شرایط مراقبت های بیماران پیوندی در اپیدمی کرونا

به گزارش بانه مارکت، در اپیدمی کرونا پیوند عضو در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی متوقف نشده و با کوشش متخصصان بیماران دچار نارسایی های شدید کبد،قلب و کلیه و... به زندگی دوباره بازمی گردند.

شرایط مراقبت های بیماران پیوندی در اپیدمی کرونا

به گزارش بانه مارکت دکتر امیرحسین ربانی - استادیار و متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند کبد بیمارستان طالقانی - با اشاره به تداوم انجام اعمال جراحی پیوند عضو در اپیدمی کرونا گفت: پیوند عضو تنها راه ادامه حیات بایفیت بیمارانی است که دچار نارسایی شدید قلب، کلیه، کبد و... هستند و در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند و ادامه حیات و ارتقای کیفیت زندگی آنان در گروی این فرایند درمانی است.

وی اضافه نمود: مدت کوتاهی پس از آغاز اپیدمی کرونا با توجه به احتیاج بیماران کاندیدای پیوند عضو دستورالعمل ها و شیوه نامه های مربوطه از سوی وزارت بهداشت ابلاغ و خدمت رسانی و درمان این قشر از بیماران با کوشش متخصصان و کادر درمان انجام شد و اعمال جراحی پیوند در مراکز درمانی و بیمارستان های دانشگاه ادامه دارد .

پیوند عضو تنها راه ادامه حیات بیماران دچار نارسایی شدید عضو

این متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند کبد بیمارستان طالقانی تاکید نمود: با توجه به شیوع کرونا در این دوران اصول حفاظتی و بهداشتی در بخش پیوند به طور جدی رعایت می گردد.

به گفته وی رفت و آمدهای غیرضروری در بخش پیوند ممنوع است و بیماران کاندیدای پیوند در اتاق های ایزوله بستری می شوند و درصورت داشتن سی تی اسکن ریه مشکوک در این بخش بستری نمی شوند. فاصله گذاری اجتماعی، شست و شوی دست ها و استفاده از مواد ضدعفونی نماینده و ماسک نیز به طور جدی رعایت می گردد.

این استادیار دانشگاه با اشاره به این که بیماران پیوندی و مبتلایان به بیماری های مزمن بسیار مستعد ابتلا به کرونا هستند، اظهارکرد: به این بیماران نیز مانند سایرین توصیه می گردد قرنطینه خانگی را به شدت رعایت و از ترددهای غیرضروری اجتناب نمایند همچنین با رعایت دقیق و جدی اصول حفاظتی و بهداشتی از ابتلای خود به کرونا پیشگیری نمایند.

انجام تست کرونا قبل از پیوند الزامی است

وی تست کرونا را یکی از آزمایشات الزامی قبل از عمل پیوند ذکر کرد و گفت: در اپیدمی کرونا قبل از عمل پیوند علاوه برانجام آزمایشات ویژه، فرد دهنده و گیرنده عضو از نظر کرونا نیز آنالیز می شوند و باید تست pcrمنفی و CT scanریه سالم داشته باشند و اگر شواهدی از بیماری در آنان مشاهده گردد، پیوند تا بعد از بهبودی کامل به تعویق می افتد.

این استادیار دانشگاه با اشاره به ممنوعیت دیدار با بیماران پیوندی تاکید نمود: برای کاهش خطر ابتلا به کرونا این بیماران در طول بستری در بخش مطلقا اجازه دیدار حضوری ندارند و برای افزایش روحیه می توانند با نزدیکان خود مکالمات تلفنی و تصویری داشته باشند.

این متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند کبد بیمارستان طالقانی اعلام کرد: برای پیشگیری از ابتلا به کرونا سعی می کنیم بیمار پس از عمل پیوند و به محض پایدار شدن شرایطش هر چه سریعتر از بیمارستان ترخیص و بقیه مراقبت ها از منزل دنبال گردد.

ربانی با اشاره به ویزیت مجازی و ارتباط غیرحضوری با بیماران پیوندی گفت: پس از ترخیص، ویزیت و پیگیری های لازم به صورت غیرحضوری انجام می گردد تا بیماران کمتر در معرض انواع بیماری ها قرار گیرند. با تمام بیماران در ارتباط هستیم و به سوالاتشان پاسخ می دهیم و آنان 24 ساعته با کوردیناتور بخش در تماس هستند و در شرایط اورژانس نیز می توانند به بیمارستان مراجعه نمایند.

مراقبت های بیماران کاندیدای پیوند کبد در دوران کرونا

دکتر سید محمدرضا نجات الهی - فلوشیپ فوق تخصص جراحی کبد و پانکراس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - هدف اصلی پیوند را افزایش ارتقای کیفیت زندگی بیماران احتیاجمند برشمرد و گفت: بیمارانی که تحت عمل پیوند کبد قرار گرفتند و دوران حاد بعد از عمل خود را طی کردند و از نظر پیوند در شرایط پایداری قرار دارند احتیاج به اقدام خاصی نسبت به سایر افراد جامعه ندارند.

به گفته وی این بیماران نیز همانند سایر افراد جامعه باید کلیه توصیه های بهداشتی مبنی بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از حضور در مکان های شلوغ و پر ازدحام و شستن مکرر دست ها را رعایت نمایند و درصورت مشاهده علایم مشکوک باید فوراً با هماهنگ نماینده و جراح خود تماس بگیرند.

نجات اللهی درخصوص بیمارانی که در لیست انتظار پیوند کبد قرار دارند، گفت: با توجه به شرایط نارسایی کبد، بیمار باید شرایط قرنطینه و بهداشت خود را به صورت جدی تر رعایت کند و با پزشک معالج و هماهنگ نماینده پیوند کبد نیز در تماس باشد.

وی با اشاره به مراقبت های پس از انجام پیوند اعلام کرد: پس از پیوند کبد، فرد باید در زمان های مشخص شده آزمایش های لازم را انجام دهد و به پزشک معالج اطلاع دهد تا مقدار داروهای وی تنظیم گردد که با توجه به شیوع کرونا ویزیت غیرحضوری ارجحیت دارد.

به گفته این فلوشیپ فوق تخصص جراحی کبد و پانکراس، پس از ترخیص آموزش های لازم درخصوص نحوه و اهمیت مصرف دقیق و به موقع داروها به بیماران ارایه می گردد و برای مواقع ضروری امکان تماس شبانه روزی با هماهنگ نماینده و جراح را دارد.

اهمیت رژِیم غذایی در بیماران پیوند کبد

نجات اللهی رعایت نکات تغذیه ای در بیماران پیوند کبدی را مهم ذکر کرد و گفت: این افراد پس از پیوند کبد باید از مصرف غذاهای پرچرب، پر نمک و مواد قندی زیاد اجتناب نمایند و بیشتر غذاهای پروتئینی به بیمار توصیه می گردد همچنین از مصرف مواد غذایی شیمیایی و مصنوعی حاوی مواد نگهدارنده تا حد امکان پرهیز نمایند.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درخصوص میزان فعالیت های فیزیکی بیماران گفت: پس از پیوند در ابتدا فرد تنها مجاز به پیاده روی است سپس با توجه به سن و شرایط فیزیولوژیک بیمار می تواند به تدریج به ورزش های سبک و فعالیت های فیزیکی معمولی بپردازد.

نجات اللهی رعایت دقیق و جدی پروتکل های بهداشتی، استفاه از ماسک، شستن مکرر و ضدعفونی کردن دست ها را در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر دانست و اظهارکرد: به بیمار توصیه می گردد پس از ترخیص و ورود به منزل حتما لباس های خود را تعویض کند همچنین با توجه به اهمیت عفونت های قارچی و ویروسی، استحمام روزانه فرد به ویژه پس از رفتن به منزل نقش موثری در پیشگیری از این عفونت ها دارد.

وی به اهمیت تنظیم دقیق داروهای کاهنده ایمنی و پیشگیری از تضعیف بیش از حد سیستم ایمنی بدن بیمار اشاره نمود و گفت: پزشک معالج با توجه به شرایط و علایم بیمار ممکن است میزان داروها را به طور موقت تغییر دهد بنابراین چکاپ بیمار در زمان های مشخص شده ضروری است.

پیوند قلب در دوران کرونا

دکتر ضرغام حسین احمدی - مسئول تیم پیوند قلب و رییس بخش جراحی قلب بیمارستان مسیح دانشوری - نیز با اشاره به مراقبت های بیماران کاندیدای پیوند قلب گفت: این افراد قبل از پیوند باید در شرایط قرنطینه نسبی قرار گیرند و از تردد به اماکن عمومی و دیدار با غیر از افرادی که با آنان در یک منزل زندگی می نمایند جدا خودداری نمایند.

وی تماس تلفنی و مکالمه تصویری با دوستان و آشنایان را برای جلوگیری از کسالت و افسردگی این افراد موثر برشمرد.

حسین احمدی با تاکید بر ضرورت قدم زدن این بیماران در هوای آزاد اعلام کرد: در صورت نبود بوستان خلوت در حوالی منزل این افراد می توانند همراه با یکی از افراد خانواده روی بام خانه قدم بزنند البته به شرطی که هوا آلوده نباشد.

به گفته رییس بخش جراحی قلب بیمارستان مسیح دانشوری پس از فراخوان مرکز پیوند مبنی بر مهیا شدن عضو پیوندی مناسب از بیمار تست PCRکرونا گرفته می گردد و در صورت منفی بودن عمل جراحی پیوند قلب انجام می گردد.

ترخیص بیمار به محض پایدار شدن شرایطش

این دانشیار دانشگاه با اشاره به ترخیص بیمار در اولین فرصت ممکن از بیمارستان برای کاهش خطر ابتلا به کرونا اعلام کرد: ترخیص زودهنگام بیمار به معنای قطع ارتباط کادر درمان با بیمار نیست و تمام پیگیری ها توسط تیم درمان به صورت غیرحضوری انجام می گردد و بیمار و همراهان وی با بخش پیوند، پزشک معالج و هماهنگ نماینده به طور مرتب در ارتباط هستند.

به گفته وی قرنطینه خانگی، استحمام روزانه، بهداشت دهان و دندان، مسواک بعد از هر وعده غذایی، پرهیز از حضور در مهمانی و شرکت در تجمعات، استفاده از غذاهای پر پروتئین، شستن و ضدعفونی تمامی مواد غذایی خریداری شده مانند میوه و سبزیجات، شیر، پنیرو... پس از رفتن بیمار به منزل برای پیشگیری از کرونا توصیه می گردد.

هدف پیوند قلب بازگشت بیمار به فعالیت طبیعی است

وی هدف از پیوند قلب را رسیدن فرد به فعالیت طبیعی برشمرد و با تاکید بر لزوم فعالیت اظهار کرد: از بیمار نمی خواهیم در رختخواب بماند بلکه باید فعالیت روزانه داشته باشد و هر روز نسبت به روز قبل میزان فعالیت خود را افزایش دهد.

حسین احمدی برای آغاز فعالیت، قدم زدن در منزل را بهترین روش ذکر کرد و گفت: حیاط منزل و روی بام در صورت وجود نرده برای ورزش و فعالیت مناسب است. نرمش های کششی به بیمار آموزش داده می گردد همچنین استفاده از وزنه های نیم کیلویی برای تقویت قدرت عضلانی دستها طبق برنامه انجام می گردد.

اهمیت دردهای شکمی در بیماران پیوند قلبی

این دانشیار دانشگاه با اشاره به اهمیت رژیم تغذیه ای بیماران پیوند قلبی تاکید نمود: وجود اسهال و یا درد شکم در این بیماران بسیار مهم و حیاتی تلقی می گردد بنابراین بیمار در صورت تجربه این موارد باید بلافاصله به مرکز پیوند مراجعه کند.

پیوند ریه در دوران کرونا

دکتر مریم السادات میرعنایت - فوق تخصص ریه بیمارستان مسیح دانشوری - درخصوص مراقبت های بیماران در پیوند ریه گفت: این بیماران به علت شرایط خاص ریه و مصرف داروهای تضعیف نماینده سیستم ایمنی نسبت به سایر افراد آسیب پذیرتر هستند بنابراین علاوه بر مصرف دقیق داروها برای پیشگیری از کرونا باید به طور جدی موازین بهداشتی مانند استفاده از ماسک و دستکش، فاصله اجتماعی و اجتناب از حضور در مکان های پرتجمع را رعایت نمایند.

پایش مرتب بیمار توسط تیم درمان

به گفته این استادیار دانشگاه هنگام بستری و ترخیص توضیحات لازم درخصوص پیگیری ها، نحوه مصرف داروها، محدودیت ها و الزامات تغذیه ای از سوی تیم درمان به بیمار ارایه می گردد و شرایط بیمار به طور مرتب توسط تیم درمان به صورت تلفنی پایش می گردد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی میرعنایت برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در این بیماران پس از پیوند رعایت ایزولاسیون و قرنطینه خانگی، رعایت دقیق و جدی پروتکل های بهداشتی و حفاظتی ، استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی، پرهیز از تماس با سایر افراد و حضور در اجتماعات را الزامی دانست و تاکید نمود که در صورت بروز هرگونه مشکل بیمار باید حتما با پزشک خود تماس بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شرایط مراقبت های بیماران پیوندی در اپیدمی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط مراقبت های بیماران پیوندی در اپیدمی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید