پشت پرده قطعی برق؛ کوشش برای افزایش قیمت!

به گزارش بانه مارکت، شرق نوشت: مرغداران، خودروسازان، تولیدکنندگان فراورده های لبنی و چندین گروه دیگر در یکی، دو سال گذشته فرمولی تکراری را برای افزایش قیمت محصولات خود پیش گرفتند و به نظر می آید حالا تولیدکنندگان برق هم دل به همین راه بسته اند؛ توقف یا کاهش شدید عرضه و بعد هم اعلام نارضایتی از قیمت و در نهایت گرفتن امتیاز از دولت یا مردم.

پشت پرده قطعی برق؛ کوشش برای افزایش قیمت!

ایرانیان در روز های گذشته و در اوج گرمای تیرماه، چنان با خاموشی و بی برقی روبه رو شدند که فضای شبکه ها اجتماعی را عصبیت و خشم از این شرایط پر نموده و حتی کار به اعتراض خیابانی هم کشیده شده است. پس از این خاموشی های کم سابقه و مداوم، حالا بحث کارشناسان نزدیک به شرکت های فراورینماینده برق و بعضی اقتصاددان های راست گرای نزدیک به دولت به یک موضوع ختم می گردد و آن هم ادعای بسیار پایین بودن قیمت برق در ایران و ضرورت افزایش قیمت برای کاهش مصرف و پیشرفت این صنعت است.

این گروه های برای اثبات ادعای خود به مقایسه قیمت برق در ایران با دیگر کشور ها و بعلاوه سرانه مصرف هم می پردازند تا به نتیجه مورد علاقه خود برسند و این در حالی است که این دیدگاه مخالفانی جدی هم دارد. منتقدان می گویند در شرایط تحریم، پایین بودن دستمزد و بعلاوه نبود کالا های کم مصرف با قیمت مناسب و ده ها عامل دیگر، مقایسه ایران با دیگر کشور ها نادرست است و معتقدند این جمع بندی می تواند مسائلی را مانند شرایط پس از افزایش قیمت بنزین ایجاد کند.

وزیر نیرو؛ از عذرخواهی تا ادعای کاهش خاموشی

موج عذرخواهی درباره شرایط این روز های برق اگرچه ادامه دارد، اما به نظر نمی آید چندان یاریی به رفاه و حتی آرامش روانی مردم داشته باشد. پس از آنکه دو روز پیش رئیس جمهوری ایران اعلام نموده بود حق با مردم است و از مردم عذرخواهی نموده بود، دیروز هم وزیر نیرو از مردم عذرخواهی کرد و گفت: خاموشی های برق کشور به کمتر از نصف رسیده است. رضا اردکانیان ظهر دیروز در گفت وگویی درخصوص آخرین شرایط شبکه برق کشور گفت: باید صمیمانه از تک تک هم وطنانم که در روز های اخیر بر اثر خاموشی ها دچار زحمت، مضیقه و مسائلی شدند، عذرخواهی کنم.

او اضافه نمود: آنچه حق مسلم مردم ماست، این است که از این شرایط راضی نباشند و گله مند باشند و وظیفه ماست که همه کوشش مان را انجام دهیم تا این مشکل که ناشی از شرایط متعددی است، هرچه زودتر رفع گردد. اردکانیان با بیان اینکه تصمیم های گرفته شده و نتایج آن به وسیله ستاد برق کشور اطلاع رسانی خواهد شد، شرح داد: سال جاری به دلایل مختلفی با افزایش مصرف قابل ملاحظه برق نسبت به سال های قبلی روبرو بودیم؛ مثلا در مدت مشابه سال های 98، 99 و حتی سال های گذشته، رشد تقاضا و مصرف انرژی حدود یک تا سه درصد بود، اما سال جاری با عدد بسیار عظیم تر و چند برابر آن روبرو هستیم. اردکانیان گفت: افزایش دما و گرمای زودرس نه تن ها در ایران بلکه در نقاط مختلف جهان مسائل حادی را ایجاد نموده است.

او ادامه داد: خشک سالی باعث شده سال جاری از حیث برق، دسترسی ما به 10 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه های برق آبی محدود گردد. ابتدا از این نظر حدود 40 درصد کاهش داشتیم و الان با توجه به استفاده هایی که از آب کردیم، به لحاظ اینکه احتیاج های شرب و پایین دستی را تحت تأثیر قرار می دهد، دیگر بیش از آن خیلی مجاز نیستیم و الان این دسترسی به حدود 25 درصد رسیده است.

وزیر نیرو با اشاره به استفاده های غیرمجاز از رمزارز ها و تأثیر آن در افزایش مصرف برق اضافه نمود: بعضی استفاده های غیرمجاز از انرژی برق تحت اسم فراوری رمزارز ها صورت می گیرد که اخیرا همکاری خوبی بین دستگاه های نظارتی، قضائی، نیروی انتظامی و وزارت ارتباطات و نیرو برقرار است تا کسانی که در این شرایط سخت، ملاحظه هم وطنانشان را نمی نمایند، شناسایی کنیم.

او ادامه داد: این افراد حتی ملاحظه خود را هم نمی نمایند؛ چون وقتی بار شبکه برق زیاد باشد، رله های اضطراری بعضا به صورت اتوماتیک نسبت به قطع برق اقدام نموده تا شبکه دچار فروپاشی سراسری نگردد، مثل اتفاقاتی که در همسایگی ما و بعضی کشور های عظیم جهان هرازچندی اتفاق افتاده و ما خوشبختانه 18 سال است از این آسیب به برکت توانمندی های صنعت برق در امان هستیم.

اردکانیان اضافه نمود: روز های اخیر عمدتا به لحاظ اینکه سهم نیروگاه های برق آبی را کمتر داشتیم، ناچار به خاموشی در بخش خانگی و تجاری شدیم. او با بیان اینکه همکاری های خوبی در دو روز گذشته با پشتیبانی دولت با صنایع عظیم انجام دادیم، گفت: هماهنگی لازم صورت گرفت تا صنایع بتوانند تعمیرات و تعطیلات سالانه را در دو، سه هفته گرم و پرفشار جاری قرار دهند. از این حیث از شب گذشته (سه شنبه شب) تا به امروز شاهد کاهش بار صنایع هستیم و خاموشی ها تقریبا به نصف و کمتر از نصف رسیده است.

چقدر از برق ایران صادر می گردد؟

همین دیروز سخنگوی صنعت برق هم شرحاتی درباره شرایط کنونی شرایط برق ارائه کرد و مدعی شد خاموشی ها به یک نوبت کاهش خواهد یافت. مصطفی رجبی مشهدی به یکی از مباحث حاشیه ساز این روز ها یعنی مقدار واردات و صادرات برق هم اشاره نمود و از افزایش واردات برق به کشور تا 650 مگاوات اطلاع داد: در حال حاضر برق از ترکمنستان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان به کشور وارد می گردد. او درباره آخرین شرایط صادرات برق هم شرحات متفاوتی ارائه داد و گفت: در حال حاضر مقدار صادرات برق صفر است و تنها حدود 50 مگاوات به افغانستان صادر می کنیم.

او دو روز پیش هم خاطرنشان کرد در حال حاضر نیروگاه های کشور توان فراوری 54 هزار مگاوات برق را دارند، درحالی که احتیاج مصرف رکورد بسیار سنگین و عظیمی را ثبت کرد و به 66 هزار و 250 مگاوات رسید که نسبت به اوج بار سال گذشته حدود هشت هزار مگاوات و نسبت به روز مشابه سال گذشته 10 هزار مگاوات بیشتر است.

به گفته سخنگوی صنعت برق با وجود یاری های صنایع، کشاورزان و همه مشترکان در برنامه های مدیریت بار، فراوری نیروگاه ها به علت کاهش منابع آبی، پاسخ گوی احتیاج مصرف نیست و مجبور به اعمال خاموشی برنامه ریزی شده در بخش خانگی هستیم. رجبی مشهدی دیروز و در جمع بانه مارکت هم دراین باره گفت: بر اساس تصمیماتی که از سه شنبه اتخاذ شد، مقرر شد صنایع انرژی بر به خصوص فولاد و سیمان و هم سایر صنایع، تعمیرات دوره ای و تعطیلات خود را به این ایام که با محدودیت جدی در تأمین برق روبه رو هستیم، منتقل نمایند.

او ادامه داد: با تمهیداتی که اتخاذ شده، از مقدار خاموشی ها کاسته خواهد شد و کوشش بر این است با تداوم اقدامات حداکثر یک نوبت خاموشی در بخش خانگی اعمال گردد. سخنگوی صنعت برق گفت: اگر مردم هم به خصوص در زمان اوج مصرف یعنی ساعات 12 تا 18 و 20 تا 22 مصرف خود را به حداقل برسانند، می توان امید داشت خاموشی ها کمتر یا رفع گردد.

رجبی مشهدی اضافه نمود: در روز های آینده با تداوم دمای بالای هوا احتیاج به استفاده از وسایل سرمایشی به خصوص در منطقه ها گرم بیشتر می گردد. او ادامه داد: بر این اساس همکاری بیشتر مردم می تواند یاری کند تا از این شرایط عبور کنیم. سخنگوی صنعت برق گفت: تنظیم دمای کولر های گازی روی 25 درجه، 20 درصد صرفه جویی به همراه دارد. رجبی مشهدی با بیان اینکه برق مصرفی کل کولر ها پنج هزار مگاوات است، اظهار کرد: اگر در کولر های آبی از دور کُند استفاده گردد و هم سایه بان روی کولر قرار گیرد، تا دو هزار مگاوات صرفه جویی خواهد شد.

او ادامه داد: استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برقی در ساعات اوج بار و هم خاموش کردن حتی یک لامپ صرفه جویی حدود هزار مگاوات به همراه دارد. سخنگوی صنعت برق درباره اجرای جداول خاموشی هم گفت: اگر حادثه خاصی پیش نیاید همان جداول برنامه ریزی شده خاموشی ها اعمال خواهد شد. رجبی مشهدی اضافه نمود: امید است با اقدامات اجرا شده و همراهی مردم در یک تا دو روز آینده شرایط بهتر شده و تداوم یابد.

تمام این شرحات مسئولان در حالی است که از سوی بعضی کارشناسان زمزمه ضرورت افزایش قیمت برق هم در این روز ها مطرح می گردد و این در حالی است که زنجیره ای از عوامل مانند تشدید تحریم ها و بی پولی سرمایه گذاران حوزه نیروگاهی موجب شده سرمایه گذاری در حوزه برق از 6.5 میلیارد دلار در سال 1385 به 630 میلیون دلار در سال گذشته برسد.

دراین باره منتقدان افزایش قیمت برق می گویند که مدافعان افزایش، به شرایط تحریم، مقدار دستمزد و توان خرید مردم چندان توجهی ندارند و موضوع را یک بعدی می بینند. باید منتظر ماند و دید در نهایت سرنوشت این خاموشی ها چه خواهد شد.

منبع: فرارو

به "پشت پرده قطعی برق؛ کوشش برای افزایش قیمت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده قطعی برق؛ کوشش برای افزایش قیمت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید