگاه بعد از چند ماه و از سرگیری تمریناتم است اما در عرض چهار روز علائمی همچون سردرد شدید، تب، اسهال، حالت تهوع، سرگیجه، بی حالی و بی اشتهایی در بدنم بروز پیدا کرد و متوجه شدم که کرونا گرفته ام.

وی در ادامه می گوید: مطمئنم که حتی به ذهنتان هم خطور نمی کند که در زمان ابتلا به این بیماری، بیمار با چه حال وحشتناکی روبه رو است.

اکنون که چند روزی از بیماریش می گذرد می گوید که حالش کمی بهتر شده اما نه به صورت کامل و هنوز هم حس بویایی و چشایی خود را بازنیافته است.

مهدی از دیگر بیماران کرونایی در قرنطینه است، می گوید: اول با سرفه های پی در پی و مکرر آغاز شد ابتدا فکر می کردم یک آنفولانزای فصلی است اما روز بعد علائم های کرونا همچون سرگیجه، بی اشتهایی، حالت تهوع و تب شدید خود را نشان داد و متوجه شدم که به کرونا دچار شده ام.

محمد یکی دیگر از بیماران مبتلا به کرونا هم می گوید: با یکی از همکارانم که ناقل ویروس کرونا بود و از آن بی اطلاع بودم در ارتباط بودم، بعد از اینکه خبردار شدم تست کرونایش مثبت از آب درآمده در خانه ماندم و از تماس با اطرافیانم خودداری کردم.

وی ادامه می دهد: یک هفته از آن روز می گذشت اما هنوز هیچ علائمی در بدنم ظاهر نشده بود و رفته رفته خیالم راحت می شد که به کرونا مبتلا نشده ام، سر یک هفته کم کم سرفه های مکرر آغاز شد و همان روز تب شدیدی وجودم را فراگرفت، اکنون که یک هفته از بیماریم می گذرد علائم دیگری همچون اسهال، حالت تهوع و از دست دادن حس بویایی خود را هم تجربه نموده ام.

رفتار اجتماعی، موثر در مهار کرونا

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مهار کرونا مستلزم رعایت قرنطینگی است و به رفتار اجتماعی بستگی دارد، اگر مراسم جشن و دورهمی برقرار باشد سیر صعودی بیماری بیشتر ولی اگر شرایط ماندن درخانه رعایت گردد احتمال کاهش تعداد مبتلایان وجود دارد.

قاسم جان بابایی با تیم همراه و با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان از مراکز درمانی سنندج در مورد تشریح آخرین شرایط ویروس کرونا، آنالیز امکانات درمانی و نحوه خدمات رسانی به بیماران کرونایی از بیمارستان توحید و بعثت سنندج بازدید و شرایط این مراکز را ارزیابی کردند و با بیان اینکه در استان کردستان احتمال افزایش تعداد مبتلایان به کرونا پیش بینی می شد، اظهار کرد: عدم توجه مردم به قرنطینگی و ماندن در خانه مهمترین عامل افزایش شمار مبتلایان به کرونا است.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از ماسک و رعایت اصول بهداشتی، اضافه نمود: کسب و کار و زندگی اجتماعی را نمی توان برای همواره تعطیل کرد اما می توان با رعایت موازین بهداشتی و خودداری در اماکن عمومی از ابتلا به این ویروس جلوگیری کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خطاب به مردم تأکید کرد: حتی الامکان از تجمع در مراکز تفریحی و تفرجگاه ها خودداری کنید و مراسم عروسی، ترحیم و سوگواری با حداقل جمعیت برگزار گردد.

جان بابایی با بیان اینکه تجمعات احتمال ابتلا به کووید 19 را افزایش می دهد و انتقال ویروس به راحتی امکانپذیر خواهد شد، اعلام کرد: کاهش این بیماری بستگی به عدم حضور مردم در اماکن عمومی و رعایت اصول بهداشتی دارد.

وی با تأکید بر عدم نگهداری سالمندان با علائم بیماری کرونا در منزل هشدار داد و گفت: مراجعه دیرهنگام به مراکز درمانی فرایند درمان را طولانی تر خواهد نمود.

جان بابایی با اشاره به اینکه سالمندان از لحاظ شنمایندگی و بچه ها از نظر چرخه انتقال کرونا را درخانه نگه دارید و مانع از ترددهای غیر ضروری آن ها باشید، اضافه نمود: کرونا در کردستان در حال اوج گیری است و سالمندان یکی از گروه های آسیب پذیر و در معرض خطر هستند.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جواب به این پرسش که سنندج تا چه هنگام در شرایط قرمز کرونا می ماند، اظهار کرد: زمان مهار کرونا بستگی به رفتار اجتماعی دارد، اگر مراسم جشن و سرور و دورهمی برقرار باشد سیر صعودی بیماری بیشتر ولی اگر شرایط قرنطینگی رعایت گردد احتمال کاهش تعداد مبتلایان وجود دارد.

رعایت نکردن مردم به منزله اعمال مجدد محدودیت ها

استاندار کردستان از مردم درخواست کرد با رعایت موازین بهداشتی و پرهیز از تجمعات، مانع اعمال محدودیت های کسب و کار و سیاە پوش شدن سنندج شوند.

بهمن مراجهان در جلسه ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا اظهار کرد: ما به دنبال تعطیل کردن مشاغل و کسب و کارهای مردم نیستیم ولی اگر مردم رعایت ننمایند به شرایط اسفند و فروردین ماه باز خواهیم گشت.

وی با بیان اینکه مردم از برگزاری مراسم عزاداری و عروسی بصورت جدی پرهیز نمایند، گفت: قلیان سراها، پارک ها، بوستان ها و هر مکانی که امکان تجمع مردم وجود دارد بسته خواهند شد.

مراجهان اضافه نمود: متاسفانه شاهد هستیم که مردم مراسم عزاداری و عروسی خود را به پارکینگ ها منتقل نموده اند که نقش زیادی در گسترش بیماری کرونا دارد در حالیکه برگزاری این دست از مراسم ها در شرایط فعلی هیچ ضرورتی ندارد و فقط یک تهدید علیه سلامت مردم به شمار می رود.

استاندار کردستان شرایط شهر سنندج را به لحاظ تعداد بیماران کرونایی و بستری ها بسیار بحرانی دانست و اظهار کرد: هم اکنون بیمارستان توحید پر از بیماران کرونایی که تخت ها را اشغال نموده اند و با عدم رعایت و همکاری نکردن مردم دچار مشکل خواهیم شد.

مراجهان ادامه داد: مردم با حساسیت بیشتر و با رعایت پروتکل ها و بهداشت فردی مانع گسترش بیماری کرونا شوند چرا که با ادامه فرایند فعلی سنندج با گرفتاری بیشتر روبرو می گردد و از مردم درخواست می کنم مانع سیاه پوش شدن سنندج شوند.

وی همچنین به تعطیلات پیش رو در هفته آینده اشاره نمود و گفت: برای پیشگیری از شیوع کرونا بازار شهرستان های مرزی و مناطق گردشگری استان بسته خواهند شد و در جلسه ویدئو کنفرانس با رئیس جمهور درخواست خواهم کرد که اختیارات خاصی به استان برای تصمیم گیری برای مقابله با بیماری کرونا داده گردد.

مراجهان از تشکیل یک اکیپ بازرسی با موضوع دانشگاه علوم پزشکی اطلاع داد و اعلام نمود: با همکاری دادستانی و نیروی انتظامی با اشخاص و اماکنی که سلامت مردم را تهدید می نمایند برخورد خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گوش هایی که بدهکار کرونا نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوش هایی که بدهکار کرونا نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید