خبرنگاران رشد سه برابری مبتلایان بستری کرونا در مشهد

به گزارش بانه مارکت، مشهد- خبرنگاران- نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت برای مدیریت بیماری کرونا در خراسان رضوی گفت: تعداد بستری شدگان مبتلا به کرونا در کلانشهر مشهد از نیمه دوم خردادماه تا به امروز رشد بیش از سه برابری داشته است.

خبرنگاران رشد سه برابری مبتلایان بستری کرونا در مشهد

دکتر محمدحسین بحرینی روز سه شنبه در نشست خبری ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا در خراسان رضوی اضافه نمود: از هفته دوم خردادماه سال جاری تا به امروز شاهد رشد چشمگیر تعداد مبتلایان سرپایی و بستری در شهر مشهد و بیشتر مناطق استان خراسان رضوی بوده ایم.

وی ادامه داد: این در حالی است که طی این مدت تعداد فوتی های ناشی از کرونا در کلانشهر مشهد نیز رشدی حدود دو برابر داشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر تمام بخش های بیمارستان 610 تختخوابی امام رضا (ع) مشهد و همچنین بیمارستان شریعتی این شهر به درمان بیماران کرونایی اختصاص یافته است و در صورت تکمیل شدن ظرفیت آنها مراکز درمانی دیگری ویژه این گونه بیماران اختصاص خواهد یافت.

بحرینی اضافه نمود: تعداد مبتلایان بستری در بیمارستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد که علاوه بر مشهد 13 شهرستان دیگر را زیر پوشش دارد طی مدت یاد شده بیش از دو برابر رشد نموده است.

وی ادامه داد: تعداد فوتیهای ناشی از کرونا در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد که حدود 80 درصد جمعیت استان را شامل می گردد از نیمه دوم خردادماه تا به امروز رشدی سه برابر داشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر فرهنگ سازی برای مردم در خصوص رعایت پروتکلهای بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی مهمترین راه چاره مقابله با کروناست چرا که خاتمه فعالیت این ویروس معین نیست و باید با آن زندگی کرد.

دکتر بحرینی اضافه نمود: آنالیز ها نشان داده است که در ارتباطات دو فرد با یکدیگر اگر یک نفر از آنان ماسک داشته باشد خطر انتقال ویروس تا 90 درصد کاهش می یابد و اگر دو طرف ماسک داشته باشند حدود یک و نیم درصد خطر ابتلا وجود دارد.

وی پیاده سازی نظام ارجاع و سطح بندی بیماران کرونایی را یکی از موفقیت های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سطح کشور مطرح کرد و ادامه داد: در قالب این نظام از ازدحام و هجوم مبتلایان مشکوک به کرونا به بیمارستانها پیشگیری می گردد به طوری که ابتدا بیمار به مراکز جامع سلامت و درمانگاههای معین شده مراجعه می نماید و اگر احتیاج به درمانهای تخصصی تر و بستری باشد بیمار به بیمارستانهای ویژه انتقال داده می گردد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از مردم تقاضا داریم اگر علائم مشکوک به کرونا را دارند قبل از این که از خانه خود خارج شوند با سامانه 191 تماس بگیرند و به وسیله مشاوره و هدایت های این سامانه به مراکز جامع سلامت معرفی شوند.

بحرینی اضافه نمود: جوابگویی به افراد دارای علائم مشکوک به کرونا به وسیله سامانه 191 همگام با شیوع کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد شروع شد و این سامانه از زمان فروکش کردن شیوع موج اول کرونا در خراسان رضوی تعطیل شد و از فردا چهارشنبه این سامانه در خدمت مردم و پرسشگران در زمینه کروناست.

وی در بخشی از سخنانش در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص تجمعات هفته اخیر پرستاران در مشهد گفت: بخش عمده خواسته های پرستاران در مشهد ملی است و به استان خراسان رضوی مربوط نمی گردد که از جمله این خواسته ها می توان به تعرفه گذاری خدمات پرستاری اشاره نمود که سالها از تصویب آن در مجلس شورای اسلامی گذشته اما هنوز در سطح کشور عملیاتی نشده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در خصوص مطالبات پرستاران شاغل در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد تا به امروز بیش از 60 درصد مبلغ کارانه آنها همراه با حقوق به حساب آنها واریز شده است در حالی که این اقدام برای پزشکان صورت نگرفته است.

بحرینی اضافه نمود: دانشگاه علوم پزشکی مشهد تا به امروز از هیچ اقدامی برای تحقق مطالبات پرستاران دریغ ننموده است و اینجانب به عنوان رییس دانشگاه اگر کوشش و اقدامی را برای کاهش مسائل و مطالبات پرستاران می بایست انجام داده و تا به حال انجام نداده ام باید محاکمه شده و در مقابل قانون جوابگو باشم.

97 درصد از مسافران قطار شهری مشهد ماسک می زنند

فرماندار شهرستان مشهد هم در این نشست گفت: طبق آنالیز های صورت گرفته هم اکنون 97 درصد از مسافران قطار شهری مشهد پروتکل استفاده از ماسک را رعایت می نمایند.

سید محمدرضا هاشمی اضافه نمود: خوشبختانه هم اکنون در قطار شهری مشهد و حوزه اتوبوسرانی استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی در حد قابل قبولی اجرا می گردد.

وی با اشاره به نظارت های مستمر بر اجرای پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا در مراکز پرخطر شهرستان مشهد ادامه داد: نظارت بر هزار و 500 مسجد، 57 مرکز نگهداری سالمندان و معلولان، صندلیهای پمب بنزین و گاز، خبازی ها و فعالیت کارکنان و کارمندان ادارات و سایر مراکز شغلی به طور جد دنبال می گردد.

فرماندار شهرستان مشهد گفت: از زمان شیوع کرونا تا به امروز آنالیز های صورت گرفته نشان داده است که بیش از 88 درصد از نانوایی ها در شهرستان مشهد پروتکل های بهداشتی را رعایت نموده اند.

هاشمی اضافه نمود: از 10هزار و 400 بازدید صورت گرفته از نانوایی های مشهد، 190 مورد از آنها که پروتکل های بهداشتی را رعایت ننموده اند تذکر گرفته و تعدادی هم تعطیل شده اند.

وی ادامه داد: بعضی از ادارات و موسسات در مشهد مانند شرکتهای آب و فاضلاب، میراث فرهنگی و گردشگری پروتکل های بهداشتی را به خوبی اجرا می نمایند اما بعضی از نهادها که اسامی آنها محفوظ است به خاطر رعایت نکردن پروتکل هایی مانند استفاده از ماسک توسط کارکنانشان و هم چنین ارباب رجوع تذکر گرفته اند.

بر اساس آخرین آمار رسمی تا به امروز 245 هزار و 688 نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده اند. این بیماری تا به امروز جان 11 هزار و 931 تن را در کشورمان گرفته است.

همچنین تا به امروز 207 هزار نفر از مبتلایان به کرونا در ایران بهبود یافته اند.

پاندمی کرونا تا به امروز در سطح دنیا 11 میلیون و 764 هزار و 568 نفر را بیمار نموده و جان 541 هزار و 248 نفر را در 212 کشور گرفته است.

6 میلیون و 758 هزار و 805 نفر از افراد مبتلا به کرونا در سطح دنیا تا به امروز درمان شده اند.

در این میان آمریکا با سه میلیون و 41 هزار و 129 بیمار کرونا و 132 هزار و 993 قربانی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده و پس از آن به ترتیب کشوهای برزیل، هند، روسیه و پرو قرار گرفته اند.

بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ایران در جدول شمار مبتلایان و قربانیان بیماری دنیاگیر کرونا صندلی دهم را در دنیا دارد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران رشد سه برابری مبتلایان بستری کرونا در مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رشد سه برابری مبتلایان بستری کرونا در مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید