روایت معاون وزیر ارتباطات از 5G در ایران

به گزارش بانه مارکت، معاون وزیر ارتباطات به ایرنا گفت: در آینده ای نه چندان دور فضای مجازی به بستر اصلی اقتصاد دیجیتال تبدیل می گردد. اقتصاد دیجیتال در بسیاری از کشورها، سهم خوبی از اقتصاد را از آن خود نموده است و ما نیز باید در کشورمان بستر مناسبی در این زمینه ایجاد کنیم.

روایت معاون وزیر ارتباطات از 5G در ایران

حسین فلاح جوشقانی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا درباره ضرورت توسعه نسل پنجم ارتباطات گفت: همان طور که سال ها قبل و در زمان توسعه اینترنت نسل سوم و چهارم، تعلل کردیم و در نهایت مجبور به سرمایه گذاری زیاد در این حوزه شدیم تا کمبودها را جبران کنیم، اگر در دستیابی به نسل پنجم ارتباطات هم کم کاری کنیم، قطعا با مشکل روبرو خواهیم شد.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور گفت: فرآیند تحول حوزه دیجیتال در کشور باید همگام با تمام جهان رخ دهد. مخصوصا حوزه ICT که فناوری های مربوط به آن به سرعت در حال تغییر و تحول است.

بعضی اعتقاد دارند، در این شرایط مالی و با توجه به مشکلاتی که وجود دارد، سرمایه گذاری روی اینترنت نسل پنجم ضروری نیست. معاون وزیر ارتباطات در این باره اعتقاد دارد: ما ناگزیر از توسعه تکنولوژی هستیم. در حوزه فناوری مدت زمان زیادی طول نمی کشد که تکنولوژی های جدید جایگزین قدیمی ترها می شوند و قدیمی ها بعضی از کارهای تخصصی را پوشش نمی دهند.

وی اضافه نمود: در پاسخ به این که می گویند الان چه احتیاجی به ورود نسل پنجم ارتباطات به ایران است؟ باید بگویم این طرح اکنون به صورت پایلوت در کشور اجرایی شده تا ابعاد مختلف این تکنولوژی از تمامی جهات مورد آنالیز قرار بگیرد.

فضای مجازی بستر اصلی اقتصاد دیجیتال است

وی با تاکید بر اینکه 5G تنها تغییر حوزه ارتباطات و اینترنت نیست و تغییر یک اکوسیستم است گفت: نسل پنجم ارتباطات صرفا یک فناوری موبایلی نیست، بلکه فناوری فراگیری در حوزه ICT است که جهان را متحول می نماید.

به گفته رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی همگرایی اینترنت فیکس و همراه، توسعه صنایع و کسب و کارها بر بستر 5G همگی جزو اتفاقاتی هستند که با ورود نسل پنجم ارتباطات باید منتظر آن بود.

فلاح اضافه نمود: در آینده ای نه چندان دور فضای مجازی به بستر اصلی اقتصاد دیجیتال تبدیل می گردد. اقتصاد دیجیتال در بسیاری از کشورها، سهم خوبی از اقتصاد را از آن خود نموده است و ما نیز باید در کشورمان بستر مناسبی را ایجاد کنیم.

مطمئنا کسانی که اکنون از توسعه نسل پنجم ارتباطات در کشور انتقاد می نمایند، اگر در آینده این تکنولوژی وارد جهان گردد و ما عقب مانده باشیم، باز هم به ما انتقاد خواهند کرد. مجموعه وزارت ارتباطات و پژوهشگاه های مرتبط به این وزارتخانه نقشه راه نسل پنجم ارتباطات را تدوین نموده اند و مشغول کار کردن در این حوزه هستند. در تمام جهان ابتدا طرح به صورت پایلوت انجام می گردد و پس از آن از پوشش موبایلی برخوردار خواهد شد.

گوشی نسل پنجم ارتباطات در بازار وجود دارد

وی در مورد کمبود گوشی تلفن همراهی که نسل پنجم ارتباطات را پوشش می دهد، اضافه نمود: اکنون در بازار تعدادی گوشی وجود دارد که این فناوری را پوشش دهد. ضمن این که طرح پایلوت به این معناست که نسل پنجم ارتباطات، ابتدا در اپراتورها، مراکز پژوهشی، صنایع و دانشگاه ها تست می گردد تا دانش فنی حداقلی در این خصوص به دست بیاید و بتوانیم با چشم باز به پیشواز آینده برویم.

معاون وزیر ارتباطات گفت: تکنولوژی آهسته وارد زندگی ما می گردد و مردم هم بسته به احتیاجی که دارند به استقبال آن می فرایند. قرار نیست شوک یک باره ای به مردم وارد گردد. ورود هر تکنولوژی به شیوه هات اسپات است. یعنی ابتدا در نقاطی که ویژگی های ترافیکی دریافت سرویس را دارند ارائه می گردد و پس از آن توسعه پیدا می نماید.

ملاحظات فرهنگی را در نظر می گیریم

وی افزود: نسل پنجم ارتباطات هم پس از تست شدن در مکان های علمی و دانشی، در مکان های پرجمعیت و عمومی در دسترس کاربران قرار می گیرد و پس از آن می توان به کاربران در نقاط پرترافیک خدمات داد. پس از این مرحله است که می تواند به مطالبه روز مردم تبدیل گردد. دقیقا مانند اتفاقی که برای نسل های پیش از این رخ داد و شاهد هستیم که اکنون مردم در نقاط دورافتاده روستاها هم درخواست پوشش نسل چهارم ارتباطات را دارند.

فلاح جوشقانی توضیح داد: تکنولوژی راستا خود را طی می نماید، ما هم اگر به تکنولوژی هایی مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و مسائلی از این دست احتیاج داریم باید نسل پنجم ارتباطات را به صورت پایلوت پیش ببریم.

معاون وزیر ارتباطات گفت: البته در کنار آن ملاحظاتی فرهنگی را هم در نظر خواهیم گرفت تا برای رویارویی با تمام ابعاد آن آماده باشیم اما این تکنولوژی چه بخواهیم و چه نخواهیم وارد کشور می گردد.

منبع: انتخاب

به "روایت معاون وزیر ارتباطات از 5G در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت معاون وزیر ارتباطات از 5G در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید